Йорданські солом’яні хрещики з Угнівщини

3099
хрещики

Вітаємо читачів із святом Водохреща та хочемо запропонувати публікацію про традиційні йорданські хрещики. Їх виготовляли на свято Йордану в Україні ще до Другої світової війни повсюди. Були вони солом‘яні, дерев‘яні, воскові, з пшеничного та житнього тіста, навіть з вапна.Поміщали їх на віконних шибках, де вони висіли аж до Стрітення (15 лютого).

Про хрещики з Угнівщини із збірки Музею НТШ писала відома мистецтвознавиця Ірина Ґурґула у журналі Наша батьківщина (№ 1 за 1937 р.). Сьогодні знайомимо вас з цією статтею, яку подаємо оригінальною.

Титул журналу Наша батьківщина № 1 за 1937 р.

Титул журналу Наша батьківщина № 1 за 1937 р.Йорданські соломяні хрещики з Угнівщини

В етнографічному відділі музея Н. Т. Ш. є збірка соломяних хрещиків з Угнівщини, яку зладив і передав до музея інж. Корнило Целевич у роках: 1929., ч. інв. 20061–2, і 1932., ч. інв. 22400-5 і 22682/1-2). Збірка обіймає села: Василів великий, Вербиця, Журавці, Корчів, Корчмин, Остобіж, Піддубці, Тарношин, Ульвівок; зібрано 672 хрещики, Такі хрещики приміщують селяни на віконних шибках, де й держать їх від Йордану до Стрітення.

Угнівські хрещики — виконані дуже дбайливо та майстерно; із крихкої солімки або дрібних соломяних пластинок уложені різнородні фіґури тендітної роботи, що дають враження ніжного золотистого філіґрану.

Під оглядом форми можемо вирізнити одно, дво і трираменний хрест, шости й восьмираменну звізду, трійцю, пятираменник, сьомираменник, чотирокутник, деревце, поодиноку й потрійну галузку. Всі інші форми це вже комбінації, розвинення й перетворення цих основних.

Ось хрест із деревцями на кінцях рамен; на перехресті приміщена велика восьмираменна зірка. Хрест – прикрашений галузкою; обрамлений чотирокутником. Трійця з галузкою. Сьомираменник з квіткою.

Та вже найчастіше виступає комбінація основного хреста з цілим рядом хрещиків, що приміщуються здовж рамен, на кінцях, і разом дають фігуру, уложену з чотирох, пятьох, а то й більше хрестиків. Нераз розвиток основної форми – такий багатий, що схема рисунку, на перший погляд, губиться, а виступає передовсім багатство ліній.

Мотиви солом'яних хрещиків із Угнівщини (Джерело: журнал Наша батьківщина № 1 за 1937 р.)
Мотиви солом’яних хрещиків із Угнівщини (Джерело: журнал Наша батьківщина № 1 за 1937 р.)

Хрещики будьякої форми бувають звичайно  закидані дрібними зірочками,себто пластинками солімки, схрещеними по дві, три, чотири, а то й пять і пересуненими наскрізь через основну солімку. Від того, чи пластинки ці тонші, чи грубші, гладко, скісно, чи зубато повтинані на кінцях, а остаточно й від кількости схрещених пластинок залежить у великій мірі ріжноманітність. хрещиків. Тонкі пластинки надають фігурам особливої легкости й ніжности.

Оригінально вирізняються хрещики з Остобіжа. Вони мають основу з тростини, а на схрещенні й на кінцях рамен прикраси з обкрученої, або чотирокутно чи кругло сплетеної, солімки. В порівнянні з хрещиками чисто соломяними – вони грубші й неподатливі, а в рисунку прозорі й читкі. В колірі дають сполуку бронзової й соломяно-золотистої барв.

На схрещування пластинок, що прикрашують рамена фігури, вживають також шувару; тоді хрещик робить враження соломяно-золотистого із блідо-зеленкавими прикрасами. Спосіб прикрашування рамен хрещика спірально закрученою пластинкою солімки, при чому такі пластинки схрещуються, дуже нагадує типовий для писанок мотив «павучки, закрутяхи».

Хрещики на шибках хатніх вікон (Джерело: журнал Наша батьківщина № 1 за 1937 р.)
Хрещики на шибках хатніх вікон (Джерело: журнал Наша батьківщина № 1 за 1937 р.)

Деякі хрещики дуже нагадують придорожні деревяні хрести з дашками, а то й церковні – металеві й деревяні. Трапляються часто хрещики зі знаряддям муки – тростиною, молотом, кліщами, драбиною – виконаними дуже вірно. Доволі часто виступає також і форма тризуба. Крім хреста часта є форма трійці, нераз багато прикрашена. І хрест і трійця є прикметні в Йорданському церковному обряді і народніх звичаях.

Скрізь в Україні, на свято Йордану виробляють хрещики, але в різних околицях – різні, соломяні, деревяні, воскові, з пшеничного й житнього тіста, вапна, й застосовують їх на різні лади. Хрестовидно також покроплюють хату й роблять по три хрести димом зі свічок трійці; загальний рівнож – звичай вирубувати ледовий хрест на водосвяття й нерідко прибирати та розмальовувати його.

Отже збірка йорданських хрещиків Угнівщини дає оригінальні зразки виробів народнього образного мистецтва, збагачує його відділ в музеї та популяризує мало відомі соломяні вироби.

Ірина ҐУРҐУЛА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.