Про першу українку-офіцера в російському полоні згадають у Львові

1358
Олена Степанівна, або перша українка-офіцер в російському полоні

У неділю, 10 грудня 2017 року, о 15.00 у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» (вулиця Степана Бандери, 1) відбудеться вечір пам’яті легендарної національної героїні.

Самовідданість Олени Степанівни у волонтерській боротьбі за Українську державність надихає наших сучасників, які зараз стримують військову агресію на сході України. Незламність бранки ворожого полону та сталінського режиму, як і її сміливість її інтелектуального внеску в науку, утверджують наші духовні цінності.

Олена Іванівна Степанів (псевдо — Олена Степанíвна) (7 грудня 1892, с. Вишнівчик, Перемишлянський повіт, нині Перемишлянський район, Львівська область — † 11 липня 1963, Львів) — український історик, географ, громадська та військова діячка, перша в світі жінка, офіційно зарахована на військову службу у званні офіцера, четар Української Галицької Армії.
Олена Іванівна Степанів (псевдо — Олена Степанíвна)

З нагоди 125-літнього ювілею першої української жінки-офіцера Олени Степанівни та її чоловіка — генерала Романа Дашкевича в неділю, 10 грудня о 15.00 у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбудеться вечір пам’яті «Доторкнутись до тиші родинних реліквій».

Олена Степанів
Олена Степанів

Під час музейного меморіального заходу присутні отримають можливість переглянути фільм «Її визнав світ», поспілкуватися із письменницею Любою Долик, оглянути ексклюзивну виставку одного експоната (куртка національної героїні, у котрій та повернулася із сталінських концтаборів). Реліквію буде представлено через депозит Меморіальної бібліотеки-архіву Ярослава Дашкевича, керівниця котрого Галина Сварник розповість про збереження сімейних реліквій родини Дашкевичів та нововиявлені документальні знахідки та автографи Олени Степанівни.

Поштова марка з зображенням Олени Степанів, 1915 рік
Поштова марка з зображенням Олени Степанів, 1915 рік

Довідка

Олена-Марія Степанів (Степанівна) народилась 7-го грудня 1892 р. у селі Вишнівчик Перимишлянського району на Львівщині в родині священика.

 Олена навчалася у Львові в Першій дівочої гімназії, захоплювалася спортом, літературою та мистецтвом.  У 1910 р. вступає до семінарії Українського педагогічного товариства та до організації «Пласт». У Львівському університеті вивчає географію та історію. З початком Першої світової війни йде доброволкою до стрілецького війська. Брала участь у боях під Комарником, на Маківці та під Болеховом. За виявлену звитягу  нагороджена в листопаді 1914 р. Срібною медаллю хоробрості ІІ ступеня і 14 березня 1918 р. Військовим хрестом Карла.

Олена Степанів на листівці. Відень, січень 1915 року
Олена Степанів на листівці. Відень, січень 1915 року

Після битви під Болеховом потрапляє до полону, 4-місячним етапом —  до Ташкента. У ташкентському таборі вивчає  французьку та англійську мови, математику. Повернувшись, продовжує брати активну участь у військово-політичному життя Галичини: разом з іншими старшинами готувала Листопадовий Зрив, боролася за українську владу у Львові і за його межами. Як четарка УГА пройшла бойовий шлях від Львова до Староконстянтинова. Працювала референтом преси в держсекретаріаті закордонних справ ЗУНР. 

Могила Олени Степанів на Личаківському цвинтарі у Львові
Могила Олени Степанів на Личаківському цвинтарі у Львові

У 1919 р. продовжила навчання у Віденському університеті, де отримала ступінь доктора філософії. З поверненням до Львова Олена Степанів стає членом НТШ, працює на педагогічній, кооперативній, статистичній та науковій нивах. Публікує дослідження «Сучасний Львів». Після війни – на викладацькій та науковій роботі.

Меморіальна дошка Олені Степанів-Дашкевич, 2016 рік
Меморіальна дошка Олені Степанів-Дашкевич, 2016 рік

20 грудня 1949 її арештовували радянські репресивні органи. Під слідством була в тюрмі на Лонцького, опісля – ув’язнена в мордовських таборах ГУЛагу. У 1956 повернулася до Львова, оселившись із сином Ярославом Дашкевичем у будиночку на вул… Козацькій, 11-а. Померла від невиліковної хвороби 11 липня 1963 р, похована на Личаківському цвинтарі. Ще за життя Олена Степанів-Дашкевич була визнана національною героїнею.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.