У Львові презентували альбом “Святині Княжої України” (відео)

1097
Андрій Комарницький та Богдан Зятик на презентації монографічного альбому “Святині Княжої України”
Андрій Комарницький та Богдан Зятик на презентації монографічного альбому “Святині Княжої України”

Вчора, 3 жовтня 2019 року, в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20), відбулася презентація монографічного альбому “Святині Княжої України”.

Над альбомом потужно попрацювали Богдан Зятик та Андрій Комарницький. Альбом знайомить з національними реліквіями Княжої України (Київської Руси) – монументальним мистецтвом, книжною мініатюрою та іконописом, мощами, – які дійшли до нашого часу та які формують цілісне бачення києворуської сакральної традиції Х – ХІІІ ст.

Виступ хору «Стрітеня» на презентації монографічного альбому “Святині Княжої України”
Виступ хору «Стрітеня» на презентації монографічного альбому “Святині Княжої України”

Розпочалась презентація з виступу хору «Стрітеня» Українського Католицького Університету під керівництвом керівник Олени Денис.  У їх виконані прозвучала низка українських духовних хорових композицій які налаштували присутніх на відповідний лад.

Заступниця Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла
Заступниця Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла

“Сьогодні ми маємо довгоочікувану подію в українському мистецтвознавстві, подію для української церкви – це видання альбому, в якому систематизовано та зібрано пам’ятки, які на жаль нам зараз недоступні. Властиво що в останні десятиліття вийшло чимало видань, які присвячені українському іконопису. Зокрема це переважно наукові каталоги, які нам репрезентують ту чи іншу топологічну групу ікон, яка входить до складу музейних зібрань України. На сьогодні ми справді маємо таку ретроспекцію українського іконопису у видавничих проектах, які відбувалися зокрема і в Національному музеї у Львові. Але властиво цей пласт пам’яток, які нас наближують до нашої державності, до відчуття нас як українців, які розійшлися, в силу багатьох історичних обставин, теренами інших держав. Зокрема чимало сьогодні перебуває на теренах Росії, яка є для нас фактично державою – узурпатором, яка напала на нас, які розійшлися так само по державах Східної Європи, в силу певних історичних обставин. Ці пам’ятки нам на жаль висвітлюються у різних виданнях, але немає окремого видання, яке б справді увібрало в себе і зібрало цей пласт української культурної спадщини. Сьогоднішні наші автори – Андрій Комарницький та Богдан Зятик взяли на себе доволі таку складне завдання – зібрати їх, систематизувати і представити у форматі одного видання”,  – сказала заступниця Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла відкриваючи презентацію.

Презентація монографічного альбому “Святині Княжої України”
Презентація монографічного альбому “Святині Княжої України”

Потрібно зазначити, що видання є наслідком наукового дослідження святинь домонгольського періоду, яке зробили українські мистецтвознавці впродовж останніх десятиліть. Автори по-новому осмислюють весь сакральний спадок Київської Руси, відходячи від хибних стереотипів щодо нього як неукраїнського набутку.

Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко
Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко

Участь у презентації взяв заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.

«Сьогодні ми говоримо про українське, про наше, про те, за що воювали наші діти, прадіди, сьогодні воюють хлопці та чоловіки на Сході, сьогодні ми захищаємо своє. Ми – мудра та сильна європейська нація й історія, яка в нас є – унікальна. Книга, яку сьогодні презентують автори, на мою думку, мала б бути у кожній українській родині. Це праця з якої ми можемо черпати перлини мудрості, адже людина, яка знає свою історію, шанує та береже здобуток дідів, прадідів і примножує його, розуміє і мудро будує своє майбутнє», – зазначив Іван Собко.

В альбомі простежено долю пам’яток києворуського періоду від їхнього створення до сьогоднішнього місця знаходження, подано опис святинь та окреслено їхнє мистецьке та духовне значення в українській культурі.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.