Останні статистичні дані про втрати культурної спадщини України і повернення скіфського золота

224
Музей-заповідник «Херсонес Таврійський». Світлина із сайту tsn.ua
Музей-заповідник «Херсонес Таврійський». Світлина із сайту tsn.ua

Останні драматичні події, пов’язані із воєнними злочинами сусідньої країни-терориста (ракетні й дронові атаки столиці та інших міст протягом цілого травня, нещодавній підступний підрив гідроелектростанції в Новій Каховці) зумовили й втрати культурної спадщини України.

За останньою статистикою, оприлюдненою пресслужбою Міністерства культури та інформаційної політики, станом на 25 травня цього року з моменту повномасштабного вторгнення росії зазнали збитків 1520 об’єктів культурної інфраструктури (без урахування пам’яток культурної спадщини). 541 об’єкти є повністю зруйновані. В травні найбільше піддалися руйнації культурні заклади в Хмельницькій області (26 од.). Загалом, за повідомленням Мінкульту, з початку повномасштабного вторгнення росії постраждали: 727 клубних закладів,  571 бібліотек,  82 музеї та галереї; 25 театрів та філармоній, 115 закладів мистецької освіти, водночас точні цифри офіційним органам важко визначити на тлі захоплення рашистами частини наших регіонів на Півдні та Сході.

Та окупанти, як відомо, почали чинити злочини проти нашої культури з тієї пори, як окупували в квітні 2014 року півострів Крим. Однією з найрезонансніших історій російських злодіянь з часу окупації – це варварські розкопки та спроби пограбувань в Національному музеї-заповіднику «Херсонес Таврійський» у Севастополі. Піком злочинів в цій «Руській Трої» (саме так образно називають це колишнє стародавнє грецьке місто) стало 22 травня. За повідомленням інформагентства «Укрінформ», тоді розграбували музей-заповідник і вивезли нібито на виставку золото періоду Візантії, а також інші артефакти: стародавні вироби з кістки, глини та інших матеріалів до м. Великий Новгород. Натомість в наступні дні в «Херсонесі Таврійському», як констатує інформагентство «Укрінформ», виставили понад 1200 експонатів із заповідника «Кам’яна Могила», що неодноразово піддавався обстрілам з боку т.зв. армії росії і знаходиться на тимчасово окупованій частині Запорізької обл.

Скіфське золото із Музею Алларда Пірсона, яке повертатимуть в Україну. Джерело: www.allardpiersonmuseum.nl
Скіфське золото із Музею Алларда Пірсона, яке повертатимуть в Україну. Джерело: www.allardpiersonmuseum.nl

На сайті у травні 2022 року ми вже повідомляли про розграбування музеїв в розбомбленому рашистами Маріуполі, тоді вивезли понад 2 тисяч унікальних експонатів до Донецька. Вони не тільки є грабіжниками нашого нацоніального надбання, а сповнені ненавистю до їх унікальних творців. Так, 9 червня, як повідомляє інформагентство «Укрінформ», окупанти викинули у сміття бюст Архипа Куїнджі, знаменитого художника-пейзажиста у стилі реалізм, другої половини XIX ст., іменем якого названо було Художній музей в Маріуполі. Їх ненависті до наших культурних постатей не було меж і в попередні десятиліття…

Та ці негативні новини з культурного фронту останніх тижнів частково нівелюються в той самий день повідомленням голови Офісу Президента України Андрія Єрмака в його телеграм каналі: у Верховному суді Нідерландів прийняли рішення повернути «скіфське золото» Україні. Як пише «BBC Україна», «це колекція археологічних об’єктів, яка опинилась у Європі на виставці напередодні анексії Криму в 2013 році. Судові баталії навколо скарбів тривали майже 9 років. Верховний суд повністю відмовив у касаційній скарзі музеїв окупованого Росією Криму і залишив в силі рішення апеляції, яке задовольнило усі вимоги України». Попереду ще розроблятимуть механізми повернення цих скарбів до нашої держави. Водночас на початку червня минулого року ми повідомляли про вивезення іншої колекції скіфського золота із музею в м. Мелітополь Запорізької обл.

Руйнація культурних об’єктів внаслідок підступного підриву російськими окупантами Каховської ГЕС стане темою наступного матеріалу з цієї рубрики.

Ігор СКЛЕНАР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.