Як зароджувався курорт в Трускавці. Кілька маловідомих фактів

8963
Як зароджувався курорт в Трускавці…

На початках зародження та становлення курортного життя в Трускавці він був невеличким селом зі скромною лісничівкою та греко-католицькою парафією, про що говорять як українські так і польські літературні джерела.

Трускавець. Вигляд зі сходу, А. Тітц, 1854
Трускавець. Вигляд зі сходу, А. Тітц, 1854

І саме тоді на початку ХХ ст. в 1827 році місцевий управитель трускавецького камерального маєтку поляк Юзеф Міцевський вирішив закласти підвалини бальнеологічного курорту, отримавши офіційний дозвіл від австрійської влади на прибудову до місцевої корчми невеличкої водолікарні на чотири кабінки для приймання ванн з цілющих сірково-солоних вод з місцевих джерел, що виходили самовільно на поверхню землю і про цілющі властивості яких місцеві жителі знали з давніх-давен.

Трускавець. Руська церква, А. Тітц, 1854
Трускавець. Руська церква, А. Тітц, 1854

Потреба забезпечити курорт кращими та ширшими можливостями для лікування змусила місцеву камеральну владу до будівництва нової водолікарні. До 1836 року було збудоване окреме приміщення водолікарні (лазнички), яке складалося вже з 8 кабінок для приймання водних процедур та водночас було зведено кілька будинків готельного типу для приїжджих.

Трускавець. Центр курорту, 1871-1873 рр.
Трускавець. Центр курорту, 1871-1873 рр.

В середині ХІХ ст. на лікування до Трускавця їхало від 70 до 90 чоловік в сезон, що тривав всього кілька місяців. Проте поступове зростання кількості клієнтів курорту потребувало нових комфортних приміщень як для громадських і лікувальних установ, так і для проживання, що ввело Трускавець у першу фазу архітектурної курортної забудови, для якої характерними є класицистичні будівлі та споруди, які не збереглися до сьогоднішнього дня.

Трускавець. Ресторан, 1871-1873 рр.
Трускавець. Ресторан, 1871-1873 рр.

Наочне, дещо навіть художнє уявлення про курорт Трускавець середини ХІХ століття дають літографії Александера Тітца, виконані майстром у 1854 році та ще декілька літографій невідомого нам автора 1871 року.

Трускавець. Центр курорту, А. Тітц, 1854 р.
Трускавець. Центр курорту, А. Тітц, 1854 р.

Житлові одноповерхові будинки, що розташувались в центрі курорту, яку звали Долиною та в яких приймали відпочивальників на фасаді містили герби власників, згадується в джерелах.

Трускавець. Вигляд від джерела Фердинанд, А. Тітц, 1854 р.
Трускавець. Вигляд від джерела Фердинанд, А. Тітц, 1854 р.

*Літографія – спосіб друку, при якому фарба під тиском переноситься з плоскою друкованої форми на папір. В основі літографії лежить фізико-хімічний принцип, що припускає одержання відбитка з абсолютно гладкій  (каменю), яка, завдяки відповідній обробці, набуває властивості на окремих своїх ділянках приймати спеціальну літографську фарбу.

Галина КОВАЛЬ
директор музею міста-курорту Трускавця

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.