В мережі оприлюднили архів УПА, знайдений у лісі

482
Директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий
Директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий

320 документів підпільників, закопані у лісі на Львівщині, через 70 років стали доступними для українців.

Колекцію документів опублікував Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

Архів знайшли 2009 року у лісі поблизу села Лапаївка Львівської області. Його закопали восени 1950 року у металевому молочному бідоні. Так повстанці сподівалися врятувати свідоцтва про їхню боротьбу.

«Центру досліджень визвольного руху вдалося домовитися про копіювання. Тому весь архів тепер оприлюднено онлайн. Нашою місією є робити минуле доступним, тому імена повстанців, персональні історії депортації, документація УПА прийшли таки до українців, хоча і через 70 років», – зазначив директор Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник.

«Лапаївській архів є унікальною знахідкою для вчених і громадськості. Знайдений масив включає, наприклад, поради для підпільної друкарні, опису вибухівки, інструкцію про ведення фінансів, поіменні списки загиблих повстанців з біографіями та описами обставин загибелі. Ми припускаємо, що архів збирали для Проводу ОУН, ймовірно, частина з документів призначалася для генерала Романа Шухевича, Головного командира УПА», – пояснив історик і учасник Центру Руслан Забілий.

В онлайн-збірки увійшли:

  • документи СБ ОУН: інструкції, протоколи допитів;
  • Тексти підполковника УПА Степана Фрасуляка – «Хмеля», який керував підготовкою повстанців;
  • звіти підпілля з Волині, Львівщини, Дрогобиччини, Рівненщини, Станіславщини, Тернопільщини;
  • навчальні матеріали, інструкції, листівки;
  • накази про присвоєння звань воїнам УПА;
  • списки загиблих в боротьбі з більшовиками, некрологи.

Один з документів – уривки з листів селян, яких депортували до Сибіру. Люди голодують і просять родичів про допомогу: «… Прошу тебе не забувай про мене, рятуй, чим можеш і як можеш, тому що дуже важко жити… Прошу вас дорогі родичі требуйте дітей додому, нехай з голоду не вмирають».

Також в архіві є поіменний список вивезених до Сибіру дітей, юнаків та старих людей.

Повстанці описали жорстоку процедуру вивезення людей більшовиками і зібрали статистичні дані про депортацію в одному з районів.

«На жаль, так і не вдалося домовитися про копіювання дереворитів художника« Свирида », учня Ніла Хасевича. Це спадщина поки у приватніі̆ колекції, і залишається невідомим для мистецтвознавців та істориків», – уточнив Руслан Забілий.

Колекцію документів підготовлено і опубліковано за підтримки Українського культурного фонду.

Громадська організація «Центр досліджень визвольного руху» вже 19 років збирає, реставрує, копіює і робить доступними документи УПА і ОУН.

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.