Минулого тижня на сайті Фотографії Старого Львова було поміщено матеріал про історію прапора пластового куреня «Лісові Чорти» у Львові. У сьогоднішній публікації йдеться про відзнаку цієї молодіжної організації, яка використовувалася у другій половині 1920-х років.
Пластовий курінь “Лісові Чорти” у Львові крім печаток та прапора у 1920-х роках мали свою відзнаку. У фондах Центрального державного історичного архіву України у Львові зберігся недатований рукописний оригінал статуту, написаний фіолетовим чорнилом. Він призначався для внутрішнього користування. Статут складався з 19 параграфів. У першому параграфі зазначалося: “Назвою цілої орґанізації є назва “Кодло Лісових Чортів””; другому: “Цілею Л[ісових] Ч[ортів] є уладжування прогульок, рухомих і сталих пластових таборів та орґанізування курсів і взірцевих таборів в ціли теоретичного і практичного вивчення прогульково-таборового знання”; п’ятому: “Відзнакою Кодла Л[ісових] Ч[ортів] є яструбяче перо, заткане по лівій стороні капелюха, приписана гурт[кова] хоруговка і евентуальні відзнаки, які зістануть ухвалені”.
У фондах Центрального державного історичного архіву України у Львові зберігаються декілька оригінальних відзнак “Пласту”, які використовувалися упродовж 1910–1920-х років. Серед них є одна, яка належить пластовому куреню “Лісові Чорти”.
Відзнака кругла, діаметром 39 мм., із написом по колу “Лісові Чорти”. У центрі дата “І.VІІ.1922”. Виготовлена з металу жовтого кольору. Авторство наразі остаточно невстановлене. Ця відзнака ймовірно була виготовлена з нагоди святкування 5-річчя пластового куреня “Лісові Чорти” у Львові або з нагоди посвячення курінного прапора, що урочисто відбулося 22 червня 1929 р.
У діаспорі та в незалежній Україні пластовий курінь “Лісові Чорти” затвердив та використовує чимало різних відзнак. Але у 1920-х роках вони, окрім організаційних відзнак, мали одну курінну відзнаку. Відзнака пластового куреня “Лісові Чорти” є однією з важливих фалеристичних пам’яток тієї доби.
Андрій СОВА
історик
Джерела та література:
- Левицький С. Український Пластовий Улад в роках 1911–1945 у спогадах автора. (Причинки до історії Пласту). – Мюнхен, 1967. – 136 с.
- Лісові Чорти: їх життя і буття. 1922–1945. Ювілейний історично-мемуарний збірник у їх шістдесятиріччя. – Вашингтон–Нью-Йорк–Торонто, 1983. – 230 с.
- Сова А. З історії української вексилології: прапор пластового куреня «Лісові Чорти» у Львові // Знак. Вісник Українського геральдичного товариства. – Львів, 2007. – Грудень. – Чис. 43. – С. 4–5.
- Лісові Чорти: їх життя і буття. Книга друга. 1945–2007. Ювілейний історично-мемуарний збірник у їх вісімдесятп’ятиліття. – Львів–Нью-Йорк, 2010. – 364 с.
- Альманах 100-ліття Пласту: до 100-ліття українського скавтінґу. – Нью-Йорк–Торонто–Львів: Видання Головної Пластової Булави, 2012. – 888 с.
- П’ясецька Олександра. Спогади, записані 27 грудня 1990 р. у Львові // Музей-архів пластового руху у Львові.
- Сова А. Пластовий курінь «Лісові Чорти» у Львові: назва та початки діяльності // https://photo-lviv.in.ua/plastovyy-kurin-lisovi-chorty-u-lvovi-nazva-ta-pochatky-diialnosti/ (дата звернення: 8.07.2022).
- Сова А. Печатки пластового куреня «Лісові Чорти» у Львові // https://photo-lviv.in.ua/pechatky-plastovoho-kurenia-lisovi-chorty-u-lvovi/ (дата звернення: 15.07.2022).
- Сова А. Історія прапора пластового куреня «Лісові Чорти» у Львові, або захоплююча історія, яка варта екранізації! // https://photo-lviv.in.ua/istoriia-prapora-plastovoho-kurenia-lisovi-chorty-u-lvovi-abo-zakhopliuiucha-istoriia-iaka-varta-ekranizatsii/ (дата звернення: 22.07.2022).