Вийшла в світ візитка до книги про Степана Гайдучка

487
Сова А. Степан Гайдучок (1890–1976): діяльність знаного українського педагога. – Львів: Простір-М, 2022. – 56 с.
Сова А. Степан Гайдучок (1890–1976): діяльність знаного українського педагога. – Львів: Простір-М, 2022. – 56 с.

Серед видатних постатей української історії ХХ ст. на особливу увагу заслуговує Степан Гайдучок (13 березня 1890 р., с. Підтемне – 16 березня 1976 р., м. Львів) – видатний український педагог, професор українського тіловиховання, журналіст, громадський та культурно-просвітній діяч, лікар, вояк Галицької армії, активний діяч, практик і теоретик гімнастично-спортивного руху, один з організаторів і активних діячів руханкових і спортивних товариств, учень і послідовник «Батька українського тіловиховання» Івана Боберського, поціновувач української старовини.

На сайті Фотографії Старого Львова з’явилося вже чимало публікацій про життєвий і творчий шлях Степана Гайдучка. Під кінець цього року, не зважаючи на війну, обстріли, перебої з електроенергією та інші перешкоди, побачила світ перша невелика брошура про цю непересічну постать – «Степан Гайдучок (1890–1976): діяльність знаного українського педагога» (Львів, 2022 р.). Велика подяка усім, хто допомагав, ділився документами , фотографіями та сприяв виданню. Висловлюю вдячність родині Білинських з Австралії, Лесі Крип’якевич та Любі Базилевич за надані фотографії; Роману Метельському за оцифрування документів. Книга видана за сприяння Львівського обласного Будинку учителя (директор – Володимир Парубій, завідувач музейного відділу – Віра Романчак), Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, Центру незалежних історичних студій.

Степан Гайдучок. Світлина з приватного архіву родини Білинських.
Степан Гайдучок. Світлина з приватного архіву родини Білинських.

Поштовхом до активізації наукових студій у цьому напрямку став приїзд з далекої Австралії до Львова онука Степана Гайдучка – Андрія Білинського з сім’єю та співпраця з Лесею Крип’якевич.

Дослідженню життєпису Степана Гайдучка та популяризації його творчого доробку сприяли заходи, проведені Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, кафедрою олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, Львівським обласним Будинком учителя, Центром незалежних історичних студій, УФОТО. Серед них слід згадати: Засідання Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка (Львів, 2018 р.); Просвітній лекторій «Сівач зерна добра на рідній ниві» (До 128-річчя від народження професора тіловиховання Степана Гайдучка) (с. Раковець Пустомитівського р-ну Львівської обл., 22 березня 2018 р.); Теоретичний семінар для вчителів фізичного виховання «Сівач зерна добра на рідній ниві» (До 128-річчя від народження професора тіловиховання Степана Гайдучка) (Львів, 2018 р.); ІІ, ІІ, ІV наукові конференції «Українська тіловиховна традиція» (Львів, 2019 р., 2020 р., 2021 р.); XXVІІІ наукова геральдична конференція (Львів, 2019 р.); Теоретичний семінар до Дня Захисника України для спеціалістів відділів освіти, вчителів історії, предмету «Захист Вітчизни», фізичного виховання «Від сокільсько-січового руху до Злуки УНР і ЗУНР (З нагоди 125-річчя від заснування українського товариства «Сокіл» і 100 річчя Акту Злуки)» (Львів, 2019 р.); Науковий семінар «Український сокільський рух у діаспорі» (З нагоди 125-річчя українського сокільства) (Київ, 2019 р.); VІІІ наукова конференція кафедри олімпійської освіти ЛДУФК імені Івана Боберського (Львів, 2019 р.); Академія з нагоди 90-річчя Українського Фотографічного Товариства (Львів, 2020 р.); Теоретичний семінар «Степан Гайдучок (1890–1976): життя та діяльність на тлі доби (З нагоди відзначення 130-річчя від дня народження)» для спеціалістів відділів освіти, вчителів історії, предмету «Захист України», фізичного виховання в рамках науково-методичного лекторію «Українське тіловиховання: історія та сучасність» (Львів, 2020 р.); Львівський фотографічний фестиваль «Фото фестини–2021» (Львів, 2021 р.); Наукова конференція «Іван Крип’якевич та його доба» (Львів, 2021 р.) та ін.

Степан Гайдучок – військовий лікар 4-ї Золочівської бригади Української Галицької Армії. 1919 р.
Степан Гайдучок – військовий лікар 4-ї Золочівської бригади Української Галицької Армії. 1919 р.

Певним підсумком дослідження стали численні статті автора про окремі аспекти життєвого шляху Степана Гайдучка та підготовка невеликої брошури «Степан Гайдучок (1890–1976): діяльність знаного українського педагога» (Львів, 2022 р.).

У пропонованому виданні, на основі широкої джерельної бази, висвітлюється педагогічна праця Степана Гайдучка.

Представлене видання є своєрідною візиткою до великої книги. Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків, Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у монографії, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: sovaandrij1980@gmail.com

Андрій СОВА
історик

Джерела та література:

Сова А. Степан Гайдучок (1890–1976): діяльність знаного українського педагога. – Львів: Простір-М, 2022. – 56 с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.