У Львові презентують виставку “Скочиляс. Польська ксилографія”

354
У Львові презентують виставку
У Львові презентують виставку "Скочиляс. Польська ксилографія"

В середу, 7 листопада 2018 року,  о 18.00 годині в Мистецькій галереї Гері Боумена (вул. Наливайка, 18) під патронатом Генерального консульства Республіки Польща у Львові та Фонду імені Маріуша Казани відбудеться відкриття виставки “Скочиляс. Польська ксилографія”. Супроводжуючим заходом буде урочисте вручення  нагород.

Владислав Скочиляс (1883-1934), живописець і графік, що спеціалізувався на ксилографії, один із найпопулярніших польських митців XX століття: його називають відроджувачем і творцем сучасного деревориту.

У Польщі міжвоєнного періоду термін «дереворит» означав більше, ніж визначення популярної графічної техніки. Він був своєрідним гаслом, закликом і одночасно декларацією. Це було посилання на цілий комплекс значень. Таким чином, дереворит був синонімом зв’язку мистецтва з його народним та національним корінням.

По-перше – народний дереворит був джерелом натхнен­ня для художників, які шукали нову, рідну форму. По-друге, ця техніка використовувала традиційний польський матеріал, а саме деревину, що наближало її до таких областей народної творчості, як будівництво, теслярство та дерев’яна сакральна скульптура. На цій близькості та схожості будувалася теорія національного мистецтва та видатної ролі, яку відіграє в ньому дереворит – техніка одночасно стародавня (народжена ще в середньовіччі), народна і сучасна.

Постер виставки "Скочиляс. Польська ксилографія"
Постер виставки “Скочиляс. Польська ксилографія”

Фонд імені Мзріуша Казани був заснований 29 вересня 2010 року. Після трагічної загибелі Маріуша Казани в авіакатастрофі президентського літака під Смоленськом його дружина з дочкою і групою друзів взяли на себе ініціативу зі створення Фонду його імені.

Маріуш Казана, директор дипломатичного протоколу Міністерства закордонних справ Республіки Польща, був чудовою, сповненою енергії та ідей людиною, диплома¬том, шанувальником мистецтва. Його ентузіазм, відданість справі та проекти, які він не встиг реалізувати, стали головним джерелом натхнення для Фонду. Місією організації з створення позитивного іміджу Польщі шляхом популяризації культури та мистецтва в країні та за кордоном. Діяльність Фонду знаходиться під патронатом міністра закордонних справ Республіки Польща і ректора Академії образотворчих мистецтв у Варшаві. Завдяки співпраці з Міністерством закордонних справ і численними графічними центрами в Польщі, Фонд брав участь у реалізації багатьох художніх проектів, а саме: в Китаї, Бельгії, Лівані, Ірландії, Італії, Чехії, Словаччині, Бразилії, Болгарії, Сербії, Сполучених Штатах Америки.

З дня заснування Фонду основним напрямом його діяльності є сучасна польська графіка. Сторічний ювілей незалежності Польщі, що припадає на 2018 рік, є нагодою для того, щоб пригадати феномен польського графічного мистецтва міжвоєнного періоду, завдяки якому ця сфера мистецтва завоювала міжнародний авторитет. Для відзначення цієї особливої річниці Фонд імені Маріуша Казани підготував виставку, що демонструє надзвичайне явище, яким була польська дерев’яна гравюра. Цей унікальний стиль польської графіки періоду міжвоєнного двадцятиліття представляють графічні твори Владислава Скочиляса, одного з найпопулярніших польських художників XX століття, якого називають відроджувачем і творцем сучасного деревориту. Виставка раніше експонувалася в Нью-Йорку. Її презентація у Львові є надзвичайно важливою подією для Фонду. Львів – це особливе місце для нас. Протягом шести років з нагоди Дня незалежності 11 листопада, тут організується графічний конкурс «Індекс імені Маріуша Казани», оголошений для вшанування пам’яті цього польського дипломата і шанувальника мистецтва. Головною метою конкурсу є розвиток польсько-української співпраці, обмін досвідом і сприяння молодим українським митцям.

У проведенні конкурсу беруть участь представники таких установ і організацій: Польського Генерального Консульства Республіки Польща у Львові, Львівської Національної академії мистецтв, Академії образотворчих мистецтв у Варшаві, Академії образотворчих мистецтв ім. Яна Матейка в Кракові, Академії образотворчих мистецтв
ім. Владислава Стшемінського у Вроцлаві та Фонду імені Маріуша Казани. Цьогорічний вернісаж виставки Майстра довоєнної ксилографії, під час якого будуть вручені нагороди молодим українським художникам – лауреатам VII едиції конкурсу «Індекс імені Маріуша Казани», буде своєрідним мостом між минулим і сьогоденням.

Барбара КАЗАНА
Голова Ради Фонду імені Маріуша Казани

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.