Перші 100 років в історії Львівського медичного університету

3286
Перші 100 років в історії Львівського медичного університету

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького – один з провідних медичних університетів України з великою і славною історією. Він довгий час був частиною Львівського університету імені Івана Франка, який було засновано 1661 року. Повноцінний медичний факультет було засновано тільки в 1784 році, після відновлення роботи університету указом австрійського імператора Йосифа ІІ. Саме із цих подій витікає історія Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

У  1805 році Львівський університет переведено частково до Кракова, а у Львові залишився діяти  ліцей з трьома відділами. У 1817 році, на прохання громадян, уряд знову перетворив ліцей  в Університет, проте вже без медичного факультету.

Головний корпус медичного факультету поч. ХХ ст. Фото взято з архіву ЛНУ.
Головний корпус медичного факультету поч. ХХ ст. Фото взято з архіву ЛНУ.

Громада міста дуже довго добивалась у влади відкриття «лікарського виділу» при Львівському університеті. Цей процес тривав десятиліттями.У 1870 році одностайно виступали з такими пропозиціями Крайова рада здоров’я, Товариство лікарів, ректор і Рада університету та крайовий уряд. Але Галичина, як Коронний край, включала Краків з Яґелонським університетом, тому відкриття другого медичного факультету заперечували.

4.Інститут фізіології Львівського університету поч. ХХ ст. Фото взято з архіву ЛНУ.
4. Інститут фізіології Львівського університету поч. ХХ ст. Фото взято з архіву ЛНУ.

З початком 1880 – х років про відновлення лікарського виділу активно почали говорити в пресі. Окрім самого факту повторного відкриття факультету, українці Галичини наполягали, щоб права русинів «при відкриттю виділу лікарського були розглянуті в спосіб, що відповідає засадам рівноправності та достоїнству народу руського і його значенню в краю і державі».

Головний корпус Львівського медичного факультету імені Данила Галицького, 2014 рік
Головний корпус Львівського медичного факультету імені Данила Галицького, 2014 рік

У 1891 році було створено комісію для докладного розгляду питання про створення медичного факультету у львівському університеті, про створення детальної програми нового виділу. До складу комісії увійшли професори та лікарі краківського університету. Представником львівського університету став проф. д-р Броніслав Радзишевський. Головою даної комісії був віце-президент крайової ради шкільної д-р Міхал Бобжинській.

Газета Діло. – 1891. – № 255. – С. 3. Новина про делегацію Львівського університету на аудієнції в цісаря в листопаді 1891 року.
Газета Діло. – 1891. – № 255. – С. 3. Новина про делегацію Львівського університету на аудієнції в цісаря в листопаді 1891 року.

4 квітня 1891 року було прийнято рішення про відкриття факультету медичного при Львівському університеті.Ректор університету д-р Балясиц на урочистому віджкритті навчального року 1891/1892 рр., назвав це ріщенняоднією з чотирьох«важливих подій для університету львівського». Франц Йосиф, коли приймав делегацію львівського університету, так висловився про відновлення медичного факультету: «річь ця, матиме великі наслідки для краю і для цілої держави».

Газета Діло. – 1894. – № 217. – С. 3.. Новина про Львівський університет за жовтень 1894 року.
Газета Діло. – 1894. – № 217. – С. 3.. Новина про Львівський університет за жовтень 1894 року.

У 1894 році було відновлено медичний факультет у львівському університеті, вписи на який проводив деканат філософського виділу, якому міністерство доручило вести справи новоутвореного факультету. На новий виділ медичний записалось 82 слухачі.

Любомир ДИКИЙ

Джерела:

  1. Урочисте відкриття року шкільного 1891/92 на університеті львівськім // Діло. – 1891. – № 220. – С. 3.
  2. У Львові, дня 27 н.ст. червня 1892 // Діло. – 1892. – № 134. – С. 1.
  3. Депутація університету Львівського // Діло. – 1891. – № 255. – С. 3.
  4. Львівський університет // Діло. – 1894. – № 217. – С. 3.
  5. Ганіткевич Я. Історичні етапи найстаршого в Україні Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького // Онлайн-журнал НТШ. – Режим доступу: http://ntsh.org/content/ganitkevich-yaroslav-istorichni-etapi-naystarshogo-v-ukrayini-lvivskogo-nacionalnogo

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.