Як греко-католицька громада латинський костел відбудовувала

1529

Стіни від сирості були покриті мохом, через пошкоджені частини стелі в приміщення потрапляла дощова вода, вітер свистів через незасклені віконниці, а в середині приміщення хаос: купа різного сміття, якихось коробок, залізяччя…так можна описати вигляд храму свв. Ольги та Єлизавети на момент 1991 р.

Передісторія:

Наприкінці XIX ст. кількість населення Львова різко зросла, особливо це стосується західного передмістя, де вже нараховувалось близько 80 тис. жителів. Через це виникнула необхідність появи нової церковної споруди. У 1894 р. був сформований спеціальний комітет із будівництва римо-католицького храму. Австрійський імператор Франц-Йосиф особисто контролював хід будівництва: запропонував площу Солярну (нині пл. Кропивницького) для забудови, а також виділяв кошти. В березні 1902 р. було оголошено конкурс на найкращий проект, а рівно через рік вже обрали переможця – львів’янина Теодора Тальовського, котрий запропонував неготичний план. Робота над церковною спорудою тривала майже десятиліття. Офіційне завершення будівництва храму відбулося 1 грудня 1911 р., а 3 грудня – жителі міста мали змогу вперше відвідати богослужіння.

Зображення костелу св. Ельжбєти у Львові одразу ж після будівництва (1911 р.).
Зображення костелу св. Ельжбєти у Львові одразу ж після будівництва (1911 р.).

Часткове руйнування храму:

Під час Другої світової війни костел зазнав певних руйнувань, через осколки від бомби, яка потрапила в будинок навпроти. Після війни і встановлення у Львові радянської влади храм свв. Ольги та Єлизавети (тоді ще св. Ельжбєти) в червні 1946 р. було закрито.

Частина зруйнованого храму св. Ельжбєти у Львові після Другої світової війни: вщент вибита стіна, відсутність скла у вікнах, занедбаність території…
Частина зруйнованого храму св. Ельжбєти у Львові після Другої світової війни: вщент вибита стіна, відсутність скла у вікнах, занедбаність території…

Не дивно, що безбожні комуністи, котрі намагалися побудувати “рай на землі” перетворили цю церковну святиню у склад. В 1962 р. сталася ще одна рокова подія: з найвищої вежі костелу хтось зрізав хрест. Один з очевидців ось що розповідає про цю подію: “Виконував це ганебне завдання білорус Горлачов Олег. Виконати завдання до кінця останній так і не зміг, бо хрест, який він пиляв, під власною вагою різко похилився і вдарив виконавця по нозі, через що він мусів припинити роботу”. Цю ганебну справу було завершено аж на наступну ніч з допомогою автонавантажувача. До речі, особа, котра пиляла хрест, до кінця життя мала серйозні проблеми з тою ногою.

В часи горбачовської “перебудови” міська влада взялась за те, щоб костел підремонтувати, однак ремонтні роботи припинилися через економічну кризу в кінці 1980-х рр. та розпад СРСР.

Відбудова храму греко-католицькими священиками:

Вже в незалежній Україні почався процес національного і духовного відродження. Зокрема, з підпілля нарешті вийшла українська греко-католицька церква (УГКЦ), яка незважаючи на значну пошкодженість храму (стіни покриті мохом, дірявий дах, незасклені віконниці…) взялася його відбудовувати і реставрувати. Тоді ж на офіційному рівні відбулася передача документів на храм громаді УГКЦ.

Вигляд однієї зі стін святині храму св. Ельжбєти у Львові перед початком реставраційних робіт (1991 р.).
Вигляд однієї зі стін святині храму св. Ельжбєти у Львові перед початком реставраційних робіт (1991 р.).

Позбувшись мотлоху, громада нарешті відвідала першу літургію, яку провели 24 липня 1991 р. З весни 1992 р. почалися реставраційні процеси по відбудові церковного приміщення. Після ремонту віконних рам та стелі, розпочалася інтенсивна робота над оформленням інтер’єру. Через те, що о. Михайло був капеланом Львівського коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша, викладачі та студенти цього закладу допомагали храму своїм талантом: розробили значну частину скульптурних елементів, хоругви, тетрапод тощо.

Хрест храму св. Ельжбєти у Львові, який був наново виготовлений на місце зрізаного у 1962 р.
Хрест храму св. Ельжбєти у Львові, який був наново виготовлений на місце зрізаного у 1962 р.

В 1993 р. працівниками Львівського локомотивного-ремонтного заводу був виготовлений хрест, який вмонтували на місці зрізаного.

Реставраційні роботи храму свв. Ольги та Єлизаветиу Львові (2007 р.).
Реставраційні роботи храму свв. Ольги та Єлизаветиу Львові (2007 р.).

У 2000-2003 рр. було встановлено загорожу навколо святині. Попри це, реставраційні роботи самого храму ще проводились майже десятиліття.

Церква святих Ольги й Єлизавети
Церква святих Ольги й Єлизавети у Львові

Нещодавно керівництво храму свв. Анни та Єлизавети вразило не тільки львів’ян, а й туристів, дозволивши підніматись на одну зі своїх веж та милуватись дотепер “невідомою панорамою міста”.

Наталія ДАНИЛІВ

Список використаних джерел:

  1. Галімурка І. Храм святих Ольги і Єлизавети у Львові. – Львів, 2011. – 26 с. Електронна версія: http://olha-church.org.ua/web/uploads/biblioteka/Olga_ElisavetaBook-black4.pdf#page=16&zoom=auto,-250,518
  2. Про храм. [Електронний ресурс] / Храм свв. Ольги та Єлизавети // Режим доступу: http://www.olha-church.org.ua/web/pro-hram
  3. Костьол Єльжбети. Церква Ольги та Єлизавети. [Електронний ресурс] / Україна інкогніто // Режим доступу: http://ukrainaincognita.com/lvivska-oblast/lviv/kostol-elzhbety/kostol-elzhbety-tserkva-olgy-ta-elyzavety

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.