Продовжуємо знайомити читачів Фотографій Старого Львова із родиною українських архітекторів Пежанських. Раніше ми писали про Олександра Пежанського та його архітектурну спадщину Львова . Сьогодні ж мова під про його молодшого брата Михайла Пежанського — українського інженера-будівельника, термінографа та активного пластуна, котрий народився у Львові 29 вересня 1900 р. в родині видатного архітектора Григорія Пежанського.
Для цього ми використали передрук із журналу “Юнак” – виховного ілюстрованого місячника пластового юнацтва, видання Головної Пластової Булави, що виходить з 1963 у Торонто (Канада).
Статтю про Михайла Пежанського, авторства О. Карпюка, було опубліковано у частині 11 журналу за листопад, 1978 р. в рубриці “Сучасні визначні українці” (публікацію подаємо оригінальною)
Михайло Пежанський – архівар і фотограф, і щедрий жертводавець
Відзначуючи цього року 60-річчя Української Державности, а в місяці листопаді 60-річчя здобуття українцями Львова, шукаємо пильно за ще живими учасниками цих подій,щоб почути з їхніх уст, “як це було”.
Для нас, пластунів, особливо цікаво знати про наших друзів-сеніорів, які були свідками того славного минулого і також свідками перших кроків Українського Пласту.
Серед них висувається на передове місце скромна постать, завжди похилена під тягарем великої торби з фотографічним приладдям — пл. сен. керівництва Михайла Пежанського.
Ледве чи багато сьогоднішних наших юних читачів знає про того визначного архіваря—пластуна. Однак їхні батьки напевно пригадують його саме через його фотографічно-архіварну працю. Це він утривалив на фільмовій стрічці три найважливіші події після віднови Пласту у формі повних фільмів із звуком та поясненнями, а саме великої Зустрічі у Міттенвальді у 35-річчя заснування Пласту, Ювілейної Пластової Зустрічі у 50-річчя на “Вовчій Тропі” та подібної у 60-річчя.
Він теж є автором єдиного альбому історії Пласту у знімках, який появився у 50-річчя Українського Пласту.
Десятки років муравлиної праці, незлічену ніким кількість годин, днів, місяців віддав пл. сен. М. Пежанський пластовій організації, щоб зберегти та зафіксувати її розвиток, її силу і всі її важливі події. А поруч з цим він ще мав силу й охоту реєструвати на фільмовій стрічці чи у формі прозірок культурне життя нашої спільноти на американському континенті, зокрема мистецької виставки. У його архіві, як каже, є понад 20.000 різних прозірок.
Але все ж найбільша частина архіву торкається Пласту від найдавніших його років. Що пл. сен. М. Пежанський ціле своє життя і всі свої сили посвячує Пластові, зовсім не дивне. Він — це ж член першого пластового гуртка, зорганізованого д-ром Олександром Тисовський в Академічній гімназії (середній школі) у Львові в 1912 році. Спершу як прихильник, а згодом уже як член 1-го Полку ім. Петра Сагайдачного, Михайло Пежанський виконував різні діловодства, а в 1918/19 р. був, хоч молодого віку, заступником д-ра О. Тисовського як голови Головної Пластової Ради.
М. Пежанський як молодий пластун був свідком усіх подій 1-ої світової війни і також участи пластунів у визвольній боротьбі. Про перші кроки Пласту і всі ці події пише пл. сен. М. Пежанський у своїх споминах; кілька цікавих моментів з них подаємо в цьому числі на іншому місці.
Від того часу по сьогоднішній день пл. сен. М. Пежанський залишився вірний Пластові у різних обставинах, на різних постах, як член відомого куреня “Лісових Чортів”.
За званням М. Пежанський — інженер і працював як такий до 1977 р., коли з причини віку перестав працювати фахово. Він дуже активний член Т-ва Українських Інженерів, зокрема як знавець і дослідник української технічної термінології та член-основник Українського Термінологічного Центру в США. Та чи не найбільший вклад пл. сен. М. Пежанського в нашу культуру це його (коштом власних тисячів) утривалені у мікрофільмах термінологічні словники та його праця над виданням українського словника технічної термінології. Це його вклад в українську науку.
Ми всі, що живемо сьогоднішнім днем і тільки мимоходом думаємо про завтра, ледве чи зуміємо оцінити розмір і значення праці для збереження цього “сьогодні”, яку виконує пл. сен. М. Пежанський. Може, колись зрозумієте це Ви, молоді читачі, для яких саме утривалив історію Вашої організації у найкращій формі знімок, фільмів і звукозапису цей надзвичайний архівар і фотограф — пл. сен. інженер Михайло Пежанський.
О. КАРПЮК