Короткий огляд нових злочинів проти культурної і релігійної спадщини

240
Короткий огляд нових злочинів проти культурної і релігійної спадщини

Щотижня прес служба Міністерства культури та інформаційної політики оприлюднює нову цифру епізодів воєнних злочини рашистів проти української культурної спадщини. Станом на 10 червня  задокументовано 367 таких епізодів. Продовжуємо слідкувати за розвитком подій на цьому рівні війни, взявши до уваги період 31 травня-10 червня.

Збільшилась кількість зафіксованих руйнувань щодо культурної спадщини Харківщини. Наразі – це 97 епізодів, найбільше – 79 – в м. Харкові та його околицях. В Донецькій області зафіксовано – 89, з них 53 у Маріуполі, в Луганській та Сумській областях – по 28. Крім того, 12 – в Запорізькій області. Очевидно, більш скупою є інформація про такі злочини з територій, де намагаються встановити свою злочинну владу окупанти.

Музей-заповідник Михайла Коцюбинського
Музей-заповідник Михайла Коцюбинського

Міністерство культури та інформаційної політики виділяє також різні ступені уражень пошкоджених об’єктів. Зокрема, 173 – легкого – це близько 50 відсотків зареєстрованих епізодів майже по всіх регіонах України, крім Донеччини; 123 – середнього – до 50 відсотків на Донеччині та 25-30 відсотків в Запоріжській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Чернігівській областях; 58 – важкого – до 25 відсотків на Донеччині та 10-15 відсотків на Харківщині, Чернігівщині та Київщині. Та 9 об’єктів на Донеччині, Київщині, Сумщині та Чернігівщині повністю знищені.

Харківський художній музей
Харківський художній музей

Станом на 10 червня внаслідок обстрілів, ракетних та бомбових ударів росіянами в Україні зруйновані та пошкоджені 119 об’єктів культурної спадщини. Рашисти знищили та пошкодили 142 релігійні споруди, з них 51-а перебуває на обліку як пам’ятки історії, архітектури та містобудування або цінна історична забудова. Від дій окупантів саме релігійні споруди страждають найбільше.

Найбільш підступним ударам зброєю з боку терористичних військ на святині за останні три тижні були піддані храми і монастирі Московського патріархату на території Донецької області. Як бачимо, і далі конфесійна приналежність для орди не має жодного значення. Так, за повідомленням прес служби місцевої єпархії, «внаслідок обстрілів уламками (30 травня – прим. І.С.) пошкоджено фасади та вікна церкви, дзвіниці та будинку келій комплексу Покровського жіночого монастирю, збудованого у 2017 р.». Як інформує ця ж церковна структура, 31 травня внаслідок обстрілів частково зруйновано вівтарну частину церкви св. Феодосія Чернігівського, збудованої в 2006 році. Пошкоджено її фасади, вікна, інтер’єри та сусідній будинок церковної школи.

Художній музей ім. Ґалаґана у Чернігові
Художній музей ім. Ґалаґана у Чернігові

Найдраматичніший злочин супроти християнських святинь в останні тижні вчинено 4 червня армією так званої рос федерації.  «… під обстріл окупантів знову потрапила Святогірська лавра на Донеччині. Горів Всіхсвятський скит Святогірської лаври. Окрім монастирської братії та сестер, в храмі перебувало приблизно 300 біженців, серед яких люди з інвалідністю, літні люди, приблизно 60 дітей, у тому числі немовлята», – описав цю подію Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.  Офіцер 95-ї ДШБ Юрій Кочевенко, пост зі світлинами якого передрукувало інтернет-видання Liga.net, зазначає, що в результаті обстрілів спалахнула названа дерев’яна церква скиту всіх святих. Полум’я повністю охопило головний храм обителі, ‒ підтвердили цю інформацію в офіційних структурах Москвоського патріархату. Як нагадує інтернет-видання «Liga.net», цей скит ще збудовано у 1912 році. Це один із найкращих зразків дерев’яного храмобудівництва в регіоні. Протягом травня-початку червня Святогірська лавра на Донеччині кілька разів потрапляла під обстріл окупантів. 30 травня через атаку рашистів там загинуло троє людей…

Не менш від рашистської зброї з кінця травня і до початку червня постраждали будівлі історичного значення. Внаслідок обстрілу 30 травня пошкоджено фасади та покрівлю старовинної будівлі ‒ колишнього будинку Йохана Янцена, ‒ повідомило запорізьке інтернет-видання Форпост.

Маріупольський художній музей ім. Архипа Куїнджі
Маріупольський художній музей ім. Архипа Куїнджі

В будинку, зведеному в 70-х роках XIX ст., діяв виконком Оріхівської міськради. Через російську атаку в маєтку пошкоджені вікна, розтрощені вхідні двері, стіни та старовинна ліпнина посічені уламками, а частина даху та другого поверху зовсім зруйновані. Сам Йохан Янцен за віросповіданням був менонітом (представників цієї течії протестантизму в Оріхові було багато), він збудував млин на паровому двигуні. Пізніше заснував школу для дітей з родин менонітів, потім завдяки йому в Оріхові облашували невелику лікарню на 14 ліжок. Крім самого Янцена активну участь у розбудові міста брали його сини. Завдяки їм в Оріхові побудували кінотеатр, багато нових житлових будинків, торгові місця, деякі з них існують і донині», ‒ зазначено в названому вище повідомленні «Форпосту».

В місті Маріуполі, яке зазнало, за оцінками міжнародних організацій, найбільшої гуманітарної катастрофи в наш час, і далі чиняться злочини супроти культурної спадщини. Внаслідок обстрілів 6 червня частково зруйновано фасади, стіни, покрівлю, перекриття та інтер’єри старовинної будівлі колишньої Маріїнської жіночої гімназії – повідомив телеграм-канал Маріуполь сьогодні.

Музей Марії Примаченко в Іванкові
Музей Марії Примаченко в Іванкові

Гімназія в Маріуполі збудована в 1894 році, в ній дотепер діяв освітній заклад ‒ Гімназія зі структурним підрозділом початкової школи № 1. Також зазнав пошкоджень розташований у будівлі історичний музей гімназії, започаткований в 1975 році. Стан музейних експонатів наразі невідомий.

Попри ці втрати і пошкодження, культурне життя на територіях мирної України розвивається в літній період в найрізноманітніших формах. Громадяни через культуру пробують загоїти щоденні рани смертноносної війни, розв’язаної державою-агресором.

Ігор СКЛЕНАР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.