Теодор Мар’ян Тальовський, або ким був творець найкрасивіших неоготичних галицьких храмів

1716

Яскравою постаттю архітектурного життя Львова був Теодор Тальовський. Уродженець сучасної Польщі, він був вихованцем та багаторічним професором Львівської політехніки. Створені за його проектами споруди як культового так і світського призначення частина дослідників справедливо вважає найкращими зразками неготичної архітектури, які були створені протягом «австрійського періоду». Географія його діяльності охоплювала не лише Львів, тому чимало з зразків його творчості можна побачити і по інших великих містах і по маленьких містечках і селах. Отож Теодор Тпльовський, хто він?

Теодор Мар’ян Тальовський
Теодор Мар’ян Тальовський

Тальовський народився 23 березня 1857 року у с. Засів, сьогодні це нині гміна Жиракув, Дембицький повіт, Підкарпатського воєводства Польщі. Він навчався у Кракові у реальній школі, після чого він вирішив продовжувати навчання у столиці тогочасної підавстрійської Галичини – у Львові. потім Він вступає на архітектурний відділ (факультет) Львівської політехніки. Тальовський стає вірним учнем Юліана Захаревича – справжньої легенди львівської школи архітектури.

Під час свого навчання у Львові, Тальовський, розуміючи, що його навички архітектора потребують вдосконалення вирушив на деякий час до Відня, щоб поглибити знання з архітектури у професора Кьоніга. Після закінчення Політехніки, він розпочинає свою архітектурну практику у Львові. Проте згодом він переїхав до Кракова, де працював на викладацькій роботі асистентом при Промислово-технічному інституті. Після ліквідації цього навчального закладу, він продовжує свою діяльність як професор малювання і будівництва у Краківській Промисловій школі.

Кам'яниця Pod śpiewającą żabą у Кракові. 1889-1890.
Кам’яниця Pod śpiewającą żabą у Кракові. 1889-1890.

У другій половині 80-х роках XIX ст. Тальовський будує житлові будинки у Кракові. Характерною особливістю цих будівель є: використання в оздоблені фасадів цегли та каміння різноманітних форм та фактур; примхливі завершення фасадів; асиметрично розміщені вікна та двері; будинки часто прикрашені рельєфами з латинськими написами, що з згодом ставали назвам цим спорудам: «Під павуком», «Під жабою, що співає», «Festina lente». У цих проектах ясно прочитується творче трактування середньовічних стилів: романського та готичного.

З 1888 року архітектор проектує ряд громадських та сакральних споруд. Костели у Добрехові, Ланьцуті, та у багатьох інших містах. У цей же час архітектор будує ряд житлових будинків для Яна Гьотца на вулиці Реторика у Кракові, та Залевського теж у Кракові, віллу Домбковських у Бохні, віллу Юліана Ванга у Львові на вулиці Івана Франка, 114, палац графа Міховського у Добрехові, Понінських у Горинцю, Сапігів у Сєдлісках. У 1899 році він стає членом Політехнічного товариства у Львові, що було своєрідним визнанням його майстерності.

Костел Успіння Богородиці в Отинії
Костел Успіння Богородиці в Отинії

З 1901 року він працює у Львові, спочатку як професор кафедри рисунку Львівської політехніки, а згодом як професор кафедри композиції середньовічної архітектури. У 1906 році, розпочалась тривала хвороба, яка і привела до його смерті у 1910 році. 1910 року проекти Тальовського експонувались на першій архітектурній виставці у Львові. У 1903 році Тальовський отримує перемогу у конкурсі на проект костелу святої Єлизавети у Львові. За його проектами були побудовані костели у Тернополі, Скалаті.

Костел святої Єлизавети у Львові, був збудований в 1903—1911 роках. З 1901 року було розпочато збір коштів на будівництво костелу святої Єлизавети на площі Солярні (тепер площа Кропивницького). Костел мав вміщувати 2000 осіб та містити 1000 сидячих місць. Конкурс проектів був оголошений у 1903 році. Перемогу отримав саме Тальовський, який ще й представив на конкурс три різні проекти. Яскравим зразком творчості Тальовського і ще одним неготичним костелом який стилістично є «близнюком» Храму Ольги та Єлизавети є Парафіяльний костел у Тернополі, будівництво якого завершили у 1908 році.

Костел Св. Єлизавети
Костел Св. Єлизавети

Тальовський був прихильником неоготичного стилю, і саме він доклав чимало зусиль до його поширення по Галичині. Він займався також реставрацією пам’яток старовини. Наприкінці XIX ст. відреставрував башти та костел замку у Скалаті. Був членом журі конкурсу на проект нової ратуші у Стрию (1906), будинку Торговельно-промислової палати у Львові (1907). Тальовський помер у Львові, проте був похований на Раковицькому цвинтарі у Кракові в родинному гробівці Тальовських і Рашковських. Сьогодні, на жаль небагато львів’ян знає про саму постать Тальовського. Отож проїжджаючи чи проходячи повз костел святої Єлизавети, згадуйте хоч деколи про його творця.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. http://talowski.pl/slusarz/?page=home
  2. Архітектура Львова: Час і стилі. XIII—XXI ст. — Львів: Центр Європи, 2008.
  3. Teodor Talowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor_Talowski)

2 КОМЕНТАРІ

  1. А хіба Тальовський а не Наполеон Лущкєвич є автором вілли Юліана Ванга на вул. Франка ? автор, поправте мене будь ласка

    • Дякую за питання. Ви вдало підмітили, що існує певна невизначеність. Стосовно цього серед дослідників немає єдиної думки, так Ю. Бірюльов вважає автором саме Тальовського, а М. Захарчишин звважає, що існуючі проекти вказують на Лущкевича. Проте на мою думку, однозначно відкидати участь Тальовського все ж не варто.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.