Внучка Костя Левицького поділилася спогадами про родину (відео)

2191
Христина Дякон, внучка Костя Левицького
Христина Дякон, внучка Костя Левицького

Кілька днів у Львові вперше у своєму свідомому житті гостювала онука великого українця Костя Антоновича Левицького пані Христина Дякон. Вчора нам вдалося зустрітися з нею і записати на відео кілька хвилин родинних спогадів.

День перед тим, 26 квітня 2019 року, пані Христина відвідала могилу дідуся Костя Левицького на Янівському цвинтарі, а вчора була на Личаківському цвинтарі на могилі бабці – Ольги Левицької з Огоновських.

Христина Дякон, внучка Костя Левицького разом з Ігорем Мончуком на могилі Ольги з Огоновських Левицької
Христина Дякон, внучка Костя Левицького разом з Ігорем Мончуком на могилі Ольги з Огоновських Левицької

Власне Личаківським цвинтарем нам вдалося її супроводжувати. Після цього пані Христина погодилася поділитися спогадами про родину і пообіцяла прислати родинні фотографії. Наразі наша співпраця виглядає довгою і перспективною.

Зараз пропонуємо Ваші увазі найцікавіші моменти розмови, повне відео з якої знаходиться трошки нижче.

“Моє ім’я Христина Дякон. Я з роду Левицьких. Кость Левицький – мій дід. Моєї бабці я не пізнала. А всього я мешкала з моїм дідом та родичами три місяці у Львові. Я народилася у Львові, в домі Костя Левицького. Дуже короткий час перед війною. Мала три місяці як почалася війна і мої родичі змушені були повернутися до свого дому. Мешкали ми на Шлеску.  Мій батько працював на гірництві, був інженером на копальні вугілля. Важко сказати, що я щось пам’ятаю. Знаю, що дідо мене дуже любив.

Христина Дякон, внучка Костя Левицького
Христина Дякон, внучка Костя Левицького

Моя мама – дочка Костя Левицького – Ірина. Народилася вона 4 жовтня 1900 року. Навчалася у Відні, там здобула докторат на тему життя українців, їхньої боротьби у 1848 році.

З татом познайомилася у Львові, в 1920-х роках, в бібліотеці. Батько студіював в Чехах, а згодом працював на Шлеску. Мама вийшла за нього заміж. Коли я мала народитися, в 1939 році, то мама приїхала до Львова, до дому свого батька – Костя Левицького, там я і народилася. А коли починалася війна то ми виїхали на Шлеск.

Друга донька Костя Левицького – Дарія, булана декілька років старша від моєї мами. Вона була співачкою, грала на фортепіано. Вийшла заміж за адвоката з Яворова Володимира Неділка. Третя донька – Марія Ганкевич була дуже хворою, мала такий артрит, що не могла ходити. Я пам’ятаю, що цілий час вона лежала в ліжку. Була ще у мами сестра Стефанія і  п’ята сестра, котра жила дуже недовго.

Христина Дякон, внучка Костя Левицького на могилі бабусі Ольги з Огоновських Левицької
Христина Дякон, внучка Костя Левицького на могилі бабусі Ольги з Огоновських Левицької

Дві сестри – Дарія та Марія, по війні також приїхали на Шлеск. Не мали де подітися і приїхали до нас. Ми просили, щоб вони оселилися з нами. І ми разом мешкали багато років. Марія померла 17 квітня  1947 року. Це був важкий для нас час.

У нас дома був уже добре старе фортепіано і моя сестра вчилася у тети Дарії грати на цьому інструменті, а потім і я також. Нас було двоє, я мала одну сестру Оксана-Тамара, а є я Христина-Ольга, в честь бабці. Бабця була Ольга з Огоновських Левицька. Про бабцю знаю тільки з розповідей.

Напис на могилі Ольги з Огоновських Левицької
Напис на могилі Ольги з Огоновських Левицької

Мама розповідала, що Львів дуже гарне, багате, багатонаціональне місто.

Приятелем нашої сім’ї, котрий часто приходив до нас був митрополит Андрей Шептицький. Він хрестив мою сестру, а чи мене, то не знаю. Не пам’ятаю чи мені то казали. Але приходив до нас такий знаменитий чоловік, який багато добра зробив.

До Львова приїхала вперше і багато довідалася про діда, про рід Огоновських. І це для мене є таким і свіжим, і старим. Бо я то тільки чула раніше, а тепер доторкаюсь до цього. І це дуже важлива хвилина в моєму житті.”

На завершення нашої розмови пані Христина пообіцяла в листопаді знову приїхати до Львова, цього разу уже разом зі своєю сестрою.  Маємо надію влаштувати публічну зустріч зі всіма охочими.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.