Знову зробити Львів великим – рецепти від Годзіміра Малаховського. Частина перша. Хто такий Годзімір Малаховський?

1407
Знову зробити Львів великим – рецепти від Годзіміра Малаховського. Частина перша. Хто такий Годзімір Малаховський?

Читати та переказувати Історію Львова, як і будь-якого іншого міста, неможливо без згадок про конкретних діячів, що своїми діями визначали хід подій, а часто і долі інших людей. Зазвичай такі особи приїжджають до міста і роблять тут кар’єру, ім’я та здобувають славу. Однак, найбільш шанованими є ті, що в певній місцевості народилися і її прославили чи збагатили. Годзімір Малаховський – корінний львів’янин.

Він надзвичайно цікава і не менш важлива фігура в історії Львова. Дорівнятися до важливості Малаховського можуть хіба незнання в сучасному суспільстві та байдужість до цієї особистості. Чому так? Малаховський належить до категорії діячів, про яких у нас не прийнято говорити. Таким ставленням можна здивувати жителів західних країн, де локальні менеджери часто користуються більшою популярністю та увагою суспільства, ніж загальнодержавні.

Президент Львова Годзімір Малаховський. Фото з https://en.wikipedia.org/
Президент Львова Годзімір Малаховський. Фото з https://en.wikipedia.org/

 Десятиліття Малаховського

31 жовтня 2022 року буде 170 років від дня народження Годзіміра Малаховського (Godzimir Małachowski, 1852 – 1908). З цієї нагоди можна припустити, що це одна з найцікавіших та найважливіших особистостей, що займали крісло президента Львова (1896 – 1905 рр.). Десятиліття Малаховського у місті Лева – це час модернізації міста, перетворення Львова у вишукане та привабливе, комфортне для проживання європейське місто. Каналізація, електрифікація, монументалізація – враження, що Малаховський та його команда встигали всюди. 

Пам'ятник наміснику Агенору Голуховському був найдорожчим з відкритих у Львові за Г. Малаховського. Фото з https://novyny.live/
Пам’ятник наміснику Голуховському найдорожчий з відкритих у Львові за Г. Малаховського. Фото з https://novyny.live/

Саме тоді було створено і побудовано Львів, який часто дивиться на нас з багатьох ретросвітлин, полотен художників тощо. Врешті, окремі штрихи цього Львова дійшли і до наших днів. Не без того, що його частина, все ж, відійшла у небуття в 1939 році.  При цьому, усього через декілька десятиліть після кончині головного  архітектора того старого доброго Львова – Годзіміра Малаховського.

 Родина і освіта

Пьотр Малаховський був збіднілим шляхтичем і працював архівістом Галицького кредитного земельного товариства. З цього не виникало, що його син мав шанс зробити блискучу кар’єру австрійського юриста, а відтак стати послом до Галицького сейму (1896 – 1908), пізніше до австрійського парламенту (1904 – 1908). Врешті, як і президентом Львова. Тим більше, що обоє батьків Годзіміра Малаховського померли досить рано. Очевидно, вплив на юнака мав чиновник Львівського апеляційного суду Людвік Александр Малуї, в родині якого Малаховський виховувався. Може тому останній і обрав кар’єру правника. Хоч ще більший вплив на героя цього тексту мав його тесть – Марцелій Тарнавєцький, адвокат і директор Галицької ощадної каси.   

Галицька ощадна каса у 1890-х рр.
Галицька ощадна каса у 1890-х рр.

Годзімір Малаховський закінчив юридичний факультет Львівського університету, тут став доктором наук. Відтак він відкрив у Львові власну адвокатську контору. Уже тоді Малаховський входив до багатьох спілок та організацій, був знаною і шанованою людиною у Львові. Однак, головні його досягнення ще були попереду. 

Пам’ятники іншим та пам’ятник собі

Годзімір Малаховський похований на Личаківському цвинтарі у Львові. Це місце для останнього спочинку він заслужив цілком і повністю. У 1892 році Малаховський прийшов у львіську політику як член міської ради, а вже за декілька років по тому став президентом Львова. На цій посаді він опікувався спорудженням водопроводів та каналізаційних систем у Львові, займався питаннями електрифікації. Саме за його каденції на Персенківці відкрили нову електростанцію, відтак у місті суттєво розширили мережу ліній електричних трамваїв. На сам кінець, пам’ятники королю Яну Собеському, драматургу Александру Фредро, письменнику Корнелю Уєйському та поету Адаму Міцкевичу, будівля оперного театру і промислового музею також з’явились у Львові в час, коли герой цього тексту очолював міську раду.

Гробовець Г. Малаховського і його дружини на Личаківському цвинтарі. Фото з https://pl.wikipedia.org/
Гробівець Г. Малаховського і його дружини на Личаківському цвинтарі. Фото з https://pl.wikipedia.org/

Малаховський був одним із співорганізаторів Крайової виставки у 1894 році, а також він є автором історії Галицької ощадної кави. Він був членом Львівської торгово-промислової палати й послом до галицького і австрійського парламенту, виступав за автономію Галичини й мав план перетворити Львів у величне європейське місто. Позбавлене ознак провінційності й рівне іншим славетним населеним пунктам того часу. Очевидно, через призму останнього й варто розглядати всю політичну діяльність Годзіміра Малаховського та цілі, які він перед собою ставив. Не лише ставив, але й успішно реалізовував. Не даремно у Відні про період його правління відгукувалися так: “Львів швидкими кроками рухається вперед”.  

Годзімір Малаховський, президент Львова. Фото з https://commons.wikimedia.org/
Годзімір Малаховський, президент Львова. Фото з https://commons.wikimedia.org/

На межі світів та епох

Очевидно, Годзімір Малаховський був важливою фігурою для польського руху і саме польські ідеї в Галичині та імперії просував найбільше. Водночас, він намагався шукати спільну мову і з українцями. Найбільш промовиста історія пов’язана тут з його смертю. У 1908 році Мирослав Січинський застрелив австрійського намісника Анджея Потоцького. Щоб висловитися з цього приводу у австрійському парламенті і спробувати, в такий спосіб, примирити в Галичині українців і поляків Годзімір Малаховський відтермінував свою операцію на жовчному міхурі. Одразу після виступу його самопочуття погіршилося, Малаховського госпітуалізували і незадовго по тому він помер. 

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Аркуша О. Ґодзімір Малаховський // Інтерактивний Львів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lia.lvivcenter.org/uk/persons/malachowski-godzimir/ 
  2. Dr. Godzimir Nałęcz Małachowski // Słowo Polskie, 1908. – №297. – S. 4. 
  3. Godzimir Małachowski // Gazeta Lwowska, 1908. – №144. – S. 4.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.