Експозиція, доступна кожному: практики роботи з людьми з особливостями зору в меморіальному музеї (відео)

1144
Експозиція, доступна кожному: практики роботи з людьми з особливостями зору в меморіальному музеї

І знову, в рамках дружньої співпраці, пропонуємо вашій увазі виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка фондової, експозиційної та виставкової роботи”, що проходила 17-18 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Сьогодні пропонуємо вашій увазі доповідь завідувача відділу піару та зв’язків з громадськістю Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві Богдани Тараніної на тему: “Експозиція, доступна кожному: практики роботи з людьми з особливостями зору в меморіальному музеї”:

Завідувач відділу піару та зв'язків з громадськістю Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві Богдана Тараніна
Завідувач відділу піару та зв’язків з громадськістю Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві Богдана Тараніна

24 листопада 2015 року у Літературно-меморіальному музеї-квартирі П. Тичини відбувся семінар-тренінг із серії семінарів для співробітників музеїв в рамках проекту «Київ: культура без обмежень» на тему «Музейні програми і послуги для дітей з особливостями зору». Семінар був присвячений особливостям сприйняття світу людьми з порушенням зору, правилам спілкування з незрячими людьми, знайомству із світовим досвідом оснащення музеїв для людей з порушенням зору, вимогами та стандартами до музеїв, що приймають людей з порушенням зору. Семінар проводила керівник Громадської Організації «Бачити серцем», тифлопедагог та мати незрячої дитини Олеся Яскевич. Тренінгова частина семінару була присвячена супроводу незрячих людей в музеї. Мирослава Мирошник, арт-терапевт, тренер, life-коуч, провела презентацію арт-терапевтичного заняття заняття для дітей з особливостями зору «Відчуй світ на дотик», співробітники музею Тараніна Богдана та Яриновська Катерина провели презентацію програм музею «Толерантність», «Мандрівка картою музею», арт-терапевтичного заняття «Створи свій настрій».

Робота з людьми з особливостями зору в Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві
Робота з людьми з особливостями зору в Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві

Таким чином, Літературно-меморіальний музей-квартира П. Тичини став єдиним меморіальним музеєм-співорганізатором проекту «Київ: культура без обмежень» (іншими співорганізаторами проекту стали Національний музей мистецтв імені Ханенків, Музей Івана Гончара та Музей історії міста Києва) та отримав потужний практичний ресурс для розробки та впровадження програм та послуг для людей з особливими потребами вже у 2016 році.

Робота з людьми з особливостями зору в Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві
Робота з людьми з особливостями зору в Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві

Протягом часу, що минув від старту проекту «Київ: культура без обмежень» в Літературно-меморіальному музеї П. Тичини було зорганізовано наступні проекти та творчі ініціативи:

  • спільно з Науково-інноваційною Лабораторією «Динамічні моделі» розроблено проект та макет аудіо тактильної станції для роботи з дітьми з особливостями зору «Музика на дотик. Нові акорди». Проект розрахований на два етапи. На першому етапі передбачено створення інтерактивної інсталяції у вигляді рідоприймача 50-х з незвичними функціями – він з «радіоефіру» буде «транслювати» заздалегідь підготовлені фонограми. Завдяки цьому ведучий зможе у канві розповіді ознайомити відвідувачів зі звучанням інструментів, на яких грав Павло Тичина, та показати музичні твори, створені на вірші поета. Керувати «радіоприймачем» зможе як ведучий екскурсії – за допомогою «чарівної палички», так і відвідувачів – маючи можливість доторкатись до цього артефакту часів життя поета. Втілення другого етапу передбачає створення Інтерактивного аудіо тактильного терміналу, який дасть можливість реалізувати різні способи знайомства з творчістю Павла Тичини, наприклад, з використанням музично-поетичних асоціацій відвідувачів у такому порядку: 1) прослуховування уривку твору поета у виконанні акапелло; 2) візуальне та/або тактильне знайомство з музичними інструментами, на яких грав поет (флейта, кларнет, гобой, бандура, кобза, фортепіано); 3) прослуховування звучання вказаних інструментів; 4) вибір найбільш доречного варіанту акомпанементу; 5) прослуховування з обраним акомпанементом та обговорення.
    До створення фонограм будуть залучені студенти консерваторії відповідних спеціальностей, що у подальшому відкриє шлях до проведення заходів музейної педагогіки не тільки для учнів шкіл, але й для студентів навчальних закладів.
    Таким чином, в рамках Проекту буде розпочато створення особливого музейного простору, адаптованого до потреб різних верств відвідувачів. Проект допоможе знайомитися з різними гранями таланту Павла Тичини відвідувачам з особливими потребами, а Музей – як співорганізатор проекту «Київ: культура без обмежень» – отримає нові можливості та досвід.
Робота з людьми з особливостями зору в Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві
Робота з людьми з особливостями зору в Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві
  • У вересні 2016 року проведено серію занять для дітей з особливостями слуху «Шоколадно-кавові ілюстрації до музейних історій», на кожному з яких діти знайомились з однією музейною історією та малювали ілюстрацію до неї шоколадом.
  • У грудні 2015 року проведено новорічне свято для дітей з особливими потребами – музейні співробітники читали дітям казки на килимі біля імпровізованого комину, наряджали разом з ними ялинку, ліпили прикраси зі спеціального пластиліну, намагались розкрити в дітях різноманітні грані таланту.
  • Також у 2016 році була успішно проведена презентація поетичної збірки талановитого журналіста Євгенія Познанського, редактора журналу для людей з особливостями зору, що має залишковий зір 5% та порушення мови. На прохання музею Є. Познанський виготовив спеціальні пластинки з віршами Тичини шрифтом Брайля (ці пластинки доступні для прочитання у меморіальній частині музею).
  • Починаючи з вересня 2016 року, щосуботи, на першому поверсі музею (у вільному просторі «Двокрапка»), спільно з ГО «Бачити серцем» проходять заняття «Азбука відчуттів» для особливих дітей. Разом з фаховим педагогом діти вчаться чути звуки, розуміти одне одного, співпрацювати та виготовляти різноманітні іграшки. Заняття дозволяють дітям соціалізуватися, розвивати свої вміння та навички.
  • Щомісяця до музею приходять групи дорослих з особливими потребами, для яких проводяться спеціалізовані екскурсії.
  • Наразі в музеї проходить ремонт, в результаті якого буде створено новий простір, у тому числі дитячу кімнату з без каркасними меблями, де можна буде проводити заняття з дітьми з особливими потребами.

У планах музею – розробка нових, динамічних форм роботи з різними дітьми, проведення тематичних свят, читань, інтерактивних виставок та концертів.

Богдана ТАРАНІНА
завідувач відділу піару та зв’язків з громадськістю Літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини в Києві

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.