Вісім “містків у навколишній світ”. Оригінальні балкони старого Львова

2420
Сім містків у навколишній світ. Оригінальні балкони старого Львова
Балкон з фігурками путті

У композиції головного фасаду будинку симетрично розподілена площина, доповнена декоративними елементами рококо. Фасад ділять сім рядів вікон. Центральну частину виділяє виступ з широким балконом із ажурною решіткою та фігурами путті на подіумах. Балконну плиту підтримують кам’яні консолі, вікна та двері завершені сегментами з рельєфними вставками.

Адреса: Вірменська, 13

Ажурний балкон «1881»

Будинок з часів будівництва неодноразово реконструювався. Фасад завершує аттик з карнізом, прикрашеним балконом з  ажурною металевою решіткою, на якому зазначено дату «1881».

Адреса: Вірменська, 32

Балкон з кам’яними головами

На консолях будинку розміщено три кам’яні голови, авторство яких приписують скульптору Гартману Вітверу та його брату Йогану-Міхаелю. Це ймовірно перша робота братів Вітверів у Львові.

Адреса: Галицька, 20

Балкони Ландау

Основним архітектурним акцентом фасаду так званого Будинку Ландау є вертикальні колони другого і третього поверхів, між якими розміщені великі прямокутні вікна з профільованими обрамуваннями на рівні другого поверху і півциркульні вікна на рівні третього поверху. На всю ширину другого поверху проходить балкон з ажурним кованим огородженням. Балкони третього поверху, розташовані між пілястрами, з подібним огородженням підтримують підбалконні чаші і кронштейни. У верхній частині фасаду на рівні четвертого поверху поміщені шість алегоричних статуй авторства скульптора Петра Війтовича на фоні пілястр тосканського ордеру.

Адреса: Дорошенка, 19

Балкон Убальдіні

Кам’яниця №3  на Площі Ринок названа за прізвищем родини львівських міщан італійського походження, котрі володіли попереднім будинком на цьому місці. Нинішній бароковий споруджено 1772 року за проектом Петра Полейовського на старих фундаментах, що походили ймовірно ще з XV ст.

Значний інтерес становлять фігури атлантів у вигляді лицарів, які підтримують балкон із ажурною решіткою, виконані скульптором Франциском Оленським за участі Яна Крушановського. Оленський також автор скульптурних груп «Слава» на аттику та «Генії» на балконі, консолей у формі дельфінів.

Адреса: Площа Ринок, 3

Балкон зі скульптурами Війни і Миру

Основним акцентом будинку є портик із двома парами колон, поверх фризу на постаментах лежать скульптурні постаті Венери або Міневри і Марса, що символізують війну і мир. Між постаментами зі скульптурами пролягає балкон з металевою решіткою.

Жіноча скульптура давнішою, а постать Марса, згідно з написом на жерлі гармати, на яку опирається Марс, виконав скульптор Павло Ойтелє у 1850 р. Воєнні атрибути – Марс і арматура – підтверджують належність будинку людині, причетній до військової справи (генералу Вінявському).

Адреса: Театральна, 10

Балкони на Франка

 

Багате і вишукане оздоблення будинку довершують балкони на другому і третьому поверсі, які розміщені як обрамлення віконних рядів. Балкони другого поверху прикрашені візерунками та декоративними вазонами. Огорожі балконів третього поверху ковані, оформлення довершується ліпниною навколо вікон.

Адреса: Франка, 63

Музичний балкон

Унікальний балкон знаходиться на другому поверсі фасаду готелю “Нобіліс”, який виходить на вулицю Герцена. На ньому розташований годинник, а також чоловіча та жіноча скульптури, які щогодини “оживають”. В готелі ж під час проведення “Євро-2012” зупинялись гравці збірної Португалії.

Адреса: Фредра, 5

Наталія БОЙЧЕНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.