Втрачені водойми Львова: став Собка

18291
Став Собка перед ліквідацією. Фото міжвоєнного пріоду
Став Собка перед ліквідацією. Фото міжвоєнного періоду

Ми вже здійснювали мандрівку у минуле Львова, згадуючи про його давні водойми, які не збереглися до наших днів. В історії назавжди залишилися Піонерське озеро та Панянський став. Цього разу мова піде про став Собка – ще одну втрачену водойму Львова. Втрачену через активну житлову забудову, як і більшість інших озер та ставків у Львові.

Одне з найпопулярніших місць відпочинку старого Львова

Свого часу став Собка був не просто черговою водоймою у місті, а й одним з найулюбленіших місць для відпочинку львів’ян. Простягався він вздовж вулиці Вулецької (у наш час – це вулиця Академіка Сахарова), що в районі сучасної Кастелівки.

кастелівка, став собка
Фото: Зниклий Львів

Варто зазначити, що й сама Кастелівка – надзвичайно живописна місцина. Ця територія свого часу привабила родину італійських будівничих Кастеллі, які переїхали до Львова наприкінці шістнадцятого століття.

Наприкінці дев’ятнадцятого століття Кастелівку почали активно розбудовувати, цей район привернув увагу Юліана Захаревича та Івана Левинського. Талановиті архітектори взялися за розбудову місцини, тут з’явилося чимало людей, для яких водойма стала чудовим місцем для відпочинку та дозвілля.

Одна з кращих ковзанок старого Львова

Став Собка не був серйозним конкурентом для інших водойм у плані купалень. Йому далеко було до відомого для всіх містян озера “Світязь” чи інших. Проте у плані активного дозвілля водойма була однією з кращих – взимку тут у міжвоєнні роки почали облаштовувати ковзанку.

Так, у старому Львові дуже любили катання на ковзанах, і так вже склалося, що у багатьох районах міста на водоймах облаштовували ковзанки. Відомими були ковзанки на старому Панянському (Панєнському) ставі, ковзанка на Пелчинському ставі, на ставку “Світязь” та багатьох інших.

Ніде правди діти – у радянський час ковзани були доступним задоволенням, тому практично всі дітлахи мали ковзани, які чекали на початок зими. У зв’язку з цим ковзанки діяли практично на всіх замерзлих водоймах Львова, проте спеціально облаштованих місць було не так багато. Тим не менше, на став Собка взимку прибігало чимало дітвори, яка весело каталася на санчатах та на ковзанах, грала у сніжки, будувала снігові замки…

Фото: Зниклий Львів
Фото: Зниклий Львів

Куди поділася водойма?

Ковзана та інші розваги на водоймі – так було раніше, доти, доки став Собка повністю не зник з мапи нашого міста. Якось так склалося, що водоймі не судилося “дожити” до наших днів.

Наприкінці двадцятих років двадцятого століття став Собка повністю осушили, після цього засипали ділянку. Так зробили, бо водойма заважала новій житловій забудові на вулиці Вулецькій (Академіка Сахарова). Внаслідок цього проклали вулиці Ліса Кулі та Мальчевського, розгорнули активне будівництво…

У наші дні на місці колишнього ставку діє невеликий стадіон “Львівелектротрансу”. Про водойму, де колись відпочивали містяни, немає більше жодної згадки.

Джерело: leopolis.name

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.