(Не)відомий Михайло Пежанський, або архівар, фотограф, і щедрий жертводавець

424
Михайло Пежанський

Продовжуємо знайомити читачів Фотографій Старого Львова із родиною українських архітекторів Пежанських. Раніше ми писали про  Олександра Пежанського  та його архітектурну спадщину Львова . Сьогодні ж мова під про його молодшого брата Михайла Пежанського — українського інженера-будівельника, термінографа та активного пластуна, котрий народився у Львові 29 вересня 1900 р. в родині видатного архітектора Григорія Пежанського.

Для цього ми використали передрук із журналу “Юнак” – виховного ілюстрованого місячника пластового юнацтва, видання Головної Пластової Булави, що виходить з 1963 у Торонто (Канада).

Статтю про Михайла Пежанського, авторства О. Карпюка, було опубліковано у частині 11 журналу за листопад, 1978 р. в рубриці “Сучасні визначні українці” (публікацію подаємо оригінальною)

Титульна сторінка журналу "Юнак" за листопад 1978 р.
Титульна сторінка журналу “Юнак” за листопад 1978 р.

Михайло Пежанський – архівар і фотограф, і щедрий жертводавець

Відзначуючи цього року 60-річчя Україн­ської Державности, а в місяці листопаді 60-річчя здобуття українцями Львова, шукаємо пильно за ще живими учасниками цих подій,щоб почути з їхніх уст, “як це було”.

Для нас, пластунів, особливо цікаво знати про наших друзів-сеніорів, які були свідками того славного минулого і також свідками пер­ших кроків Українського Пласту.

Серед них висувається на передове місце скромна постать, завжди похилена під тягарем великої торби з фотографічним приладдям — пл. сен. керівництва Михайла Пежанського.

Михайло Пежанський з камерою
Михайло Пежанський з камерою (Джерело: https://100krokiv.info)

Ледве чи багато сьогоднішних наших юних читачів знає про того визначного архіваря—пластуна. Однак їхні батьки напевно пригадують його саме через його фотографічно-архіварну працю. Це він утривалив на фільмовій стрічці три найважливіші події після віднови Пласту у формі повних фільмів із звуком та поясненнями, а саме великої Зустрічі у Міттен­вальді у 35-річчя заснування Пласту, Ювілей­ної Пластової Зустрічі у 50-річчя на “Вовчій Тропі” та подібної у 60-річчя.

Він теж є автором єдиного альбому історії Пласту у знімках, який появився у 50-річчя Українського Пласту.

Альбом 50-ліття Пласту
Альбом 50-ліття Пласту (Джерело: https://diasporiana.org.ua/)
Альбом 50-ліття Пласту
Альбом 50-ліття Пласту (Джерело: https://diasporiana.org.ua)

Десятки років муравлиної праці, незлічену ніким кількість годин, днів, місяців віддав пл. сен. М. Пежанський пластовій організації, щоб зберегти та зафіксувати її розвиток, її силу і всі її важливі події. А поруч з цим він ще мав силу й охоту реєструвати на фільмовій стрічці чи у формі прозірок культурне життя нашої спільноти на американському континенті, зок­рема мистецької виставки. У його архіві, як каже, є понад 20.000 різних прозірок.

Але все ж найбільша частина архіву тор­кається Пласту від найдавніших його років. Що пл. сен. М. Пежанський ціле своє життя і всі свої сили посвячує Пластові, зовсім не дивне. Він — це ж член першого пластового гуртка, зорганізованого д-ром Олександром Ти­совський в Академічній гімназії (середній школі) у Львові в 1912 році. Спершу як прихиль­ник, а згодом уже як член 1-го Полку ім. Пе­тра Сагайдачного, Михайло Пежанський вико­нував різні діловодства, а в 1918/19 р. був, хоч молодого віку, заступником д-ра О. Тисовсько­го як голови Головної Пластової Ради.

Львівська академічна гімназія. Фото: http://www.history.org.ua/?termin=Akademichna_himnaziia
Львівська академічна гімназія

М. Пежанський як молодий пластун був свідком усіх подій 1-ої світової війни і також участи пластунів у визвольній боротьбі. Про перші кроки Пласту і всі ці події пише пл. сен. М. Пежанський у своїх споминах; кілька ціка­вих моментів з них подаємо в цьому числі на іншому місці.

Від того часу по сьогоднішній день пл. сен. М. Пежанський залишився вірний Пластові у різних обставинах, на різних постах, як член відомого куреня “Лісових Чортів”.

Посвячення прапору "Лісових Чортів". Львів, 22 червня 1929 р.
Посвячення прапору “Лісових Чортів”. Львів, 22 червня 1929 р. (Джерело: Альбом 50-ліття Пласту)

За званням М. Пежанський — інженер і працював як такий до 1977 р., коли з причи­ни віку перестав працювати фахово. Він дуже активний член Т-ва Українських Інженерів, зокрема як знавець і дослідник української технічної термінології та член-основник Укра­їнського Термінологічного Центру в США. Та чи не найбільший вклад пл. сен. М. Пежан­ського в нашу культуру це його (коштом вла­сних тисячів) утривалені у мікрофільмах термінологічні словники та його праця над ви­данням українського словника технічної тер­мінології. Це його вклад в українську науку.

Пластуни і пластунки Львівського та Стрийського Коша під час постою у Корчині на прогульці на гору Парашку в Карпатах, 1922 р. ПРовідник: ст. пл. М. Пежанський (Джерело: Альбом 50-ліття Пласту)
Пластуни і пластунки Львівського та Стрийського Коша під час постою у Корчині на прогульці на гору Парашку в Карпатах, 1922 р. Провідник: ст. пл. М. Пежанський (Джерело: Альбом 50-ліття Пласту)

Ми всі, що живемо сьогоднішнім днем і тільки мимоходом думаємо про завтра, ледве чи зуміємо оцінити розмір і значення праці для збереження цього “сьогодні”, яку виконує пл. сен. М. Пежанський. Може, колись зрозу­мієте це Ви, молоді читачі, для яких саме ут­ривалив історію Вашої організації у найкра­щій формі знімок, фільмів і звукозапису цей надзвичайний архівар і фотограф — пл. сен. інженер Михайло Пежанський.

О. КАРПЮК

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.