Кінотеатр ім. Я. Галана на Личакові – в очікуванні перезавантаження …

2160
Кінотеатр ім. Я. Галана на Личакові - очікуючи на перевтілення ...
Кінотеатр ім. Я. Галана на Личакові - очікуючи на перевтілення ...

Все частіше, спостерігаючи за темпом життя сучасного Львова, замислюєшся, що чекає на ці безцінні пам’ятки архітектури за 20, 30, 100 років …? Якщо середньовічне, найбільш значиме надбання, ще під відносним контролем і опікою, то безліч пам’яток тієї ж середини XX століття руйнуються та йдуть у забуття …, лише в деяких з них з’являється шанс на ” перезавантаження ” …

Ми, часто, забуваємо про перспективу, адже за півстоліття ця архітектура теж набуде цінності, зацікавить майбутні покоління так само, як цікавимось минулим Львова ми зараз …

Кінотеатр ім. Галана/ Миколайчука на вул. Личаківській. Фото 2015 року
Кінотеатр ім. Галана/ Миколайчука на вул. Личаківській. Фото 2015 року

Не так вже й багато залишилось у Львові будівель знаменитого “сталінського ампіру”… Яскравим зразком архітектури повоєнної сталінської епохи є споруда колишнього кінотеатру ім. Я. Галана ( пізніше – І. Миколайчука ) на вул. Личаківській, 131, збудована 1954 року.

Кінотеатр Галана під час премєрного показу " Княжна Мері ", 1955 рік
Кінотеатр Галана під час премєрного показу ” Княжна Мері “, 1955 рік

На велетенських просторах СРСР було збудовано сотні таких типових кінотеатрів – близнюків, проте тепер лише одиниці використовуються за призначенням. Автором усіх цих типових проектів була архітектор Московської архітектурно – проектної майстерні №14 Зоя Осипівна Брод.

Фрагмент фасаду кінотеатру Галана. Фото 2015 року
Фрагмент фасаду кінотеатру Галана. Фото 2015 року

232 м ² загальної площі, 330 місць у залі, читальня і буфет для глядачів …, в середині 1960-их років кінотеатр налічував 30 працівників, що робило його одним з найбільших у місті. Новий кінотеатр отримав назву на честь комуністичного письменника Ярослава Галана – у 1954 р. відзначалося п’ятиріччя його загибелі у Львові.

Кінотеатр ім. Галана/ Миколайчука на вул. Личаківській. Фото сер. 1960 - х рр.
Кінотеатр ім. Галана/ Миколайчука на вул. Личаківській. Фото сер. 1960 – х рр.

Проте прибутки кінотеатру не були великими. Специфіка прокату вважала цей зал периферійним, сюди давались менш популярні стрічки, а “хіти” демонструвались після того, як пройшли покази по всіх екранах централізованих кінотеатрів ( після “Львова”, “Супутника”, “Києва” та ін. ).

Вигляд споруди кінотеатру збоку. Фото 2015 року
Вигляд споруди кінотеатру збоку. Фото 2015 року

У 1990-их роках, вже за часів Незалежності, кінотеатр перейменовано на честь Івана Миколайчука. Вже в той час споруда перебувала у жалюгідному стані і вимагала термінових ремонтних робіт, а технічна база – повної заміни …

Кінотеатр Галана у сер. 1970 - х рр.
Кінотеатр Галана у сер. 1970 – х рр.

Багато років тривали спроби знайти пристосування будівлі, вона ж тим часом поступово перетворювалась на руїну … Рішенням міськради від 2011 року у кінотеатрі знаходиться книгосховище Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника. Паралельно ведуться роботи з переобладнання  будівлі під бібліотеку, заплановано створення читальних залів … Проте декілька років тому роботи призупинено …

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/ , http://zaxid.net/

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.