З Мир Лікійських, або «Святий Угодник і Чудотворець»

926
Святий Угодник і Чудотворець

Цієї п’ятниці, 16  грудня 2016р., о 16 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) відбудеться урочисте відкриття виставки «Святий Угодник і Чудотворець».

Святий Миколай, архієпископ Мир Лікійських, один із найбільш шанованих у народі святителів, прославився як великий угодник Божий, тому його ще називають Миколою Угодником. Все земне життя Святого є  уособленням добрих діянь, безлічі чудес. Він рятував потопаючих, визволяв полонених, відводив смертну кару від невинних, зціляв багатьох людей: повертав зір, виправляв кульгавість, давав мову німим. Багатьох вивів з убозтва й злиднів, подавав їжу голодним, був помічником і заступником нужденних. Усе життя Чудотворця було позначене любов`ю до ближнього. Навіть смерть не перервала його благодатних справ, його чудеса звершаються повсякчас.

Святий Миколай
Святий Миколай

На українських теренах культ святого Миколая поширився разом з прийняттям Київською Руссю християнства. Покровитель дітей, лучників, торговців, моряків, рибалок приваблював своїми добрими рисами, зокрема, милосердям.

Культ святого Миколая втілився у посвяті церков і численних зображеннях: пластиці, іконописі, літургійному шитті. За кількістю збережених пам’яток ікони святого Миколая займають чи не перше місце поряд із зображеннями Ісуса Христа і Богородиці. Його зображують фронтально у трьох варіантах: у повний зріст, поколінно або до пояса. Сивина і високе чоло символізують мудрість. Він має єпископське облачення. У руці тримає Євангеліє.

Тут поєднано кілька сюжетів: втихомирення Святим бурі на морі та порятунок потопаючого корабля, врятування трьох дітей, які сидять в діжці
Тут поєднано кілька сюжетів: втихомирення Святим бурі на морі та порятунок потопаючого корабля, врятування трьох дітей, які сидять в діжці

У виставковій залі Львівського музею історії релігії, в рамках циклу «Різдвяні зустрічі», відкривається виставка «Святий Угодник і Чудотворець». Це спільна праця Музею історії релігії і його Червоноградської філії, а також Музею сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ імені о. Антона Петрушевича.

Перед відвідувачами постануть ікони XVI–XX століть, написані на дереві, полотні, металі, а також різьблені дерев’яні скульптури, що зображають Святого Миколая. Привертають увагу живописні полотна «Святий Миколай», віднайдені у Жовкві і Нагуєвичах. Досить цікавою і незвичною, нетрадиційною є велика ікона святого Миколая, поділена на дві частини. У верхній частині зображення самого Угодника, а в  нижній – види міста Дрогобича.

Чудо «З’явлення царю Константину» святого Миколая уві сні
Чудо «З’явлення царю Константину» святого Миколая уві сні

Серед представленої колекції Чудотворця металева ікона XIX століття. На ній Святий у червоному фелоні з білою єпитрахиллю і митрою на голові. Вгорі – зображення «Нікейського чуда».

Яскравим явищем української мистецької спадщини є культові дерев’яні скульптури Святого Миколая. Відвідувач виставки зможе побачити скульптуру початку ХІХ століття майстра Т. Якиміва із фондової колекції музею. Такі скульптури здебільшого виготовляли для придорожніх каплиць.

Виставка можна оглянути у виставковій залі Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) до 29 січня 2017 року.

Ольга ПУТЬКО та Олена МАЛЮГА
Наукові співробітники Львівського музею історії релігії

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.