У сьогоднішній публікації хочемо розповісти про події, що суттєво повпливали на хід історії Львова, його вигляд, архітектуру і мешканців та які у 2024 році “святкують свій ювілей”. Звісно, це не всі історичні факти, що мали місце в історії нашого міста, а лише 30 на нашу думку найцікавіших.
- 1384 р. – перша згадка про Татарську браму, що була розташована у північній частині міста приблизно в місці перетину сучасної вул. Краківської з вулицями Яна Жижки та Лесі Українки. Від 1441 р. вона називалася Краківською.
- 1404 р. – завершено будівництво Латинської катедри.
- 1404 р. – згадка про існування лепрозорію – шпиталю для хворих на проказу (лепру), який був розташований поза міськими мурами, в місці нинішньої вулиці І. Тиктора.
- 1404 р. – перша документальна згадка про витрати на міський водогін.
- 1594 р. – коштом львівської міщанки Софії Ганель закладена капличка Св. Софії. Чудова дільниця, де розташований костел, згодом отримала назву Софіївки на честь засновниці. Мурований костел на місці каплички споруджено близько 1760 р., а в 1864 р. його перебудовано (нині храм Святої Софії УГКЦ, вул. І.Франка, 21 а).
- 1644 р. – на місці давнього храму княжої пори кінця ХІІІ – поч. ХІV ст., що на Волинській Дорозі (нині вул. Б. Хмельницького), коштом тестя Тимоша Хмельницького – волоського господаря Василя Лупула збудована церква Св. Параскеви П’ятниці з оборонною вежею. Свого нинішнього вигляду храм набув після реставрації 1885 р.
- 1654 р. – на Сихові збудована дерев’яна церква Святої Трійці, що існує досі (між вул. Зеленою та Сихівським масивом на вул. Майданній,1 ).
- 1704 р. – Львів захопило шведське військо короля Карла ХІІ. У перший день облоги шведи захопили Високий Замок та монастир кармелітів босих, вночі вдерлися до міста через Босацьку хвіртку. За дві години грабунку шведські вояки пограбували місто дощенту: костели, церкви, багаті доми купців. Карл ХІІ вимагав непомірну воєнну контрибуцію, усього було виплачено 120 000 талерів. Шведи також забрали всі запаси зброї.
- 1784 р. – на Личаківській, 26, серед парку, у приміщенні шпиталю та монастиря боніфратів відкрито військовий госпіталь.
- 1784 р. – для запобігання епідемій з середмістя усунено цвинтарі, які традиційно оточували церкви та костели.
- 1784 р. – засновано львівський університет, в якому було 4 факультети; його розташували в будівлях давнього Тринітарського костелу на вул. Краківській; тепер на цьому місці на давніх фундаментах збудована Преображенська церква.
- 1854 р. – поява перших фотоательє, зокрема фотографічного закладу Іполита Холонєвського на Поєзуїтській вулиці, 6 (нині вул. Гнатюка, 6 (будинок нині не існує))
- 1864 р. – створення галицького українського професійного театру «Руська Бесіда». Українська театральна трупа не мала власного приміщення, тож вистави грали на сцені Народного Дому на вул. Театральній, 20, в залі німецького товариства «Фрозін» в готелі «Жорж», згодом в театрі «Колізей» на вул. Сонячній, 23 (нині не існує). Зібравши пожертвами необхідну суму, україснька громада придбала ділянку землі між вул. Сапєги та Сикстуською (збіг вулиць Коперника, Бандери та Дорошенка, де стоїть пам’ятник). Посол австрійського парламенту Євген Олесницький замовив проект театру віденській архітектурній фірмі «Гельмер та Фельнер»». 1904 р. свій проект запропонувала фірма відомого львівського архітектора Івана Левинського, однак жоден проект не був реалізований.
- 1894 р. – на території Стрийського парку відбулася Загальна Крайова виставка, що стала потужним імпульсом до розвитку промисловості та торгівлі Галичини. Протягом п’яти місяців виставку відвідали 1 147 329 осіб.
