Як УПА енкеведистів під Львовом знищили

1322
Прапор УПА
Прапор УПА

У передобідні години 16 серпня 1944 сотня УПА “Переяслави” (к-р “Лев”) між Шутовою (Козаківкою) та Селиськами Яворівського району Львівської області зав’язала бій з більшовицькою облавою, знищивши, зокрема, полковника НКВД Никитюка.

Підрозділ прикордонників прочісував ліс з боку Козаківки. Вперед вирвалася автомашина “Додж” із вісьмома більшовиками. Вони були обстріляні повстанською заставою. В результаті загинуло п’ятеро ворогів, серед яких виявився і начальник 89-го погранотряда полковник Петро Никитюк. Ще двоє, сержант і водій, були поранені. На звуки стрілянини підтягнулася прикордонна комендатура, з якою “Переяслави” звели тригодинний бій. В ньому загинули ще четверо більшовиків. Українські втрати: двоє вбитих (“Бук” і “Зозуля”) і двоє поранених. У вбитого полковника забрано зброю, уніформу, а також карти та документи, з яких випливало, що прикордонники проводять активні пошуки за відділом УПА к-ра “Лева”.

Мапа Яорівщини
Мапа Яорівщини

Петро Никитюк, за різними даними, росіянин або білорус. Народився у 1901 в с. Залісся (Білорусь), від 1923 служив в НКВД. Під час війни командував частинами у сумнозвісних заградотрядах – т. зв. військах НКВД з охорони тилу: 103-м погранполком та 18-м погранполком; член ВКП(б), нагороджений кількома орденами і медалями.

Під час повернення з цієї операції семеро співробітників НКВД і два бійці винищувального батальйону (“стрибки”) були обстріляні 3–4 км від Яворова, в результаті чого загинули старший уповноважений відділу карного розшуку лейтенант Хрядников і дільничний Шумилович; поранені оперуповноважений відділу боротьби з бандитизмом обласного управління НКВД лейтенант Рябенко; дільничний, молодший лейтенант Тишин і один “стрибок”.

Володимир МОРОЗ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.