Храми Львова на 11 офортах початку ХХ ст. Ванди Коженьовської

118190
Храми Львова на 11 офортах початку ХХ ст. Ванди Коженьовської
Храми Львова на 11 офортах початку ХХ ст. Ванди Коженьовської

Серед  художників, котрі малювали старий Львів чи творили у нашому місті було немало жінок. Серед яких Олена Кульчицька, Маргіт Сельска, Яніна Новотнова та багато інших. Сьогодні мова піде про живописця та графіка Ванду Коженьовську – львівську художницю, яка створила надзвичайні офорти із зображенням львівських храмів початку ХХ ст., але про котру, на жаль, є не надто багато інформації.

Ванда Коженьовська. Вежа на Валах
Ванда Коженьовська. Вежа на Валах

Народилася майбутня художниця в 1883 р. у м.Станиславові (сучасний Івано-Франківськ). Навчалася у таких метрів як: живописець Олександр Авґустинович, який мав у Львовий приватну школу; баталіста Станіслава Батовського-Качора, скульпторки Люни-Амалії Дреклсер. Пройшла студії у Львівській художньо-промисловій школі (1905-1909рр.),  а також у Мюнхенській школі мистецтв А.Ашбе (1910-1911рр.). Під час навчання зацікавилася технікою графіки.

Ванда Коженьовська. Св. Євангеліст Матвій. Латинська катедра у Львові, 1917 р.
Ванда Коженьовська. Св. Євангеліст Матвій. Латинська катедра у Львові, 1917 р.

По закінченні студій працювала у Львові викладачем. Співпрацює з видавництвом К.Якубовського, ілюструє естампами  дитячі книжки та підручники з історії. Створює  екслібриси для Ф. Бесядецького, Е. Булянди, М. Ґольдштайна, Є. Конарського, Е. Ромера, Т. Сольського.

З 1912 року аквтино представляє свої роботи на міських та інших виставках. У  1917 році  стає членом Спілки польських художниць  у Львові, а з 1932 року  – Спілки львівських графіків.

Працює у техніках гравюри, офорта, мідьорита, дереворита, сухої голки. Спочатку в стилі сецесії, а згодом ар деко, неокласицизму і модернізації малярства ренесансу. У деяких пізніх естампах помітний  вплив експресіонізму. Для максимального виразу творів художниця застосовувала сильну гру світла і тіней, а також деформацію перспективи.

Здебільшого малює на релігійну тематику, хоча у доробку мисткині присутні також краєвиди та портрети.  Предметами графічної інтепретації у її роботах поряд із знаними мотивами, як от Волоська церква, Церква Юра, Латинська катедра, знайшли своє відображення внутрішні мотиви храмів, фрагменти броквих вівтарів, скульптури.

Найвідомішою її роботою є альбом офортів «Костели старого Львова». Збірки із зображенням 11 старих львівських костелів над якою вона працювала впродовж 1914-1917 рр.

Померла Ванда Коженьовська у Львові в 1935 році. По смерті художниці у тому  ж році було організовано її персональну виставку.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Piotr Łukaszewicz . Lwów w malarstwie i grafice od XVII wieku do roku 1939. Niepodległość i Pamięć 13/3 (24), 127-152 , 2006 ;
  2. http://www.artlist.pl/
  3. http://esu.com.ua/
  4. https://www.facebook.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.