Вчора 96 років відзначила зв’язкова Романа Шухевича

1113
96 років відзначає зв’язкова Романа Шухевича Дивись.info - https://dyvys.info/2020/02/04/sogodni-96-rokiv-vidznachaye-zv-yazkova-romana-shuhevycha/

4 лютого 1924 року в м. Трускавець народилась зв’язкова Генерала УПА Романа Шухевича – Дарія Гусяк, на псевдо «Дарка» або «Нуся». Про це пише «Твоя Дрогобиччина».

Народилася майбутня активістка ОУН в сім’ї Юрія та Марії Гусяків. Близькими родичами мами були відомі діячі ОУН Василь Білас та Дмитро Данилишин.

Дарія Гусяк
Дарія Гусяк

У рідному Трускавці закінчила українську народну школу і вже від 1919 року мала тісні контакти з членами підпільної Організації українських націоналістів та виконувала доручення. У 1940 році НКВС заарештували її батька. Через три роки закінчила торговельну гімназію у Дрогобичі. Та через її громадську позицію уснувала реальна загроза для молодою дівчини. Відтак вона разом з матір’ю перейшла в підпілля.

У 1946 році разом з підпільницями Ольгою Ільків та Мартою Пашковською їде до Стрия, де отримує завдання організувати хату-криївку. Діставши документи переселенців з Польщі, Дарія Гусяк з мамою і Мартою Пашковською організовує таку хату в селі Грімне Городоцького району. В тій хаті у 1947 році три тижні перебував Роман Шухевич. Як наслідок, Дарія стає зв’язковою Головнокомандувача УПА і на Великдень 1948 року офіційно прийнята в ОУН при великій кількості повстанців та присутності самого Романа Шухевича.

Роман Шухевич. Світлина зі студентської справи Львівської політехніки, 1926 р. З Державного архіву Львівської області.
Роман Шухевич. Світлина зі студентської справи Львівської політехніки, 1926 р. З Державного архіву Львівської області.

Та вже через два роки заарештована і з 2 березня 1950 року утримувалась радянськими спецслужбами в тюрсі на Лонцького. Через рік перевезена до Києва для продовження слідства. Рішенням комісії Особливої наради при МДБ СРСР засуджена за ст. «Зрада Батьківщини» на 25 років тюремного ув’язнення, яке відбувала в далеких тюрмах Верхньоуральська та Володимира. Пізніше відправлена в Мордовію.

«Знаєте, я ніколи не жаліла про те, чим займалася. Навіть думки такої не припускала. Я ж могла… Я навіть тепер розумію, що якби написала покаянну заяву, я би того ж дня була на волі. Але того навіть на думці не було…», – говорить сама Дарія Гусяк.

Дарія Гусяк
Дарія Гусяк

Звільнена через 25 років, у березні 1975. Дозволу на повернення на батьківщину не отримала, тому поселилась у Волочиську Хмельницької області у подруги по боротьбі Катерини Зарицької.

У Львів переїхала вже за Незалежної України, і з 1995 року тут мешкає. У 2008 році нагороджена президентом України Орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня та «Орденом Лева» від міста Львова.

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.