З часу повномасштабного вторгнення Росія цілеспрямовано знищує об’єкти культури і релігії

801
З часу повномасштабного вторгнення Росія цілеспрямовано знищує об’єкти культури і релігії

Теперішня війна Російської Федерації проти України – це не тільки геноцид проти громадян європейської країни, а й знищення об’єктів цивільної інфраструктури, і особливо знищення культурних та релігійних пам’яток з допомогою різного типу зброї та авіації. Музеї, архітектурні пам’ятки, палаци, церкви стають цілями російських ракет, артилерійських снарядів, авіабомб. Коріння цього явища мають історичне підґрунтя – комуністична влада з 20-х років минулого століття (її методи продовжує використовувати новітній Гітлер – Володимир Путін), по варварськи знищувала культурні набутки українського народу та плюндрувала і підривала храми…

Музей Марії Примаченко в с. Іванків

Перші фактологічні відомості нищень і руйнувань культурної та релігійної спадщини оприлюднило Міністерство культури та інформаційної політики України станом на 16 березня 2022 року на своїй фейсбук-сторінці. Вікторія Андрєєва, авторка матеріалу на порталі «Історична правда» сайту «Українська правда» з цього повідомлення виокремила низку культурних об’єктів, які зазнали руйнувань. Cеред зруйнованих пам’яток культури українського народу є будівля краєзнавчого музею в Охтирці (Фонд музею нараховує 9 815 музейних предметів, повʼязаних з природою, історією та культурою); музей українських старожитностей у Чернігові (музейні фонди нараховували понад 160 тисяч одиниць збереження – археологія, історія, військова справа, тощо); музей з картинами Марії Примаченко в с. Іванків на Київщині. Це була геніальна українська художниця, проста сільська жінка, творчість якої базується на народних естетичних уподобаннях. Її  картини визнано на світовому рівні, але місцевим мешканцям після обстрілу вдалося врятувати її роботи. Врешті світову спільноту сколихнуло потужне бомбардування Драматичного театру в Маріуполі московитською авіацією, тут йдеться не тільки про руйнування унікального закладу культури, а й невідома доля сотень людей з дітьми, які там переховувалися!

Свято-Успенська Святогірська лавра
Свято-Успенська Святогірська лавра

З поміж сакральних споруд, які також є пам’ятками архітектури, зруйновано дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці (датована 1862 роком) в с. В’язівка на Житомирщині, частково зруйновано будівлю Святогірської Лаври в Донецькій обл. та інші храми. За кожною з цих культурних чи релігійних пам’яток стоїть тривала історія спорудження, становлення і популяризації, але московитська орда як в минулі століття нищила наші цивілізаційні набутки, так і продовжує це досі робити новою, але більш жахливою зброєю.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (датована 1862 роком) в с. В’язівка Житомирської області
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (датована 1862 роком) в с. В’язівка Житомирської області

17 березня цього року відбувся онлайн-брифінг заступниці міністра культури та інформаційної політики України Катерини Чуєвої на тему «Культурна спадщина України у воєнний час», на якому вона зазначила:  «Ми маємо, на жаль, лише приблизні уявлення про масштаби руйнування пам’яток і інших об’єктів культурної спадщини… Оскільки бойові дії тривають. І ціла низка історичних міст на сьогоднішній день перебуває в облозі, а деякі, на жаль, окуповані». Водночас представниця Мінкульту закликала не публікувати наслідки руйнувань чи пошкоджень культурних об’єктів. За її словами, створено державну платформу, ресурс для збору інформації та належного документування воєнних злочинів проти людяності та об’єктів культурної спадщини, скоєних армією Росії. База заповнена наразі щодо 60-ти об’єктів, ‒ наголосила під час онлайн-брифінгу К. Чуєва, який висвітлено у статті Віолетти Орлової на сайті УНІАН.

Храм на честь пророка Іллі та Апостола Андрія Первозванного в селі Мостище Фастівського району Київської області
Храм на честь пророка Іллі та Апостола Андрія Первозванного в селі Мостище Фастівського району Київської області

Огляд пошкоджених 28-ти храмів станом на 15 березня зроблено в публікації якісного інформаційно-аналітичного сайту «Новое время». Водночас цей список з 16 березня і на момент оприлюднення цієї статті, на жаль, поповнюється новими обстріляними чи понівеченими московитською зброєю храмами. Про це засвідчує новинна стрічка наших мас-медіа, зокрема, релігійного інтернет-видання РІСУ.

