Перші кав’ярні Львова. Історія кавової публіки австрійського Львова

1149
Панорама Львова, 1775
Панорама Львова, 1775

Сьогодні з нашим незмінним партнером Торговою маркою Кава Старого Львова зануримося в історію Львова і дізнаємося як розпочиналася любов львів’ян до кави.

У 1772 році владу в місті обійняли австріяки. А через кілька років за їхнім розпорядженням було розібрано мури Низького Замку, засипано рови, розкидано вали, які бігли вздовж сучасного проспекту Свободи, і таким чином у Львові з’явилася променада, на яку відразу вихлюпнули міщани. Саме на Гетьманських Валах і вигулькнули затишні павільйончики та цукерні, в яких торгували різними напоями, а між ними і кавою.

Панорама Львова 1772 р. гравюра Франсуа Пернера
Панорама Львова 1772 р. гравюра Франсуа Пернера

Проте вабила вона попервах лише австріяків, які призвичаїлися до неї вдома. Гетьманські Вали швидко стали улюбленою променадою львів’ян.

Тут відбувалася демонстрація найновішої моди, сюди стікалися урядники після праці в бюрах. Кажуть, що та порядна публіка була просто таки нажахана з’явою на променаді розкішної кралі, котра прогулювалася з циґаром в устах. То була перша маніфестація на користь емансипації львівських жінок у серпні 1840 р.

Пластична панорама Львова 1775 року Януша Вітвіцького (Janusz Witwicki), вид на місто і обсерваторію.
Пластична панорама Львова 1775 року Януша Вітвіцького (Janusz Witwicki), вид на місто і обсерваторію.

Саме з цукерень почала кава свій переможний похід на завоювання львівської публіки

Літній павільйон цукерні Вольфа став збірним пунктом золотої молоді, сюди радо приходили великосвітські кралі, а натомість дерев’яні каварні облюбували для себе австрійські повії, які своїм строкатим гардеробом шокували самих австріяків. Зокрема дипломата Генріха Бретшнайдера, який побував у Львові в 1795 р.: “Я ще не бачив місця настільки просяклого розпустою та шахрайством… Дівок зодягнених у борсучі хутерка, в червоні баранячі кожушки, обвішаних білим і червоним шовком снується так багато, що Берлін виглядає Єрусалимом у порівнянні з тим павільйоном Вольфа “.

Пластична панорама Львова 1775 року Януша Вітвіцького (Janusz Witwicki)
Пластична панорама Львова 1775 року Януша Вітвіцького (Janusz Witwicki)

Тим часом каварні, у повному розумінні цього слова, виникли дещо пізніше. Принаймні в 1829 р., як засвідчив Ігнацій Коморовський у книзі “Альбом львівський”(1862):
“Каварня була тілько одна трохи ліпшого ґатунку на Валах. Влітку – порожні, взимку – переповнені, їжа більш ніж середня, дуже смачна і якісна, але дуже дешева. Цукерень було п’ять на ціле місто, крамниць багато і досить пристойних, але без вітрин на вулицях. Танець був улюбленою розвагою, танцювалося по домах приватних, на публічних балях, у танцбудах, на редутах, пікніках, у садках і шинках. Грано в карти, як завше і всюди, — по домах приватних.

Панорама давнього Львова. На передньому плані Низький замок. Джерело: http://panoramalwowa.pl
Панорама давнього Львова. На передньому плані Низький замок. Джерело: http://panoramalwowa.pl

Так виглядав кавовий Львів 1829 року. Хто приїхав з грошима, бавився добре, хто без грошей, хто, покрутившись трохи, міг позичити під відсотки і зазвичай тратив гроші протягом місяця, аби з останнім срібним цванциґером в кишені для оплати львівської рогатки вертатися додому”.

Аристарх БАНДРУК

Джерело: https://karpaty-ua.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.