- 1894 р. – у Львові розпочався регулярний рух електричного трамваю на лінії Головний вокзал – Стрийський парк. Львів став першим у Галичині, четвертим в Австро-Угорщині та сорок четвертим у Європі містом, де було впроваджено електричний трамвай.
- 1894 р. – для обслуговування трамвайної лінії та Крайової Загальної виставки у Стрийському парку створено міську електричну станцію, яка розташовувалась на вул. Вулецькій (тепер – вул. Ак. Сахарова). Перші два роки її провадила фірма «Сіменс-Гальске» (яка займалася впровадженням у Львові трамваю) під назвою «Міський електричний трамвай та заклад освітлення».
- 1894 р. – за зразком чеського «Сокола» було створено перше українське руханкове (гімнастичне) товариство «Сокіл»; його метою було виховання єдності українського народу, сили та гідності, а разом з тим витримки, спритності, підприємництва, дисципліни. Від 1900 р. «Сокіл» поширив свою діяльність на всю Галичину, постали самостійні руханкові товариства «Січ», які 1912 р. об’єдналися у створили Український Січовий Союз. У 1909 р. усі філії об’єдналися у Львові в центральну організацію «Сокіл-Батько».
- 1894 р. – 14 липня відбувся перший у Львові офіційний футбольний матч між сокільськими командами Кракова та Львова. З рахунком 1:0 виграла львівська команда.
- 1894 р. – з метою допомоги своїм членам у вигідному розміщенні заощаджень, надаванні позик, виконанні різних фінансових операцій, в організації підприємств створено українське товариство з обмеженою порукою «Дністер». НА початку свого існування «Дністер» містився в кам’яниці «Просвіти» на пл. Ринок, 10. У 1905-1906 рр., за проектом Тадеуша Обмінського, Олександра Лушпинського, Івана Левинського на вул. Руській, 20 споруджено будівлю «Дністра».
- 1894 р. – створено пасаж Гаусмана (нині – псаж Крива Липа) – це був наскрізний прохід між «Гранд-готелем» та першою Дирекцією державних залізниць на вул. 3 Мая (Січових Стрільців), 3.
- 1894 р. – зліва від головного будинку Львівської Політехніки, в парку, що його оточує, споруджено залізобетонний місток, який демонстрував привабливість конструкції та можливості залізобетону. Автором проекту був теоретик і конструктор залізобетонних споруд, професор Політехніки Максиміліан Тульє; реалізував проект будівничий Францішек Загурський.
- 1904 р. – за проектом Владислава Садловського збудовано один з найкращих тогочасних європейських вокзалів – Головний вокзал.
- 1904 р. – 30 жовтня відбулося урочисте відкриття пам’ятника Адамові Міцкевичу.
- 1914 р. – Почалася Перша світова війна. Сформовано Легіон Українських Січових Стрільців.
- 1914 р. – для поховання російських військових фундацією дружини російського губернатора графині Бобринської на узгір’ях над парком Гловацького на Личакові закладено окремий військовий цвинтар – так званий «Холм Слави».
- 1934 р. – закінчено спорудження бібліотеки Львівської Політехніки (вул. Професорська,1).
- До міста приєднано підміські селища Лисиничі, Козельники, Богданівку, Боднарівку.
28. 1964 р. – в долішній частині парку ім. І.Франка, навпроти Львівського університету, споруджено пам’ятник Іванові Франку, його автори – скульптори Валентин Борисенко, Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько, Василь Одрехівський, Яків Чайка, архітектор Андрій Шуляр.
29. 1994 р. – на проспекті Шевченка споруджено пам’ятник Михайлу Грушевському (автори – скульптори Дмитро Крвавич, Микола Посікіра, Любомир Яремчук, архітектор Василь Каменщик).
30. 1994 р. – у вересні в приміщенні Національного музею у Львові (на проспекті Свободи, 20) відбувся перший Форум видавців України.
На матеріалах книги: Котлабулатова І.П. Дати і події в історії Львова. – Львів: Аверс, 2009