Парк «Знесіння» – яким він має бути…

2681
Кайзервальд( сучасний парк "Знесіння")
Кайзервальд ( сучасний парк "Знесіння")

Цього року парку «Знесіння» виповниться 25 років. На жаль впродовж цих років, довкола цього живописного та сакрального місця точилася боротьба між різноманітними інтересами, політиками і підприємцями, повідомляє Форпост.

Зрозуміло, що така ситуація не призвела до жодних позитивних результатів, котрих очікували засновники парку чверть століття назад. Як і на зорі нашої незалежності, так і сьогодні, перед громадою міста Лева стоїть питання, яким саме має бути цей ліс посеред міста?!

Стежка на Кайзервальді
Стежка на Кайзервальді

Існування такої унікальної місцевості, як парк «Знесіння» передбачає комплекс чотирьох напрямків роботи, а саме екологічного, історико-культурного, рекреаційного та соціального. Що мається на увазі?

Парк «Знесіння» – це безумовно легені Львова. Саме тому концепцією екологічного напрямку є збереження та відтворення природних екосистем, які існують тут впродовж тисячоліть. Це поновлення деревостанів, прочищення чагарників, догляд трав’яної рослинності, зокрема на горі Лева та горі Стефана, які є унікальними геологічними пам’ятками для нашого регіону, догляд за хворими рослинами, що страждають від омели та інших хворіб, їх лікування, а також створення розсадників особливо цінних видів для їх збереження. Важливого значення набуває проблема укріплення ярів, відновлення та рекультивація ґрунтів, розчищення водойм та джерел. Прикро що потічки Глибокий та Хомець стали засміченими та знаходяться під загрозою зникнення.

Панорама на Львів з Кайзервальду
Панорама на Львів з Кайзервальду

Історико-культурний напрямок спрямований на вивчення, дослідження, відтворення та реконструкцію основних історичних епох, що мали відношення до цих теренів. Важливо створити таку систему історичних інсталяцій, які гармонійно вписуватимуться в парк. До прикладу, на Святовидовому полі знаходилось одне із багатьох дохристиянських укріплених капищ-городищ, а з території теперішнього парку «Знесіння» козаки Богдана Хмельницького, під керівництвом Максима Кривоноса, здійснювали штурм Високого Замку, найближчою до нас у часі подією є вишколи бійців Української Галицької Армії біля озера в парку. Завдання історико-культурного напрямку відобразити всі ці епохи та події шляхом створення відповідних інформаційних стендів та репродукцій.

Стежка на Кайзервальді
Стежка на Кайзервальді

Рекреаційний та соціальний напрямки передбачають створення комфортних зон перебування відвідувачів парку з мінімальним навантаженням на екосистему. Основними пріоритетами є дотримання вимог природоохоронного законодавства на території парку. Створення комфортних та гідних умов перебування для усіх відвідувачів парку ( батьків з дітьми, літніх людей, молоді, людей з особливими потребами, спортсменів, туристів, науковців, власників тварин) забезпечить симбіоз мешканців міста та природи.

Стежка на Кайзервальді
Стежка на Кайзервальді

Основними завданнями найближчого часу, які повинна поставити перед собою та виконати команда профільних спеціалістів, що прийдуть в регіонально-ландшафтний парк «Знесіння»:

  • встановлення меж парку в натурі, для запобігання самозахопленню території та незаконному будівництву;
  • встановлення меж цвинтаря «Старе Знесіння», який є історико-сакральною пам’яткою ХІХ ст., усунення незаконно вигружених насипів сміття та глини поряд з ним,  а також впорядкування унікальної могили воїнів УГА;
  • закладення алеї герої приуроченій захисникам України;
  • для недопущення вчинення злочинів та вандалізму на території парку встановити відеоспостереження, освітлення та організувати роботу охорони;
  • заключити угоди з вітчизняними та зарубіжними  партнерами, науковими установами, парками, фондами та громадськими організаціями  для напрацювання та реалізації спільних проектів;
  • інтенсифікувати науково-дослідну та просвітницьку роботу (науково-практичні конференції, семінари, круглі столи, участь у міжнародних проектах та грандах, проведення практик студентами);
  • відновити видавництво наукового вісника РЛП «Знесіння»;
  • напрацювати проекти для проведення реабілітаційних та оздоровчих заходів на території парку;
  • облаштувати інформаційними стендами та вказівниками туристичні маршрути, в тому числі оглядові майданчики;
  • розробити мережу екологічних стежок, з відповідними еко-маркерами;
  • розробити проект по відновленню черешневих садів;
  • облаштувати в парку входи в автентичному стилі, безпечні сходи та перила для зручного пересування територією парку;
  • реконструкція існуючих дитячих майданчиків, вуличних тренажерів та інших місць спортивного дозвілля;
  • налагодження роботи з молоддю, проведення патріотично-вишкільних та спортивно-туристичних заходів;
  • створення зоокутка та проведення кінних прогулянок;
  • облаштування зони для вигулу собак;
  • розроблення проекту території для облаштування «парку тактильних відчуттів» для людей з особливими потребами.
Стежка на Кайзервальді
Стежка на Кайзервальді

Реалізація хоча б цього комплексу заходів, дозволить зберегти регіональний ландшафтний парк «Знесіння» в період активної урбанізації, відновити живий контакт людини з природою, та передати наступним поколінням це безцінне надбання природи та історії.

Уляна ТАРАС
спеціаліст з охорони навколишнього природного середовища, кандидат сільськогосподарських наук

Володимир ЛАЗОР
учасник АТО, громадський діяч, історик

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.