«Практична кухня» Ольги Франко та 5 смачних тортів від знаної кулінарки

4747
«Практична кухня» Ольги Франко та 5 смачних тортів від знаної кулінарки

Цикл різдвяних свят – це час особливого родинного спілкування, звичаїв і спогадів. З одного боку, – це незмінні традиції, народні вірування та прикмети, що непідвладні часу, а з іншого –щирість і задушевність зустрічей у родинному колі, які у кожній сім’ї особливі і неповторні. Хтось запрошує багато гостей, влаштовує гучні святкування, а хтось проводить затишні вечори у вузькому колі. Незмінне одне: свята – час для кожної господині продемонструвати свої уміння та здивувати гостей різноманітними кулінарними витребеньками.

Різдвяний стіл. Фото daily.com.ua
Різдвяний стіл. Фото daily.com.ua

Галицька кухня дає для цього всі можливості. Вона пропонує багато цікавих святкових страв, з яких кожна господиня обере щось до смаку. Її особливість у мультикультурності, адже саме змішання традицій різних народів вплинуло на цю кухню найбільше. Так, лише в Галичині упродовж одного застілля господиня могла подати українські вареники, польський бігос, єврейський форшмак та віденський торт.

За радянських часів ці звичаї частково забувалися, однак сьогодні ми маємо усі можливості для того, аби відновити їх і прикрасити святковий стіл не готовими ставами з супермаркету, а традиційними галицькими смаколиками. Добрим помічником у такій справі стане книга знаної кулінарки Ольги Франко «Практична кухня». Це видання побачило світ 1929 року в Коломиї, передмову до книги написав чоловік авторки – Петро (син Івана Франка). Тут зібрано багато традиційних та авторських рецептів, особливих секретів приготування, порад щодо харчування, подачі страв.

Ольга Франко (Білевич) невістка Івана Франка
Ольга Франко (Білевич) невістка Івана Франка

Ольга Франко (до заміжжя Білевич) народилася у 1896 році на Львівщині. Закінчила приватну гімназію, а після одруження з Пертом Франком переїхала до Відня, де чоловік лікувався після поранення. Там пані Ольга закінчила дворічні кулінарні курси при Вищій школі сільського господарства, і надихнувшись книгами, присвяченими німецькій кулінарії, задумала систематизувати рідну кухню. Її праця є назвичайно важливою, адже це одна з перших книг про українську кухню.

Обкладинка книги О. Франко «Практична кухня»
Обкладинка книги О. Франко «Практична кухня»

Авторку «Практичної кухні» часом плутають з дружиною Івана Франка Ольгою Хоружинською (Франко). Вона теж любила куховарити, але галицькі страви їй вдавалися не дуже добре, адже виросла вона на Харківщині, тож східноукраїнська кухня була їй набагато ближчою. Донька Анна у спогадах писала: “Мама вміла варити смачні українські страви. У нас вдома було все поддостатком: молока, масла, сиру, сметани, яєць і разового хліба. Ці здорові й поживні страви нам, дітям, слабим і блідим – по перебуттю майже всіх діточих хворіб, – повернули з часом сили, визвали здорові рум’янці на щоках і додали охоту до життя і праці”.

Хоружинська, майбутня дружина Івана Франка, 1880-ті роки
Хоружинська, майбутня дружина Івана Франка, 1880-ті роки

Для невістки ж Франка куховарство було не просто захопленням, це була справа її життя, не лише гастрономічна (активно куховарила до 91-річного віку), а й дослідницька. У «Практичній кухні» Ольга Франко зібрала найрізноманітніші рецептури від закусок, борщів, супів, страв з м’яса, риби, грибів до солодких пирогів та конфітюрів. Близько 100 рецептів страв з овочів, до 20 видів ковбас, 13 різноманітних борщів, 25 різних тортів пропонує у своїй книзі Ольга Федорівна. І це тільки маленька частина її кулінарного доробку. Словом, є чому повчитися.

Зараз, в період різдвяних свят саме нагода проекспериментувати на кухні і приготувати щось з традиційних галицьких смаколиків. За порадою звернімося до Ольги Франко. Що ж пропонує нам її «Практична кухня»? Ось п’ять смачних тортів, що знайдуть своє місце на будь-якому святковому столі.

Рецепти смачних тортів до святкового столу від Ольги Франко.
Рецепти смачних тортів до святкового столу від Ольги Франко.

Готуйте смачні страви та шануйте традиції!

Олена ВИСОКОЛЯН

Джерела:

  1. http://www.umoloda.kiev.ua/print/84/45/54233
  2. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%9E%D0%BB%D1%8C%D0%B3%D0%B0_%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%28%D0%91%D1%96%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87%29
  3. http://gazeta.ua/articles/history-journal/_franko-lezhav-bez-pamyati-bez-sil-uryatuvav-jogo-vid-golodu-starij-sluzhitel-gotelyu/619550?mobile=true
  4. О. Франко «Практична кухня»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.