Унікальні відреставровані ікони вперше покажуть у Львові

0
357
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.

Вже сьогодні,  23 квітня 2019 року, о 16:00 в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) відбудеться презентація нововідреставрованих ікон  ІІ пол. XVI ст. «Страсті Христові» та «Страшний Суд»  із церкви Вознесення Господнього у с. Багнувате  (Турківський р-н, Львівська обл.).

«Страсті Христові» та «Страшний Суд»  з Багнуватого є найдавнішими парними українськими іконами цієї тематики, що походять з однієї церкви та створені одним майстром. Зазначимо, що в постійній експозиції музею  представлено ряд прикладів  цієї іконографії, розпочинаючи від пам’яток другої половини XV ст. Однак  це –– розрізнені зразки,  з різних церков, виконані у різний час. Подібних парних ікон  уціліло дуже мало.

Loading...

Ікони з Багнуватого буде запрезентовано вперше, хоча згадані пам’ятки надійшли до Національного музею  ще у 1939 році з розформованої збірки Музею Богословської академії у Львові, куди їх разом з іншими іконами цього майстра привіз о. ректор Йосиф Сліпий.

Нововідреставровані ікони  ІІ пол. XVI ст. «Страсті Христові» та «Страшний Суд»  із церкви Вознесення Господнього у с. Багнувате  (Турківський р-н, Львівська обл.).
Нововідреставровані ікони  ІІ пол. XVI ст. «Страсті Христові» та «Страшний Суд»  із церкви Вознесення Господнього у с. Багнувате  (Турківський р-н, Львівська обл.).

«Страсті Господні» і «Страшний суд» – показові пам’ятки, що ілюструють етапи розвитку цієї іконографії в українському сакральному мистецтві. У їхній  художньо-образній та композиційно-іконографічній системі синтезуються давні візантинізуючі традиції з новими художньо-образними пошуками, які активно розвинулись у наступний період – на початку XVІІ ст. То ж, ікони з Багнуватого, мабуть, одні із перших провісників змін, що згодом відбулись  в українському іконописі.

Цьогорічною  презентацією  нововідреставрованих пам’яток іконопису ми вшановуємо світлу пам’ять Володимира Мокрія – завідувача науково-дослідного реставраційного  відділу нашого музею.

Ікони «Страсті Христові» і «Страшний суд» з церкви Вознесіння Господнього у с. Багнувате належать до останніх робіт В. Мокрія. Упродовж  2017 року Володимир Петрович працював над цими творами з великим запалом і властивим йому почуттям гумору. Вибір ікон став невипадковим, адже їхні сюжети належали до  його улюблених, й оcобливо це стосується «Страшного суду». Слід згадати, що Володимир Мокрій свого часу виконав  реставрацію   найдавнішої   збереженої   української ікони на цю тему  (ХV ст.) зі     с. Ванівка, а також ікон із с. Трушевичі (ХVІ ст.) і с. Меденичі (1662),  які в музейній експозиції ілюструють вагомі  етапи розвитку означеної іконографії.

Христина ГОРИНЬ

Loading...

Напишіть відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.