Що вже встиг зробити Центр порятунку культурної спадщини

544
Центр порятунку культурної спадщини
Центр порятунку культурної спадщини

Громадська ініціатива львівських дієвців культури Центр порятунку культурної спадщини була створена 1 березня 2022 року як реакція на жахливі приклади знищення культурної спадщини України загарбниками з початком активної фази російсько-української війни.

Ми стали свідками кричущого нехтування російською федерацією міжнародних норм та конвенцій ЮНЕСКО у контексті збереження об’єктів культурної спадщини та мистецьких колекцій.

З іншої сторони, є очевидним факт, що бюджетні установи досить процедурно заангажовані для того, щоб швидко реагувати на небезпечні виклики та ризики надзвичайних ситуацій.

Центр порятунку культурної спадщини розробив власний механізм, що дозволяє максимально швидко отримувати культурним інституціям волонтерську допомогу для збереження культурно-мистецьких колекцій, не ризикуючи «забуксувати» у бюрократичних процедурах. Адже під час війни для спасіння об’єкту культури іноді мова йде про години і хвилини!

Наразі громадська організація «Центр історичної пам’яті», керівником якої є відомий львівський громадський діяч Роман Метельський, є впроваджувачем головної діяльності у цьому напрямку. Завдяки великим зусиллям голови правління БО «Фонд родини Нагірних» Наталі Філевич вдається залучати значні кошти від іноземних благочинців, котрі щиро допомагають Україні вистояти і зберегти культурну спадщину.

За цей короткий період вдалося надати допомогу матеріалами для упаковки, консервації, захисту від пошкоджень мистецьких колекцій культурних інституцій у Львівській, Волинській та Запорізькій областях. Ведуться перемовини про надання допомоги у «гарячих точках» України – Херсонській, Сумській, Харківській, Дніпропетровській та Луганській областях.

Колектив Українського фотографічного товариства відзняв низку відеороликів з рекомендаціями, консультаціями та практичними порадами експертів та фахівців щодо методів збереження артефактів. Особливу цінність мають відео щодо порятунку музейних фондів під час війни, надані Музеєм мистецтва Метрополітен (США).

Впевнені, що ця діяльність є не менш важливою, ніж гуманітарна допомога. Адже саме культура є ідентифікатором нас як нації, саме тому ворог цілеспрямовано її нищить.

Разом до перемоги!

Ігор ГАРМАШ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.