Вулиця – вся твоя аудиторія, або Гордій Старух про вуличне музикування (відео)

965
Гордій Старух під час «Ягеллонського ярмарку». Люблін (Польща), 2019.
Гордій Старух під час «Ягеллонського ярмарку». Люблін (Польща), 2019.

Гордій Старух – особистість талановита й багатогранна: майстер з виготовлення колісних лір, автор і виконавець пісень, аранжувальник, мультиінструменталіст, саундпродюсер, скульптор, а ще – батько трьох дітей і чоловік всесвітньовідомої майстрині витинанок Дарії Альошкіної.

Ми зустрілися напередодні «Свята музики» – «Fête de la Musique», що традиційно відбувається у найдовший день року – 21 червня, і мова, зрозуміло, йшла про вуличне музикування, адже Гордій не лише має чималий досвід виступів на відкритих майданчиках, але й починав свою кар’єру музиканта саме з вуличного музикування.

Гордій Старух на батьківщині свята «Fête de la Musique». Париж, березень 2018 р.
Гордій Старух на батьківщині свята «Fête de la Musique». Париж, березень 2018 р.

Моє перше запитання. Як Ти став вуличним музикантом?

– Почалося все по приколу… Мені було десь років 16… Ми з одногрупником гуляли містом і вирішили купити собі пива… Понишпорили по кишенях і виявилося, що в нас є грошей тільки на одне пиво. А я постійно ходив з гітарою. І запропонував заспівати під гітару якусь популярну пісню, наприклад «Ой, хмариться, туманиться» і заробити на пиво. Я почав грати і до нас підійшов такий самий вуличний музикант, кинув нам 50 копійок. Ми втішилися, що маємо гроші (хто пам’ятає, скільки на початку 2000-х коштувала пляшка пива? – Р.П.).

Гордій Старух. Львів, 2005 р.
Гордій Старух. Львів, 2005 р.

Чоловік, який кинув нам гроші, був аскером. Аскер – людина, яка бігає з капелюхом за людьми і припрошує їх кинути музикантам гроші. Хороший аскер вмів створити відповідний настрій, так що люди охоче кидали гроші. Це була конкретна професія у вуличній музиці. Зараз вже немає хороших аскерів, вони просто тикають капелюха і просять підтримати музикантів.

Отже, аскер, котрий кинув нам гроші, запропонував мені попрацювати з ним на вулиці. Потім він мене ще з якимись музикантами познайомив. І я таким чином втягнувся. У 2006 році ми створили гурт «Люди добрі». Ініціатором був наш цимбаліст Юрій Рафалюк, який хотів зробити у своєму рідному селі Великодні святкування. З цією метою ми об’єдналися в гурт. А викристалізовувався гурт саме на вулиці. Це була чудова нагода заробити трохи грошей голодним студентам, які разом винаймали квартиру.

Гурт «Люди добрі»
Гурт «Люди добрі»

Була в нас з «Людьми добрими» така пригода. Попросив нас один чоловік, щоб ми заграли на кареті, саме «на», а не «в», зверху на даху карети. Так ми об’їхали весь центр Львова, грали музику. Якийсь фотограф нас тоді зафіксував, і це фото навіть потрапило на фотовиставку в Києві.

Дарія Альошкіна на фотовиставці в Києві, 2011 р.
Дарія Альошкіна на фотовиставці в Києві, 2011 р.

– Що дають вуличні виступи музикантам,зокрема на «Святі музики»?

На «Святі музики» в мене, переважно, не виходило заграти. Вперше я грав як сольний виконавець на «Святі музики» у 2017 році.

Гордій Старух. «Свято музики у Львові», 2017 р.
Гордій Старух. «Свято музики у Львові», 2017 р.

Як мінімум, це – відкрита репетиція і просто задоволення від заняття музикою. Якщо брати з таких меркантильних і стратегічних інтересів, то це чудесний спосіб заявити про себе, про свою творчість, знайти нові контакти. Інтернет Інтернетом, але живе спілкування завжди ефективніше. Коли люди бачать/чують те, що ти виконуєш, це зразу приносить свої плоди. Можна візитки роздавати. Це як реклама себе.

Гордій Старух. «Свято музики у Львові», 2018 р.
Гордій Старух. «Свято музики у Львові», 2018 р.

Також можна говорити і про просвітницьку діяльність. Різної музики є багато, але зараз такий час, що не всі мають бажання чи змогу шукати ту, яка відрізняється від легкодоступної, яку нам підсувають радіостанції чи стрімінґ-сервіси. І тут якраз дуже гарний спосіб показати свою альтернативну точку зору на музику. Це – вільний легальний майданчик, тебе ніхто не буде гнати. Це як легальне графіті…

Гордій Старух. «Свято музики у Львові», 2019 р.
Гордій Старух. «Свято музики у Львові», 2019 р.

Гра на вулиці – це супер кейс в плані того, що ти вчишся працювати з публікою, відточуєш свою майстерність. Вулиця – вся твоя аудиторія. Є багато плюсів, особливо, якщо ти музикант-початківець і хочеш зайняти свою певну нішу у сфері шоубізу чи артринку.

Твоє завдання – співати і отримувати задоволення, і це ідеальний стартовий майданчик. На вулиці ти точно зрозумієш, чи саме така діяльність тобі потрібна.

Про Гордія Старуха:

Народився 1 березня 1988 р. у Львові, з дитинства виявляв музичні та акторські здібності, але вирішив здобувати фах скульптора, підтримуючи родинну династію. Дідусь Гордія – видатний скульптор Еммануїл Петрович Мисько.

У 2009 р. Гордій закінчив відділ скульптури Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. Івана Труша.

Засновник та/або учасник музичних гуртів «Люди добрі», «Йорий Клоц», «Fidel Trio-Quartet», «Джалапіта», «Лірвак». Паралельно займається сольною кар’єрою. У 2016 р. створив перший кліп на першу власну пісню (слова Петра Старуха) «Сон на Різдво». Пише пісні на власні тексти, займається аранжуванням, володіє декількома інструментами.

Постійний учасник музичних фестивалів в Україні та за кордоном.

У 2017 р. разом з дружиною Дарією Альошкіною представляли українську культуру на міжнародному фестивалі Seoul Friendship Fair  в Сеулі (Південна Корея).

У 2020 р. випустив перший сольний мініальбом «Хмільний»

У 2021 році брав участь у телевізійному талант-шоу «Голос країни. 11 сезон: Перезавантаження»

Більше десяти років займається виготовленням давнього українського музичного інструменту колісна ліра. Саме як майстер-лірник став учасником проекту «Ukraїner».

Як скульптор працює з такими матеріалами, як камінь, дерево, лід, сніг і навіть був досвід роботи з шоколадом(!). Постійний учасник симпозіумів льодової та снігової скульптури. У 2018 р. створював льодову скульптуру на Міжнародному чемпіонаті з виготовлення морозива (у складі української команди) Gelato World Cup. Rimini 2018.

Роксоляна ПАСІЧНИК

Джерела:

  1. Закоханий у ліру: історія львів’янина, який може стати голосом країни
  2. Замовляють навіть в Канаді і Австралії. У Львові майстер відроджує стародавні ліри
  3. Гордій Старух. Триста лір. Ukraïner
  4. Канал You Tube Gordiy Starukh https://www.youtube.com/channel/UCOD_fpmnRNXryHnQKXy3P2Q
  5. Гордій Старух на телевізійному шоу «Голос країни. 11 сезон: Перезавантаження»:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.