Як Франки були першими спортовцями в Галичині (відео)

2580
Як Франки були першими спортовцями в Галичині

Завершуючи рік, приурочений 160-річчю від дня народження та 100-річчю від дня смерті українського генія суспільно-політичної думки, письменника, громадського діяча Івана Франка, у Львівському державному університеті фізичної культури ім. Івана Боберського говорили про його нащадків. Адже сини Франка зробили чималий вклад у розвиток фізичного виховання у Галичині. Урочиста академія „Сини Івана Франка ― перші українські фахівці руханки і змагу“ зібрала франкознавців, істориків і тих, кому було цікаво поговорити та послухати про маловідомі сторінки родини Каменяра.

Франкознавець, кандидат філологічний наук, доцент кафедри української преси Львівського національного університету ім. І. Франка Наталя Тихолоз у своєму виступі „Від батька генерації до батька нації: місія Івана Франка у минулому та сьогоденні“ зробила цікавий екскурс в атмосферу, яка сформувала дітей великого публіциста, їхню відданість українській справі та саможертовність. Зокрема, наголосила, що задля Української держави Іван Франко віддав все що мав і найдорожче — своїх дітей.

Глибший аналіз внеску Петра і Тараса Франків у розвиток і популяризацію не лише сили духу, а й здорового тіла зробив завідувач кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури ім. І. Боберського, голова Комісії тіловиховання і спорту ім. І. Боберського Наукового товариства ім. Т. Шевченка Ярослав Тимчак у доповіді „Петро і Тарас Франко ― перші українські фахівці тіловиховання“. Доповідач зробив цікавий акцент на оточенні Франків та тодішніх настроях серед молоді стосовно спортивного виховання. Зокрема наголосив, що фізкультура серед тодішньої еліти була не просто модна, а й престижна.

Про роль синів Івана Франка та їхніх товаришів у формуванні спортивних та патріотичних осередків, їхнє місце в суспільстві у доповіді „Іван Франко та Іван Боберський: відзначення українським сокільництвом 40-літньої творчої праці великого сина України“ виклав доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури ім. І. Боберського, кандидат історичних наук, секретар Комісії тіловиховання і спорту ім. І. Боберського Наукового товариства ім. Т. Шевченка Андрій Сова.

Чи не найбільше обговорень та емоційного сприйняття викликав виступ правнука Івана Франка ― Петра Галущака. Він власне й представив різні спортивні спорядження свого діда Петра Франка: шахи, весло, лижі, тенісні ракетки тощо. Цікаві спогади про історію цих речей, пошукову роботу, яку завжди провадила їхня родина, щоб дізнатися правду про вбивство діда Петра, цитати зі ще недрукованих листів із листування сина Франка з відомими діячами тощо створили особливий настрій.

Спілкування та дискусії тривали ще довго після завершення офіційної частини урочистої академії, яка на залишила байдужими нікого з присутніх.

В урочистості, окрім організаторів, взяли участь представники громадських організацій Львова («Рідна Школа», «Пласт», «Карпатський лещетарський клуб», «Конгрес української інтелігенції») та авторитетні особистості – Валентин Мороз, Леся Крип’якевич, Леся Чабан-Боберська, Володимир Парубій і інші.

Наталія ПАВЛИШИН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.