Зігфрід Бернфельд, або ким був львівський послідовник Фройда

721

Одним з найцікавіших та найоригінальніших уродженців Львова був психолог, психоаналітик, та один із піонерів нової освіти – Зігфрід Бернфельд. І хоча більша частина його творчої діяльності пройшла поза межами Львова, проте саме тут він народився і сформувався як особистість, саме роки його життя проведені у Львові є ключем, який дозволяє заглибитись у перипетії непростої історії кінця ХІХ – початку ХХ століття. Пропонуємо вам поглянути на чергову сторінку і чергову постать цієї цікавої і непростої історії.

Народився Зігфрід у 1892 році у Львові. Перші роки життя Бернфельда пройшли у Львові. Його батьками стали Ісидор Бернфельд і Герміна Шварцвальд-Бернфельд. У 1911 році він закінчив гімназію у Відні. Згодом, він став студентом Віденського університету, де пристав до психоаналітичного руху, був одним із перших членів Віденського психоаналітичного товариства. У 1915 році він захистив докторську дисертацію у Відні. У Відні він займався вивченням психоаналізу, соціології та біології.

Під час Першої світової війни Відень стає притулком для більш як сотні тисяч біженців, серед яких було чимало галицьких євреїв. На тлі цієї ситуації, Бернфельд зацікавився новими формами організації навчання молодих євреїв. Вліку 1917 року сіоністська організація у Відні доручає йому очолити молодіжну та освітню роботу. Від 1917 до 1921 року Бернфельд очолює Центральний Сіоністський комітет Західної Австрії. У 1919 році він очолив проект метою якого була організація навчання для 300 єврейських дітей з Галичини, які були переміщені під час війни.

З. Бернфельд
З. Бернфельд

З 1922 по 1925 роки практикував психоаналіз у Відні, з 1925 по 1932 роки — Берлінському психоаналітичному інституті. Повернувся до Відня, а пізніше Мантона, де мешкав до 1936 року. Згодом він остаточно емігрував до США, де оселився у Сан-Франциско.

Меморіальна дошка у Берліні, присвячена Бернфельду
Меморіальна дошка у Берліні, присвячена Бернфельду

Бернфельд відомий завдяки дослідженням зв’язків між психоаналізом та теорією навчання, роллю освіти, питаннями суспільних змін та нерівностей. Був одним із перших прихильників фройдо-марксизму, розвивав теорії, що стосувалися зв’язків психоаналізу із соціалізмом.

З. Бернфельд
З. Бернфельд

У 1931 році у журналі, який редагував З. Фройд, побачила світ стаття Бернфельда, де той розмірковував про сутність психоаналізу. Іншим його вагомим внеском у дану тематику було те, що він у своїх дослідженнях намагався надагодити стосунки між марксизмом і теорією освіти. Він вивчав роль освіти як чинника, який впливає на соціальні зміни. зокрема на соціальну нерівність.

"Сізіф"
“Сізіф”

Однією з найвидатніших його праць стала “Психологія новонародженого”. У 1925 році побачила світ його праця під назвою “Сізіф”, я якій Бернфельд обстоював не-авторитарну освітню систему. Саме ці впливові праці принесли Бернфельду світову славу. Він також присвятив цілий ряд своїх розвідок ранній науковій кар’єрі Зигмунда Фройда. Помер він у 1952 році у Сан-Франциско. Відомий у світі, Бернфельд фактично залишається невідомим у себе на Батьківщині, у Львові. Прикра ситуація, яка безумовно потребує того щоб бути виправленою. Ганяючись за черговим героєм національного пантеону ми на жаль забуваємо тих людей, які дійсно варті того, щоб бути вшанованими. Тому якщо інше неможливо, то простою пам’яті на початок буде цілком достатньо. Адже забуття набагато гірше ніж відсутність пам’ятника чи вулиці названої “На честь…”.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

Siegfried Bernfeld (https://de.wikipedia.org/wiki/Siegfried_Bernfeld)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.