Пам’ятник Данилу Галицькому, або монумент до дня народження

13785
Пам'ятник Данилу Галицькому, або монумент до дня народження

Увічнена у бронзі постать засновника міста Львова, сина творця Галицько-Волинського князівства Романа Мстиславовича, відомого політичного діяча і полководця, князя із королівською короною Данила Галицького прикрашає одну з найдавніших площ Львова від 2001 року.

День урочистого відкриття пам. Данилові  Галицькому - 26 жовтня 2001 року
День урочистого відкриття пам. Данилові Галицькому – 26 жовтня 2001 року

Так уже склалося, що досі пам’ятника засновнику міста у Львові не було, хоча кілька разів (останній 1979 року) оголошувався конкурс, щоб увічнити образ князя в граніті і бронзі. Але, вочевидь, гідних цього великого задуму проектів не виявилося, тож ідея відсувалася в глиб десятиліть…

Пам'ятник Данилу Галицькому у Львові. Фото 2015 року
Пам’ятник Данилу Галицькому у Львові. Фото 2015 року

Нову дату спорудження монумента славетному князю-королю було приурочено до 800-річчя від дня народження Данила Романовича – вже у незалежній Україні 2001 року. Було організовано Всеукраїнський конкурс, у якому взяло участь чимало митців…

Монтаж пам'ятника Данилу Галицькому у Львові. Фото 2001 року
Монтаж пам’ятника Данилу Галицькому у Львові. Фото 2001 року

Під час проведення конкурсу розглянули понад 20 проектів пам’ятника – вони подавалися на конкурс анонімно, під девізами; всі проекти були виставлені у Львівському палаці мистецтв на суд глядачів — професіоналів та аматорів, було враховано багато різних варіантів і пропозицій…  З усіх проектів, що їх запропоновано, авторитетне журі зупинило свій вибір на трьох скульптурних композиціях. Авторська група скульпторів Василя Ярича і Романа Романовича та архітектора Яреми Чурилика посіла одне з двох місць, ставши переможцем серед учасників конкурсу.

Монумент засновнику Львова на давній площі Галицькій. Фото 2015 року
Монумент засновнику Львова на давній площі Галицькій. Фото 2015 року

Проект-переможець –  це молодий воїн, піднятий на стременах, мудрий і войовничий князь. На думку багатьох у монументі вдало відображено історичну постать князя-короля та епоху загалом.

У короткий термін було відлито п’ятиметрову скульптуру в бронзі: виготовлення пам’ятника повністю взяла на себе Львівська кераміко-скульптурна фабрика. Люди працювали від ранку до ночі, бажаючи якнайшвидше завершити довгоочікуваний проект…

Роботи з монтажу монументу Данилові Галицькому. Фото 2001 року
Роботи з монтажу монументу Данилові Галицькому. Фото 2001 року

На спорудження монументу було витрачено 60 тонн граніту та 9 тонн бронзи! Сам пам’ятник являє собою бронзову фігуру Данила Галицького на коні, що підноситься на гранітному постаменті, який прикрашає барельєф корони. Загальна висота пам’ятника 10 метрів!

Пам'ятник князю-королю Данилу Галицькому у Львові. Фото 2015 року
Пам’ятник князю-королю Данилу Галицькому у Львові. Фото 2015 року

Певні суперечки та розбіжності виникли щодо місця встановлення… Звичайно, пам’ятник Данилу Галицькому пасувало б поставити на території княжого Львова або в парку “Високий Замок”, де князь Данило збудував фортецю в XIII сторіччі, або в самому серці княжого Львова, де він жив (площа Старий Ринок, початок вулиці Б.Хмельницького). Але з огляду на те, що там немає достатньо місця для огляду пам’ятника, вирішили встановити його на площі Галицькій…

Використані джерела :

http://lviv-format.livejournal.com/ , http://gazeta.dt.ua/ , http://lviv.restgeo.com/ , http://together.lviv.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.