Як повстанці дали бій енкеведистам біля села Завидче

638
Як повстанці дали бій енкеведистам біля села Завидче

18 березня 1945 біля с. Завидче Радехівського р-ну Львівської обл. конвой НКВД, потрапивши у повстанську засідку, розстріляв 16 українців, затриманих напередодні у селі Сморжів.

Засідку влаштував районний провідник ОУН Лопатинського р-ну Антін Горбач-“Зуб”, залучивши до неї два самооборонні кущові відділи (СКВ) з кущів Грицеволя і Куликів, а також новосформовану чоту УПА зі сотні “Заграва” під командуванням заступника чотового Івана Михальчука-“Богуна”. Чисельність повстанців більшовики оцінювали на понад 100 осіб.

дій від 18 березня 1945 року
дій від 18 березня 1945 року

20 затриманих у Сморжеві конвоював до райцентру Лопатин взвод 4-го шабельного ескадрону 18-го кавалерійського полку внутрішніх військ НКВД (27 шабель при трьох ручних кулеметах), який вийшов з і села о 16 год. 18 березня. Через півгодини за ними вирушили ще два взводи (50–60 шабель), щоб супроводити конвой попри ліс Пустельник.

О 17 год. конвой на підході до с. Завидче потрапив під інтенсивний кулеметний, автоматний і рушничний чоти “Богуна” з боку лісу Пустельник. Енкаведисти спішилися, залягли і почали відстрілюватися.

дій від 18 березня 1945 року
дій від 18 березня 1945 року

Конвойовані, зі зв’язаними руками, в цей час почали втікати до лісу. За наказом помічника командира взводу молодшого сержанта Маслова весь вогонь сконцентровано по них. Так було вбито 16 тих, хто втікав. При цьому “відзначився” рядовий Сілкін, який особисто знищив 10 конвойованих.

Вогнем повстанців вбитий командир взводу молодший лейтенант Федір Михайлець і один з кулеметників; інший був поранений. Через 10 хвилин під вогонь потрапили і два інші взводи кавескадрону, які також були змушені спішитися і залягти.

Антін Горбач "Зуб"
Антін Горбач “Зуб”

На допомогу чоті “Богуна” з-під Сморжева надійшов “Зуб” із одним з СКВ. Зі села Новосільці енкаведисти отримали допомогу у вигляді двох легких танків з десантом 20 солдатів. О 19 год. танки почали наступ на повстанців зі заходу, проте один із низ загруз у ріллі, а інший зупинився через несправність коробки передач. За деякий час вони відновили хід.

Через появу танків повстанці почали відступ, потрапивши при цьому під їх гарматний, кулеметний і рушничний вогонь від них і десанту. До переслідування долучилися і солдати кавескадрону, але коні також застрягали у свіжій ріллі, що зупинило атаку.
Частина повстанців відступила через Завидче, інша – через ліс Пустельник. О 19.40 він був оточений зі заходу і сходу двома ротами внутрішніх військ, але в темноті переслідування результату не дало.

Опис бойових дій від 18 березня 1945 року
Опис бойових дій від 18 березня 1945 року

Загалом у засідці вбито 5 енкаведистів, поранено 9, вбито 8 коней і поранено 4. При відступі з поля бою загинули 8 стрільців і чотовий “Богун” (важко поранений, дострілився); ще 11 були поранені. Крім того, від вогню енкаведистів у с.Завидче поранено 13 селян, згоріло 7 хат і 4 стодоли. Полеглих повстанців поховали у братській могилі в с.Завидче; розстріляних конвойованих зі Сморжева забрали рідні.

В облавах 18-го кавполку НКВД в Лопатинському районі впродовж 14–25 березня 1945 вбито і затримано ще кілька учасників засідки. Крім того, затримано кілька сотень підпільників і “бандпособників”, серед яких були учасники знищення секретаря райкому КП(б)У Могили.

Кілька тижнів перед цією облавою, 28 лютого, біля с.Грицеволя того ж Лопатинського р-ну, в бою із відділом УПА к-ра “Гордієнка” загинули інструктор обкому КП(б)У П.Якименко, начальник райвідділу НКВД Ткаченко, оперуповноважений райвідділу НКВД Балітов і перший секретар райкому КП(б)У Юхим Маланчук (батько відомого україножера, секретаря з ідеології ЦК КПУ в 1970-х Валентина Маланчука). Тоді полягли і кілька повстанців, зокрема чотовий Юрій Шкарабан-“Ліщина”.

Володимир МОРОЗ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.