Відійшла у Вічність Марія Процев’ят

1435
Марія Процев'ят
Марія Процев'ят

Сьогодні музичну громадськість сколихнула сумна звістка… Відійшла у Вічність подвижниця української пісні Марія Процев’ят (09.02.1936-13.12.2023) – камерно-концертна співачка (сопрано), диригент, педагог, доцент (2003), народна артистка України (2020), громадська діячка.

Народилася Марія Процев’ят на Тернопільщині в селищі Нагірянка Чортківського району, проте все своє життя пов’язала зі Львовом.

Музичну освіту здобула у Львівському музично-педагогічному училищі ім. Ф. Колесси (диригентський відділ, клас доцента Івана Небожинського) та Львівській консерваторії ім. М. Лисенка (вокальний факультет, клас доцента Дарії Бандрівської – племінниці Соломії Крушельницької).

З 1963 р. розпочала працю у Львівській консерваторії на кафедрі камерного ансамблю та концертмейстерства, а також викладала камерний спів на кафедрі сольного співу (зараз – кафедра академічного співу Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка).

Проводила масштабну концертну діяльність як камерна співачка і як солістка великих музичних форм: ораторій, кантат, мес, поем для хору і симфонічного оркестру. Співпрацювала з провідними українськими композиторами, диригентами, хоровими колективами. Сольні виступи співачки зняті у кількох фільмах та записані на платівках фірм «Мелодія» (Москва) та «Арка-Рекорд» (США). Марія Іванівна має значну кількість фондових записів на Українському і Львівському радіо та телебаченні, а також компакт – диск.

У репертуарі співачки більше 600 творів композиторів різних епох і стилів, проте основну увагу артистка приділяла популяризації української вокальної музики. Гастролювала містами України, а також – в Польщі, Чехії, країнах Балтії, Закавказзя та ін.

Олександр Козаренко, Ярослава Матюха, Стефанія Павлишин, Галина Тихобаєва, Марія Процев’ят в Музеї Соломії Крушельницької, 17 травня 2019 р.
Олександр Козаренко, Ярослава Матюха, Стефанія Павлишин, Галина Тихобаєва, Марія Процев’ят в Музеї Соломії Крушельницької, 17 травня 2019 р.

 

М. Процев’ят – автор багатьох статей про видатних українських співаків С. Крушельницьку, І. Алчевського, Б. Гмирю, Д. Бандрівську, диригента Є. Вахняка та піаністів Я. Матюху, М. Кравців-Барабаш.

Крім концертної і педагогічної діяльності, Марія Процев’ят провадила активну просвітницьку роботу. Створила хор української національної пісні «Вірли», де впродовж 1989-1996 років була художнім керівником і диригентом. Хор був лауреатом Міжнародних конкурсів і гастролювала з ним у Великій Британії, Франції, Німеччині, Бельгії, Чехії, Польщі, Литві, Латвії, Криму, Україні.

Крім того, вона була керівником-наставником етнографічної секції Товариства Лева з часу його заснування у 1987 р., де відновила автентичні варіанти українських обрядів – вертепів, гаївок, свято обжинок та коляд.

За відродження та пропаганду української музики у світі співачку нагороджено у 1999 р. «Хрестом Заслуги 2-го ступеня» у Великій Британії.

Поховальна церемонія Процев’ят Марії Іванівни відбудеться 15 грудня о 13:00 з каплички на Пекарській. Ховатимуть на Личаківському цвинтарі.

Роксоляна МИСЬКО-ПАСІЧНИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові

 

Джерела:

  1. Весна, Х. Процев’ят Марія Іванівна // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 152.
  2. Кияновська Л. Подвижниця української пісні: Ювілей мисткині // Солоспів. – 2016. – № 1-2. – С. 3-6.
  3. Процев’ят Марія Іванівна // Тернопільщина. Регіональний інформаційний портал https://irp.te.ua/protsev-iat-mariia-ivanivna/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.