Храми Львова на 11 офортах початку ХХ ст. Ванди Коженьовської

0
2939
Храми Львова на 11 офортах початку ХХ ст. Ванди Коженьовської
Храми Львова на 11 офортах початку ХХ ст. Ванди Коженьовської

Серед  художників, котрі малювали старий Львів чи творили у нашому місті було немало жінок. Серед яких Олена Кульчицька, Маргіт Сельска, Яніна Новотнова та багато інших. Сьогодні мова піде про живописця та графіка Ванду Коженьовську – львівську художницю, яка створила надзвичайні офорти із зображенням львівських храмів початку ХХ ст., але про котру, на жаль, є не надто багато інформації.

Ванда Коженьовська. Вежа на Валах
Ванда Коженьовська. Вежа на Валах

Народилася майбутня художниця в 1883 р. у м.Станиславові (сучасний Івано-Франківськ). Навчалася у таких метрів як: живописець Олександр Авґустинович, який мав у Львовий приватну школу; баталіста Станіслава Батовського-Качора, скульпторки Люни-Амалії Дреклсер. Пройшла студії у Львівській художньо-промисловій школі (1905-1909рр.),  а також у Мюнхенській школі мистецтв А.Ашбе (1910-1911рр.). Під час навчання зацікавилася технікою графіки.

Ванда Коженьовська. Св. Євангеліст Матвій. Латинська катедра у Львові, 1917 р.
Ванда Коженьовська. Св. Євангеліст Матвій. Латинська катедра у Львові, 1917 р.

По закінченні студій працювала у Львові викладачем. Співпрацює з видавництвом К.Якубовського, ілюструє естампами  дитячі книжки та підручники з історії. Створює  екслібриси для Ф. Бесядецького, Е. Булянди, М. Ґольдштайна, Є. Конарського, Е. Ромера, Т. Сольського.

З 1912 року аквтино представляє свої роботи на міських та інших виставках. У  1917 році  стає членом Спілки польських художниць  у Львові, а з 1932 року  – Спілки львівських графіків.

Працює у техніках гравюри, офорта, мідьорита, дереворита, сухої голки. Спочатку в стилі сецесії, а згодом ар деко, неокласицизму і модернізації малярства ренесансу. У деяких пізніх естампах помітний  вплив експресіонізму. Для максимального виразу творів художниця застосовувала сильну гру світла і тіней, а також деформацію перспективи.

Здебільшого малює на релігійну тематику, хоча у доробку мисткині присутні також краєвиди та портрети.  Предметами графічної інтепретації у її роботах поряд із знаними мотивами, як от Волоська церква, Церква Юра, Латинська катедра, знайшли своє відображення внутрішні мотиви храмів, фрагменти броквих вівтарів, скульптури.

Найвідомішою її роботою є альбом офортів «Костели старого Львова». Збірки із зображенням 11 старих львівських костелів над якою вона працювала впродовж 1914-1917 рр.

Померла Ванда Коженьовська у Львові в 1935 році. По смерті художниці у тому  ж році було організовано її персональну виставку.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Piotr Łukaszewicz . Lwów w malarstwie i grafice od XVII wieku do roku 1939. Niepodległość i Pamięć 13/3 (24), 127-152 , 2006 ;
  2. http://www.artlist.pl/
  3. http://esu.com.ua/
  4. https://www.facebook.com/

Leave a Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.