У Львові відновили реставрацію найдавнішого жіночого монастиря (відео)

662
Монастир сестер Бенедиктинок у Львові (літографія)
Монастир сестер Бенедиктинок у Львові (літографія)

У Львові відновили реставрацію одного із найдавніших жіночих монастирів у Львові — колишнього монастиря сестер-бенедиктинок на Вічевій площі. Минулого тижня польські й українські реставратори розпочали відновлювати ренесансний аттик вежі монастиря.

Суспільне поспілкувалося з реставраторами.

Впродовж двох місяців майстри очистять та укріплять камені, а також доповнять втрачені елементи й завершать відновлення аттика монастиря. Роботи над ним розпочали ще до повномасштабного вторгнення, у 2021 році. Реставраційні роботи фінансує Міністерство культури та національної спадщини Польщі.

“Можете побачити як добре тримається цемент, який перекриває природний камінь. Хочу додати, що цемент дуже шкодить каменю, він не дає йому дихати. Тут утворюється мох і стараємося це все зняти, щоб камінь міг дихати”, — каже реставратор Володимир Петришин.

“Це дуже цікава ренесансна архітектура Львова, один з перших жіночих монастирів. Пам’ятка архітектури народилася ще в XVI столітті. Її будував архітектор Павло Римлянин. Аттик ховає понижений дах і несе велику цінність, оскільки він є яскравим прикладом ренесансної архітектури”, — розповідає реставраторка Олена Савчук.

Реставратори за роботою, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека
Реставратори за роботою, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

За її словами, головна фігура композиції — Діва Марія з немовлям. Ще дві фігури пов’язані з Бенедиктинським орденом — святий Бенедикт, засновник ордену бенедиктинців і його учень Плацит, а також ангел-охоронець.

Вежа костелу має фігури й елементи декору з усіх боків. Частину з них відреставрували раніше — команда реставраторів почала працювати у 2021 році. Цього року планують повністю завершити відновлення вежі.

Статуя Божої Матері, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека
Статуя Божої Матері, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

“Наразі ми працюємо над реставрацією скульптурного завершення вежі дзвіниці монастиря бенедиктинок. Стан збереження скульптур та ліпнини відносно в незадовільному стані, вони всі понищені дією атмосферного тиску, вітру, дощу. Найбільше ми будемо працювати над відновленням автентичного вигляду та втрачених частин — руки скульптур, їхні риси”, — каже реставраторка Софія Нагай.

Статуї на вежі костелу, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека
Статуї на вежі костелу, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Зараз реставратори працюють над очищенням каменю від моху. Роботи планують закінчити до кінця літа.

Юлія РАВЛЮК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.