Київ 1940 року на невідомих світлинах з фотоархіву Степана Гайдучка

686
Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)
Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)

Про професора українського тіловиховання Степана Гайдучка (1890–1976) я неодноразово писав на сторінках сайту Фотографії старого Львова. Цього разу познайомлю читачів з невідомими світлинами з його архіву, які стосуються Києва.

Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)
Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)

Йдеться про невеликий альбом з фотографіями, який містить 26 світлин. Вони акуратно поприклеювані. Зроблені в Києві. На жаль світлини не підписані і недатовані.

Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)
Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)

Аналізуючи різні джерела та передусім листування Степана Гайдучка з професором Іваном Боберським (1873–1947) вдалося принаймні встановити рік світлин.

Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)
Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)

У листі від 29 грудня 1941 р. Степан Гайдучок зі Львова до Івана Боберського у Тржич писав: «З песячого обовязку я зістав під большевиками. Працював в Медичнім Інституті (відділений від університету факультет мед[ичний]) де зразу організував і керував фізичним вихованням студентів. В 1940 р. був в Києві щось 10 день. Пізнав большевиків їх життя спосіб праці. Богато більше зібрав досвіду і ми усі, що ту залишилися чим ті що виїхали на еміґрацію. А що я не боявся ні вивозу на Сибір чи смерти тож не могли мені страхом заімпонувати і я мав зглядний спокій і сіре життя з дня на день, що привчило не пристращатися до земських дібр. З хати де я мешкав вивезли цілу родину в маю а доньку замордували. Мабуть і я би був на черзі як щоб були довше побули. Двох моїх братанків в Щирці замордували». Якихось інших фактів та деталей про цю поїздку Степана Гайдучка до Києва віднайти не вдалося.

Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)
Київ 1940 року. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів)

З приходом більшовицької окупаційної влади у вересні 1939 р. до Львова та великими суспільно-політичними перетвореннями у Галичині, Степана Гайдучка запросили організувати кафедру фізпідготовки у новоствореному Львівському державному медичному інституті. На ній як завідувач та викладач він пропрацював з 18 грудня 1939 р. до 30 червня 1941 р. Швидше за все, саме як викладач Медінституту у 1940 р. Степан Гайдучок здійснив десятиденну поїздку до Києва.

Андрій СОВА
історик

Джерела та література:

  1. Галичина – український здвиг за матеріалами архіву Степана Гайдучка: [Альбом] / Авт. ідеї Л. Крип’якевич; упоряд. Ю. Николишин, І. Мельник; літ. редактор І. Лемко. – Львів: Апріорі, 2014. – 268с.
  2. Сова А., Тимчак Я. Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції / за наук. ред. Євгена Приступи. – Львів: ЛДУФК; Апріорі, 2017. – 232 с.
  3. Сова А. Степан Гайдучок – творець та літописець історії українського гімнастично-спортового руху. URL: http://photo-lviv.in.ua/stepan-hajduchok-tvorets-ta-litopysets-istoriji-ukrajinskoho-himnastychno-sportovoho-ruhu/ (дата звернення: 03.2018).
  4. Сова А. Як наші предки грали в копаний м’яч, або поради сторічної давнини від Степана Гайдучка. URL: http://photo-lviv.in.ua/yak-nashi-predky-hraly-v-kopanyj-m-yach-abo-porady-storichnoji-davnyny-vid-stepana-hajduchka/ (дата звернення: 08.2018).
  5. Сова А. Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія; Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Центр незалежних історичних студій. – Львів, 2019. – 512с.
  6. Сова А. «Зима й наш спорт», або маловідома публікація Степана Гайдучка про зимові види спорту. URL: https://photo-lviv.in.ua/zyma-y-nash-sport-abo-malovidoma-publikatsiia-stepana-hayduchka-zymovi-vydy-sportu/ (дата звернення: 13.02.2020).
  7. Сова А. «З моєї торби», або розповідь Степана Гайдучка про село Підтемне. URL: https://photo-lviv.in.ua/z-moiei-torby-abo-rozpovid-stepana-hayduchka-pro-selo-pidtemne/ (дата звернення: 21.02.2020).
  8. Сова А. «Заслужили на згадку», або публікація Степана Гайдучка про діяльність українських фотографів на початку ХХ століття. URL: https://photo-lviv.in.ua/zasluzhyly-na-zghadku-abo-publikatsiia-stepana-hayduchka-pro-diial-nist-ukrains-kykh-fotohrafiv-na-pochatku-khkh-stolittia/ (дата звернення: 6.03.2020).
  9. Сова А. Петро Франко, Степан Гайдучок та інші на першій футбольній зустрічі спортового товариства «Україна». URL: https://photo-lviv.in.ua/petro-franko-stepan-hayduchok-ta-inshi-na-pershiy-futbolniy-zustrichi-sportovoho-tovarystva-ukraina/ (дата звернення: 31.07.2020).
  10. Сова А. Цікаві факти про дитячі роки професора українського тіловиховання Степана Гайдучка. URL: https://photo-lviv.in.ua/tsikavi-fakty-pro-dytiachi-roky-profesora-ukrainskoho-tilovykhovannia-stepana-hayduchka/ (дата звернення: 12.03.2021).

Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків, Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.