У Львові відкрили оновлений дім-музей художника Івана Труша з сотнею його оригіналів (відео)

1288
Художньо-меморіальний музей Івана Труша, відділ Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. Львів, вул. І.Труша, 28
Художньо-меморіальний музей Івана Труша, відділ Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. Львів, вул. І.Труша, 28

Після року ремонту відкрили Художньо-меморіальний музей Івана Труша. Цілком оновили й експозицію. Відтепер там удвічі більше оригіналів та особисті речі художника. Про це повідомляє Zaxid.net

Затишну віллу Іван Труш спорудив у 1910 році на ті часи на околиці Львова, у районі Францівка. Там художник прожив близько 30 років.

«Родина у художника була великою, у них було 4 дітей і тому потрібно було таке комфортне помешкання. Особливістю цієї вілли є велике вікно, яке видно з вулиці – це вікна майстерні, бо саме тут художник створив більшість своїх шедеврів», – розповідає наукова працівниця музею Наталія Сидор.

А навколо вілли дотепер зберегли сад, його власноруч посадив сам Іван Труш.

«Окрасою саду є гірська сосна, яка донині тішить відвідувачів музею і яка дала чимало мотивів для робіт художника. Всі відомий цикл «Квіти» був теж написаний, здебільшого, у цьому саду», – показує рослини Наталія Сидор.

Сад біля кoлишньої вілли-майстерні Івана Труша (зараз – Музей І. Труша, відділ Національного музею у Львові на вулиці Труша, 28)
Сад біля кoлишньої вілли-майстерні Івана Труша (зараз – Музей І. Труша, відділ Національного музею у Львові на вулиці Труша, 28)

Двері дому Труша відкрили після року ремонту, який проводили ззовні і всередині. Працівники музею на експозиції відтворили сімейну атмосферу Трушів.

«На першому поверсі мешкала родина художника. В першій кімнаті була кухня, а далі йшли дві кімнати, в яких жили діти і Іван Труш із Аріадною», – веде всередину вілли завідувачка музею Роксоляна Козак.

Дружина Аріадна була донькою Михайла Драгоманова, двоюрідною сестрою Лесі Українки. І саме вона була музою художника.

«Ми виставили дуже романтичний портрет Аріадни. З ним пов’язана ціла історія. Коли подружжя Трушів поверталося після відвідин театру і їхали у вечірньому трамваї, художник милувався обличчям своєї коханої, запам’ятав той образ і потім переніс його на полотно», – розповідає Роксоляна Козак.

Аріадна Драгоманова-Труш, фото 1904 року
Аріадна Драгоманова-Труш, фото 1904 року

Експозицію доповнили мультимедійним екраном. Але найбільший скарб у цьому музеї – оригінали полотен Івана Труша. Після ремонту їх тепер удвічі більше і нині тут сотня найкращих картин із різних серій: подорожі Гуцульщиною, Єгиптом, Італією, квіти, портрети.

«В одній із кімнат зібрані краєвиди із Києва, Наддніпрянщини, славнозвісні види на Дніпро. Тут автентичні меблі, п’єци. Все ми намагалися показати так, як воно було в цій кімнаті. А тут було надзвичайно галасливо, бо ж 4 дітей, треба було їх всіх десь покласти спати і всіх розмістити», – каже Роксоляна Козак.

Виставили і портрет Лесі Українки, через який художник із письменницею посварилися. На другому поверсі вілли зберегли майстерню. З особистих речей – мольберт і палітра Труша, його капелюх, фарби.

«Тут, зокрема, його паличка, якою він користувався і часто з нею ходив, губив її», – жартує Роксоляна Козак.

А поруч річ, що схожа на парасольку. З нею Труш зображений на багатьох фотографіях. Виявляється, це пленерний стілець, який розкладався і на ньому можна було сидіти і малювати просто неба. Навколо розвішані зворушливі уривки з листів Івана до Аріадни та остання незавершена картина митця.

Музей уже відчинено для відвідувачів.

Марічка КРИЖАНІВСЬКА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.