Унікальний в Україні музей однієї книги чекає гостей (відео)

2685

Унікальний в Україні музей однієї книги та єдиний у світі музей “Русалки Дністрової” – першого західноукраїнського альманаху, виданого у 1837 році членами гуртка “Руська трійця” Маркіяном Шашкевичем, Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем, знаходиться у на вулиці Коперника, 40, у Львові.

Альманах став явищем в українській літературі та рушійною силою для її розвитку, найвизначнішою книгою галицьких українців. У передмові до “Русалки Дністрової” підкреслена краса української народної мови та народної словесності.

Іван Франко вважав, що збірка “була свого часу явищем наскрізь революційним”, тому недарма невеликій книжці присвячений музей.

Експозиція музею розміщена у дзвіниці церкви святого Духа. Саму церкву 15 вересня 1939 зруйнувала німецька авіабомба, залишилась тільки дзвіниця. Це пам’ятка архітектури національного значення, зведена у бароковому стилі. У 1783 році церкву передали греко-католицькій Духовній семінарії, в якій навчалися учасники “Руської Трійці” – Шашкевич, Вагилевич та Головацький. Тому приміщення для музею обрано не випадково. Під час навчання у семінарії Маркіян Шашкевич молився у церкві Святого Духа.

У музеї, який є філією Львівської галереї мистецтв, – два зали. Перший присвячений епосі, у яку побачив світ альманах, другий – самій “Русалці Дністровій” та її творцям.

Передувала альманахові рукописна поетична збірка “Син Русі”, укладена близько 1833 за ініціативою та участю Маркіяна Шашкевича вихованцями Львівської греко-католицької духовної семінарії.

Саме Шашкевич став ініціатором видання альманаху, а в історію ввійшов, як зачинатель нової української літератури у Галичині.

У 1833 він організував гурток “Руська трійця”, з діяльності якої починається національне та культурне відродження у Галичині. У 1835 Шашкевич виголошує у семінарії українською мовою (факт безпрецедентний) промову. А у 1836 будитель слова робить новий сміливий крок – починає виголошувати проповіді українською.

Сьогодні, 6 листопада, у день народження Маркіяна Шашкевича відвідини музею будуть дійсно доречними.

У музеї зберігається унікальне третє перевидання (1665 рік) першого в Україні підручника з гомілетики – науки про церковне проповідництво “Наука, або Способ зложення казаня”. Видав його у Львові Іоаникій Галятовський. Стародрук надрукували у друкарні Михайла Сльозки, власником якої колись був перший друкар Іван Федоров. Коштувала книга від 30 до 70 золотих і була дуже дорогою.

До музею приходять не тільки мешканці Західної України. Зачастили й гості зі сходу України і навіть з-за кордону. Якось трапився казус. Музей відвідала журналістка з-під Москви, правда, шукала вона “русскую тройку”. Екскурсоводам годі було пояснити, у якому музеї вона знаходиться.

Адреса: Львів, вул. Коперника, 40. Тел.: (032) 298-74-82
Працює щоденно, крім понеділка.
У літній період: з 11.00 до 18.00 год.
У зимовий період: з 10.00 до 17.00 год.
В неділю: з 12.00 до 17.00 год.
Каса зачиняється за годину до закриття музею.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.