Вбивця, що захоплювала Мазоха, або надто вразливим не читати!

4294
Вбивця, що захоплювала Мазоха, або надто чутливим не читати!

Письменник Леопольд фон Захер-Мазох відомий всі львів’янам і далеко за межами міста. Історії про нього змушують туристів нашорошувати вуха і уважно слухати, щоб не прогавити жодної деталі з його насиченого і пікантного життя.

Леопольд фон Захер-Мазох
Леопольд фон Захер-Мазох

Проте, часто надмірна цікавість до його особистого життя затьмарює його творчу діяльність. У цій статті, ми зосередимо увагу на одній його праці, а саме – «Вічна молодість».

Не зважаючи на те, що головна героїня його твору Елізабет Баторі була однією з наймасштабніших серійних вбивць всіх часів і народів, Мазоха цікавить більше її творчий процес, а не наслідки. Цей факт часто сприймається сухо тими, хто мало знайомий із «творчістю» племінниці короля Речі Посполитої Стефана Баторія.

Стефан Баторій - Божою Ласкою король Польщі, Великий князь Литовський, Руський, Прусії, Мазовецький, Жмудський, Куявський, Волинський, Підліський, Інфлянський, а також князь Семигородський.
Стефан Баторій – Божою Ласкою король Польщі, Великий князь Литовський, Руський, Прусії, Мазовецький, Жмудський, Куявський, Волинський, Підліський, Інфлянський, а також князь Семигородський.

Дізнавшись більше про Криваву Графиню (найпоширеніша її назва в літературі), читач зможе краще зрозуміти психологію Леопольда фон Захер-Мазоха.

Як зазначалося вище, «дружина Дракули» належала до роду Баторі. Ніхто не міг зрівнятися з ними в жорстокості і норовливості. Можливо, що гени і жорстокість того часу породили такого монстра як Елізабет Баторі.

Елізабет Баторі
Елізабет Баторі

До «легких» кар за дрібні або просто вигадані господинею провини належали: розпечені монети на руках, гаряча праска, що летіла в обличчя нещасної дівчини, шматування пальців ножицями.

Але улюбленими знаряддями тортур у графині були голки. Вона заганяла їх дівчатам під нігті, примовляючи при цьому:

«Невже тобі боляче? Так візьми і витягни ». Але як тільки понівечена дівчина намагалася витягти голки, Елізабет приймалася її бити, а потім відрубувала їй пальці. Впадаючи в несамовитість, графиня гризла свої жертви зубами, відриваючи шматки плоті від їх грудей і плечей. Невідомо, коли саме вона перейшла межу, що відділяє людину від звіра.

За підказкою Анни Дарвуліі графиня почала збирати по селянських дворах юних дів, зникнення і смерть яких не загрожували тертями з законом і небезпечними наслідками. Спочатку знаходити живий «матеріал» для садистських забав було досить легко: селяни животіли в безпросвітній убогості, і деякі охоче продавали своїх дочок.

Але скоро дівчата, відправлені в замок служити графині, стали пропадати невідомо куди, а на узліссі почали з’являтися свіжі могили. Ховали і по троє, і по дванадцять відразу, пояснюючи смерть раптовим мором.

Жертв їй підшукували співучасники злочинів: карлик Яной Уйварі (прізвисько – Фічко), ключниця Доротея Шентес (Дорка), Ката Бенечко, стара годувальниця Ілона Йо.

Коли дівчат доставляли до Чейта, до них виходила сама графиня. Оглянувши їх, вона вибирала найкрасивіших, а решту відправляла працювати. Відібраних відводили в підвал, де Ілона і Дорка відразу починали бити їх, колоти голками і рвати шкіру щипцями. Слухаючи крики жертв, Елізабет розпалювався і сама бралася за тортури. Під кінець, коли дівчата вже не могли стояти, їм перерізали артерії і зливали кров в горнята, наповнюючи ванну, в яку занурювалася графиня. Пізніше вона замовила в Пресбурзі чудо техніки, диво катівню – «залізну діву». Це була порожниста фігура, складена з двох частин і утикана довгими шипами. У потаємній кімнаті замку чергову жертву замикали всередині «діви» і піднімали вгору, щоб кров потоками лилася прямо у ванну.

Край злочинам Елізабет Баторі поклала найбанальніша причина. Потребуючи грошей для своїх дослідів по омолодженню, графиня заклала один із замків за дві тисячі дукатів. Опікун її сина Імре Медьєрі підняв скандал, звинувачуючи її в розбазарюванні майна сім’ї. Її викликали в Пресбург, де зібралися на сейм всі вельможі, включаючи і її родича та покровителя Дьєрдя Турзо. Останній вже отримав лист від священика, якому довелося відспівувати відразу дев’ять убитих дівчат. Спочатку він збирався по-сімейному зам’яти історію, але тут графиня прислала йому пиріг. Почувши недобре, Турзо згодував пиріг собаці, і та тут же здохла. Розгніваний магнат дав справі законний хід. Для початку він допитав у місті рідних Єлизавети, які розповіли чимало цікавого. Наприклад, її зять Міклош Зріньї одного разу гостював у тещі, і його собака вирила в саду відрубану руку. Дочки обвинуваченої були бліді і повторювали одне: «Вибачте маму, вона не в собі».

Герб родини Баторі
Герб родини Баторі

А на ранок в замок з’явився Турзо з солдатами. В одній з кімнат вони знайшли мертву Дорку і двох інших дівчат, які ще подавали ознаки життя. У підвалах чекали інші страшні знахідки – тази з висохлої кров’ю, клітки для полонянок, розламані частини «залізної діви». Знайшли й незаперечний доказ – щоденник графині, де вона фіксувала всі свої злодіяння. Правда, імен більшості жертв вона не пам’ятала або просто не знала і записувала їх так: «№ 169, маленького зросту» або «№ 302, з чорним волоссям». Всього в списку було 610 імен, але туди потрапили не всі вбиті. Вважається, що всього на совісті графині не менш 650 життів. Елізабет зловили буквально на порозі – вона збиралася бігти. Варто відзначити, що в одній з дорожніх скринь були акуратно упаковані знаряддя тортур, без яких вона вже не могла обійтися. Турзо своєю владою засудив її до вічного ув’язнення у власному замку. Її підручних доставили на суд, де свідки нарешті змогли розповісти все, що знали, про злочини їх колишньої пані. Ілоні і Дорці роздрібнили пальці, а потім живцем спалили на багатті. Горбаню Фіцко відрубали голову, а тіло теж жбурнули у вогнище. У квітні 1611 до Чейта прибутку муляри, які заклали камінням вікна та двері кімнати графині, залишивши тільки маленьку щілину для миски з їжею. В ув’язненні Елізабет Баторі жила у вічній пітьмі, харчуючись тільки хлібом і водою, ні на що не скаржачись і нічого не просячи. Вона померла 21 серпня 1614 і була похована біля стін замку, поруч з останками своїх безіменних жертв.

В’їздні ворота Чейтського замку
В’їздні ворота Чейтського замку

Висновки про Мазоха робіть самі, бо навіть кривавий історичний період не в змозі виправдати звірства Елізабет Баторі.

Роксана ТИМКІВ

Список використаних джерел:

  1. http://kyky.org/culture/skolko-liudiei-ubila-pliemiannitsa-kniazia-vkl
  2. https://uk.wikipedia.org
  3. http://vechniyzov.livejournal.com

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.