Унікальні експонати фондової колекції Музею Михайла Грушевського у Львові, пов’язані з Шевченком

1360
Унікальні експонати фондової колекції Музею Михайла Грушевського у Львові, пов'язані з Шевченком

Цьогоріч відзначаємо 202 річницю від дня народження Великого Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка. У ці весняні дні, традиційно званими Шевченковими, ми усі вшановуємо пам’ять Великого Кобзаря. Березневі афіші рясніють урочистостями, вечорами, театральним постановками, лекціями. Музеї ж відкривають виставки, де експонують унікальні матеріали із фондових колекцій, аби усі охочі змогли побачити збережені раритети шевченкіани.

Музей Михайла Грушевського у Львові .Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові Фото 2015 р.
Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові

Віднайдення та створення повноцінної фондової збірки матеріалів, присвяченої Тарасу Григоровичу Шевченку – одне з основних завдань музейників всієї України, незважаючи на профільний статус музею. Адже пошанування пам’яті Великого Кобзаря, збереження його спадщини, пізнання суті Його Генія – обов’язок кожної людини.

Тарас Григорович Шевченко. Художник Андрій Анрейчин
Тарас Григорович Шевченко. Художник Андрій Анрейчин

За час свого існування, а це вісімнадцять років, Державний меморіальний музей Михайла Грушевського надбав доволі оригінальну збірку Шевченкіани. Її зібрані по зернинах скарби зараз належать до колекції музею та займають одне з чільних місць у його фондах.

Серед них, насамперед, унікальні видання творів Шевченка, датовані кінцем ХІХ ст. (зокрема, видані у Львові),  а також дослідження біографії та творчості Українського Генія відомими науковцями на сторінках «Записок Наукового Товариства ім.Шевченка» та «Літературно-Наукового Вісника», окремі раритетні книжкові видання початку ХХ ст. Також це праці таких визначних громадсько-культурних діячів як: О.Кониського, С.Русової, О.Маковея, В.Кричевського, М.Мочульського, Г.Чупринки, Л.Старицької-Черняхівської, І.Франка, С.Єфремова, С.Смаль-Стоцького та багатьох інших.

Беззаперечним раритетом у цій Шевченківській царині є друковане слово нашого Патрона – Михайла Грушевського. З гордістю посідаємо у фондовій колекції декілька таких визначних статей Михайла Грушевського про Т.Шевченка.

Марія Грушевська. Художник Фотій Красицький, 1907
Марія Грушевська. Художник Фотій Красицький, 1907

Слід наголосити, що акцентом нашої фондової збірки є портрети Марії Сильвестрівни Грушевської, авторства Фотія Красицького (батько художника був сином сестри Тараса Шевченка — Катерини) та Тараса Григоровича Шевченка пензля художника А.Андрейчина, а також сюжетна композиція «Тарас Григорович Шевченко», датована 1914р. виконана у техніці гальванопластики.

Сюжетна композиція. Тарас Григорьєвич Шевченко. [Скульптор Паращук]. 1914р.
Сюжетна композиція. Тарас Григорьєвич Шевченко. [Скульптор Паращук]. 1914р.

Володіємо й авторськими рукописами письменника, літературного критика, дослідника життя Великого Кобзаря і родича Михайла Грушевського – Михайла Мочульського. Зацікавлюють його оригінальні виписки з творів Тараса Григоровича Шевченка, якими дослідник послугувався для вивчення творчості поета.

Чільне місце в музейній колекції займає і нотографія поч. ХХ ст. Це музика таких метрів як М.Вербицького, М.Лисенка, Б.Вахнянина та Я. Ярославенка на вірші Тараса Григоровича. Значну частину фондової шевченкіани займають видання, друковані діаспорою за кордоном у 50-60-х рр. ХХ ст., а згодом, за першої ж можливості, передані та подаровані музеєві.

Тарас Шевченко. Поч.ХХ ст.
Тарас Шевченко. Поч.ХХ ст.

У музеї зберігається величезна колекція періодики кінця ХІХ-середини ХХ ст. На шпальтах газет та у статтях журналів подано ще не одне дослідження про Українського Генія. Варто також зазначити, що дана музейна колекція постійно поповнюється. Маємо надію, що ця збірка буде й надалі збільшуватися.

Побачити частину цих унікальних експонатів можна буде 11 березня 2016 року о 16.00, у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові під час святкування “Тобі, Тарасе, наш поклін…”, присвяченого 202-річчю від дня народження Тараса Шевченка.

Софія ЛЕГІН

Фото матеріалів фондової колекції Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.