Місток Тульє у Львові – перший залізобетонний виріб Європи

9079
Місток Тульє у Львові - перший залізобетонний виріб Європи

Львів направду багатий на слово ” вперше “… Сотні подій трапилось тут дійсно таки вперше – вперше у Галичині, у Європі, загалом у світі …

І якщо про залізницю, газету чи гасову лампу більшість з нас чула, те, що у Львові виготовили і презентували перший у Європі залізобетонний виріб для багатьох, сподіваюсь, стане цікавим фактом.

Дивовижно, але звичній багатьом львів’янам 11,5 метровій арці на подвір’ї Львівської Політехніки вже виповнилось 120 років!

Місток Тульє у Львові, фото наших днів
Місток Тульє у Львові, фото наших днів

Це був перший залізобетонний виріб не лише у Львові, а й у Європі, перший вигнутий виріб з цього матеріалу у світі, який з ініціативи та за проектом професора статистики споруд і будівництва мостів Максиміліана Тульє спорудила фірма Івана Левинського.

Місток звели для відомої промислової Крайової виставки у Львові 1894 року, фактично як рекламу нового матеріалу – залізобетону. Для випробування міцності на місток наклали мішки з піском заввишки з будівлю головного корпусу.

Креслення містка Тульє у " Технічному віснику ",1894 рік
Креслення містка Тульє у ” Технічному віснику “, 1894 рік

Про автора винаходу відомостей зберіглось досить небагато … Максиміліан Марцелі Тульє ( 1853 – 1859 рр. ), уродженець Львова, польський інженер впродовж 1889–1925 років керував кафедрою будівництва мостів Львівської політехнічної школи, а в 1894 і 1910 роках був її ректором.

Тульє – один із авторів теорії залізобетону, розробників правил використання цього матеріалу в будівництві мостів, запровадив поняття фази.

Максиміліан Марцелі Тульє ( 1853 - 1939 рр. )
Максиміліан Марцелі Тульє ( 1853 – 1939 рр. )

Активний діяч Наукового товариства у Львові, від 1923 року – сенатор Польщі, з 1929 року – почесний доктор Варшавської політехніки, у створенні якої брав активну участь. Автор 29 підручників та 183 наукових праць.

Помер у день початку ІІ Світової війни, 1 вересня 1939 року. Похований на Личаківському цвинтарі.

Поранені польські військові у подвір’ї Політехніки, позаду проглядається місток Тульє, 1919 рік
Поранені польські військові у подвір’ї Політехніки, позаду проглядається місток Тульє, 1919 рік

Попри поважний вік місток прекрасно зберігся до сьогодні, і є гордістю не лише кафедри БКМ та Інституту будівництва та інженерії довкілля, а й усієї Львівської політехніки.

А тепер – це студентський символ. Є у студентів прикмета : якщо посидиш на цьому місточку – добре складеш іспити чи залік… Через цю арку проходять під час посвяти студенти-першокурсники.

Використані джерела :

http://archive.wz.lviv.ua/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lp.edu.ua/ , http://wikimapia.org/

1 коментар

  1. Просто легенда. Залізобетон використовувася значно раніше у інших частинах Європи в тому числі у будівництві.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.