Як виглядала Каварня Кульчицького у Відні

1851
Сцена в каварні
Сцена в каварні

Кава має бути. Вона просто має бути завжди. І кав’ярня має бути. Якщо не улюблена, то принаймні найближча. Де хочеться випити кави і зустрітися з друзями. Але не завжди так було. Сьогодні, з нашим незмінним партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, розкажемо який вигляд мала перша кав’ярня Кульчицького у Відні.

Докладний опис кав’ярні був надрукований в рубриці “Всячина” в газеті “Діло” від 4 лютого 1926 року. Для збереження атмосферності залишаємо текст без змін і правок.

“Каварня Кульчицького. Всі Кульчицькі, яких генеальогічне дерево не сягає зовсім ясно аж до року 1683, можуть мати претенсії, шо іх предком був той славний Кульчицький, про якого Віденці знають, шо оснував у Відні першу каварню, після перемоги Собіського над Турками.

Один з істориків Відня присвятив саме статтю питанню: де був осідок цієї наварні. На цвинтарі са. Стефана. Площа св. Стефана, де нині стоїть собор була тоді ще цвинтарем. Каварня була там, де нині є крамниця а рукавичками, біля каплиці, що межує з єпископською палатою.

Пам'ятник Юрію Кульчицькому у Відні.
Пам’ятник Юрію Кульчицькому у Відні.

Вона була похмура і мала деревляні столи, з лавками вздовж стін. На стелі висіли дві великі ліхтарні; каву пили з цинових мисочок на зупу, деревляною великою ложкою. Замість цукру гості одержували чарочку солодкого сиропу. Булочки та „рогальки” вже толі істнували. Каву пили без молока. Склянки води також не додавали. Часописів у каварні Кульчицького ще не читали. Велика мисочка кави а булкою коштувала два феніги.

Сам господар приладжував каву. Його називали «Брудер Герц» тому, то він мав звичку до всіх своїх гостей звертатись з такою апострофою  («брате серденько»).

Кав’ярня «Під синьою пляшкою» у Відні, фото 1910 року
Кав’ярня «Під синьою пляшкою» у Відні, фото 1910 року

3 його каварнею є звязана віденська легенда, що кельнером була там одаліска з гарему Кара Мустафи, яка втікла від султана, і та м служила переодягнена за хлопця,. і що я нею Кульчицький пізніше оженився. Ця легенда основана на факті, що неодна Турчанка, попавши в полон, залишилась у Відні. Всупереч популярному поглядові, буцім-то каварня Кульчицького у Відні була першою в Европі, віденський історик пригадує, шо каварня істнувапа в Марсейлі уже в 1671 р., а першу в Парижі одчинено в 1672 р. Кульчицького була третьою в Европі.”

Пройде кілька десятків, може сотень років і про вашу улюблену кав’ярню теж будуть  ходити чутки та складатимуть легенди. Але ви можете не чекати і розпочати вже. Попиваючи філіжанку улюбленого напою та кидаючи неспішні погляди на вуличну метушню за вікном вашого улюбленої кав’ярні.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерело:

  1. Каварня Кульчицького // Діло. – 1926. – Ч. 25 ( 4 лютого ) – С. 4.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.