У Сеймі закликають Моравецького захистити голову Українського товариства у Любліні

102
Григорій Купріянович
Григорій Купріянович
У Сеймі Польщі закликали главу уряду Матеуша Моравецького звільнити із займаної посади воєводу Люблінського воєводства Пшемислава Чарнека за безпідставне переслідування голови Українського товариства у Любліні Григорія Купріяновича, повідомляє Укрінформ.

 

Про це йдеться у листі депутатів польської опозиційної партії “Сучасна” (Nowoczesna) Адама Шлапка і Моніки Роса на адресу прем’єра, яке є в розпорядженні Укрінформу.

“У зв’язку з останніми виступами і діями люблінського воєводи Пшемислава Чарнека, звертаємося до вас про втручання і звільнення воєводи із займаної ним посади”,- йдеться в листі депутатів.

Вони нагадують, що Чарнек подав на Купріяновича до прокуратури про можливість скоєння злочину у зв’язку з виступом голови Українського товариства під час урочистостей в Сагрині 8 липня.

Слова Купріяновича про те, що польське підпілля вбило жителів села лише за те, що вони говорили українською мовою і були православного віросповідання, Чарнек вважає провокативними й антипольськими, а українців, які приїхали вшанувати жертви сагринської трагедії, – націоналістами.

Депутати зазначають у листі, що за свідченнями істориків Інституту національної пам’яті РП, у результаті дій польського підпілля у Сагрині і поблизу села загинуло 606 осіб, чиїх імена і прізвища добре відомі. Серед них жертвами стали 227 жінок та 151 дитина. Загалом, у ці кілька днів, з 9 по 11 березня 1944 року, польським підпілля було знищено 11 українських поселень, де загинуло не менше 1228 українців. Згодом, з 19 по 22 березня було знищено ще 21 поселення, де проживали українці.

Польські законодавці назвали неприпустимим те, що представник глави уряду в регіоні висловлювався щодо жалобних урочистостей за участю президента іншої країни “агресивно і без поваги”. Вони також висловили обурення з приводу того, що представник центральної влади на місці намагається позбавити національну меншину права зберігати національну пам’ять.

Доктор Григорій Купріянович
Доктор Григорій Купріянович

У листі вони запитують, чи це є офіційною позицією уряду й офіційною лінією закордонної політики Польщі.

Депутати наголошують, що виклик Купріяновича на допит до прокуратури викликає антиукраїнські емоції серед поляків і є елементом залякування української меншини.

Вони зазначають, що Купріянович під час свого виступу спирався на історичні факти, а те, що окремі фрагменти його промови не сподобалися Чарнеку, жодним чином не виправдовує дій воєводи.

Вони також звернули увагу, що наслідком виступу Купріяновича у Сагрині стало його відкликання з Комітету охорони пам’яті боротьби і мучеництва при люблінському ІНП.

“Звертаємося з проханням про втручання і початок діалогу з представниками української меншини, метою якого є відновлення хороших відносин і довіри між польською державою і українською меншиною”,- йдеться в листі депутатів на адресу польського прем’єра.

Як повідомляв Укрінформ, голову Українського товариства у Любліні Григорія Купріяновича наприкінці вересня допитали в прокуратурі міста Замость у слідстві щодо його висловлювань у Сагрині під час урочистостей з вшанування убитих польським підпіллям українців – жителів цього села у березні 1944 року. У прокуратурі повідомили агентству, що поки що не планується чергових допитів Купріяновича.

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.