У Сеймі закликають Моравецького захистити голову Українського товариства у Любліні

206
Григорій Купріянович
Григорій Купріянович
У Сеймі Польщі закликали главу уряду Матеуша Моравецького звільнити із займаної посади воєводу Люблінського воєводства Пшемислава Чарнека за безпідставне переслідування голови Українського товариства у Любліні Григорія Купріяновича, повідомляє Укрінформ.

 

Про це йдеться у листі депутатів польської опозиційної партії “Сучасна” (Nowoczesna) Адама Шлапка і Моніки Роса на адресу прем’єра, яке є в розпорядженні Укрінформу.

“У зв’язку з останніми виступами і діями люблінського воєводи Пшемислава Чарнека, звертаємося до вас про втручання і звільнення воєводи із займаної ним посади”,- йдеться в листі депутатів.

Вони нагадують, що Чарнек подав на Купріяновича до прокуратури про можливість скоєння злочину у зв’язку з виступом голови Українського товариства під час урочистостей в Сагрині 8 липня.

Слова Купріяновича про те, що польське підпілля вбило жителів села лише за те, що вони говорили українською мовою і були православного віросповідання, Чарнек вважає провокативними й антипольськими, а українців, які приїхали вшанувати жертви сагринської трагедії, – націоналістами.

Депутати зазначають у листі, що за свідченнями істориків Інституту національної пам’яті РП, у результаті дій польського підпілля у Сагрині і поблизу села загинуло 606 осіб, чиїх імена і прізвища добре відомі. Серед них жертвами стали 227 жінок та 151 дитина. Загалом, у ці кілька днів, з 9 по 11 березня 1944 року, польським підпілля було знищено 11 українських поселень, де загинуло не менше 1228 українців. Згодом, з 19 по 22 березня було знищено ще 21 поселення, де проживали українці.

Польські законодавці назвали неприпустимим те, що представник глави уряду в регіоні висловлювався щодо жалобних урочистостей за участю президента іншої країни “агресивно і без поваги”. Вони також висловили обурення з приводу того, що представник центральної влади на місці намагається позбавити національну меншину права зберігати національну пам’ять.

Доктор Григорій Купріянович
Доктор Григорій Купріянович

У листі вони запитують, чи це є офіційною позицією уряду й офіційною лінією закордонної політики Польщі.

Депутати наголошують, що виклик Купріяновича на допит до прокуратури викликає антиукраїнські емоції серед поляків і є елементом залякування української меншини.

Вони зазначають, що Купріянович під час свого виступу спирався на історичні факти, а те, що окремі фрагменти його промови не сподобалися Чарнеку, жодним чином не виправдовує дій воєводи.

Вони також звернули увагу, що наслідком виступу Купріяновича у Сагрині стало його відкликання з Комітету охорони пам’яті боротьби і мучеництва при люблінському ІНП.

“Звертаємося з проханням про втручання і початок діалогу з представниками української меншини, метою якого є відновлення хороших відносин і довіри між польською державою і українською меншиною”,- йдеться в листі депутатів на адресу польського прем’єра.

Як повідомляв Укрінформ, голову Українського товариства у Любліні Григорія Купріяновича наприкінці вересня допитали в прокуратурі міста Замость у слідстві щодо його висловлювань у Сагрині під час урочистостей з вшанування убитих польським підпіллям українців – жителів цього села у березні 1944 року. У прокуратурі повідомили агентству, що поки що не планується чергових допитів Купріяновича.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.