Нищення і руйнування церков і сакральних споруд загалом предметніше проаналізовано у «Зверненні Євромайдану SOS та Круглого столу з релігійної свободи в Україні щодо наступу на свободу релігії під час збройної агресії Росії проти України», опублікованому на РІСУ 16 березня цього року.

Покровська церква в Малині на Житомирщині
Покровська церква в Малині на Житомирщині

Переважна більшість релігійних споруд, зруйнованих і пошкоджених внаслідок авіаційних бомбардувань і ракетних обстрілів російських загарбників, ‒ це православні храми у щонайменше шести областях України: Київській, Донецькій, Житомирській, Луганській, Харківській та Чернігівській. Серед постраждалих релігійних споруд також є синагога Об’єднаної єврейської громади України у Харкові, мечеті у Костянтинівці та Маріуполі Донецької області, а також Українська євангельська теологічна семінарія у Пущі-Водиці під Києвом. У ніч на 13 березня російські війська обстріляли Святогірську лавру Української Православної Церкви, де на той момент перебувало близько тисячі людей, – поранення отримали понад 30 цивільних осіб. Отже, як наголошують автори Звернення, Росія знищує духовну спадщину України, незважаючи на конфесійну належність релігійних споруд.

У Зверненні зазначено, що переслідувань і навіть вбивств у зоні активних бойових дій зазнають представники Церков і релігійних організацій. За три тижні військових дій російська армія вбила на території України щонайменше чотирьох християнських священиків, ще як мінімум двох захопила в полон (одного з них згодом відпустили), і до одного військові спробували проникнути в житло.

Костянтинівська мечеть у Костянтинівці Донецької області
Костянтинівська мечеть у Костянтинівці Донецької області

У зв’язку із цим Євромайдан SOS, учасники Круглого столу з релігійної свободи в Україні та інші громадські організації, що підписалися нижче, закликають, між іншим, Церкви, релігійні організацій та міжрелігійні інституції в усьому світіпублічно закликати Російську Федерацію припинити війну проти України та засудити позицію Руської православної церкви щодо підтримки безпідставної агресивної війни Російської Федерації проти України.

Сподіваємося, що міжнародні інституції будуть не лише висловлювати «глибоку занепокоєність з приводу…», а й вживатимуть відповідні заходи задля збереження на нашій землі тих культурних об’єктів, які творили наші предки.

Підготував Ігор СКЛЕНАР

Джерела:

  1. Facebook-сторінка Міністерства культури та інформаційної політики України. 16.0.2022. URL: https://www.facebook.com/MKIPUkraine/posts/280151677602393
  2. Андрєєва В. Музеї, палаци та церкви: Мінкульт оприлюднив список зруйнованих окупантами об’єктів // Українська правда.03.2022. URL: https://life.pravda.com.ua/culture/2022/03/16/247844/
  3. Орлова В. У Мінкульті розповіли про знищення окупантами об’єктів культурної спадщини України // Інформагенство УНІАН. 17.03.2022. URL: https://www.unian.ua/war/u-minkulti-rozpovili-pro-znishchennya-okupantami-ob-yektiv-kulturnoji-spadshchini-ukrajini-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11747518.html
  4. Громадські і релігійні організації закликали світ відреагувати на злочини росії проти релігійних діячів, віруючих і культових споруд в Україні // Сайт РІСУ. 16.03.2022. URL: https://risu.ua/gromadski-i-religijni-organizaciyi-zaklikali-svit-vidreaguvati-na-zlochini-rosiyi-proti-religijnih-diyachiv–viruyuchih-i-kultovih-sporud-v-ukrayini_n127250
  5. «Окупанти прикриваються «захистом православ’я». В Україні від російських окупантів постраждали вже 28 релігійних споруд» // Сайт «Новое время». 03.2022. URL: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/viyna-rf-proti-ukrajini-okupanti-zruynuvali-28-sporud-religiynogo-znachennya-novini-ukrajini-50225271.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.