Оновлено дані про воєнні злочини рашистів проти культурної спадщини України

424
Будинок управителя маєтками Кеніга в Тростянці
Будинок управителя маєтками Кеніга в Тростянці

Ми постійно моніторимо повідомлення стосовно стану культурних і релігійних об’єктів під час війни. В новому пресрелізі Міністерства культури та інформаційної політики показано те, що злочинці із так званої армії російської федерації і надалі свідомо цілять свою підступну зброю в меморіальні пам’ятники на честь історичних особистостей та подій ХІХ – початку ХХІ ст., в будівлі та комплекси музеїв і заповідників будинки культури, театри та бібліотеки, а також деякі інші об’єкти цінної історичної забудови, в споруди релігійних організацій, тощо.

Ворог обирає цілі, щоб реалізувати свою основну мету – знищити осередки української культури. В цьому переконаний і очільник Міністерства Олександр Ткаченко. За повідомленням сайту espreso.tv, під час одного «телемарафону єдиних новин» він закцентував на тому, що «культурна спадщина України є однією з головних цілей Путіна».

«Це в принципі війна цивілізацій. Це війна між добром і злом, війна між життям і смертю. І наша спадщина і наша культура є однією з головних цілей Путіна. Він сам каже, що культура ‒ його знаряддя, одне з небагатьох, яким він може донести «добро» русского міра», ‒ зауважив в етері телемарафону О. Ткаченко.

Потрощений Чернігів
Потрощений Чернігів

Станом на 23 квітня зафіксовано 242 епізоди злочинів рашистів проти культурної спадщини в Україні, зокрема, в 11-ти областях України та в м. Києві, ‒ повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

Найбільше руйнувань зазнала культурна спадщина в Харківській, Донецькій, Київській областях. Більш детальніше про кількість руйнувань в регіонах можна довідатися з допомогою інфографіки цього Міністерства.

Станом на 23 квітня внаслідок бойових дій на території України руйнацій та пошкоджень зазнали 94 об’єкти культурної спадщини. Серед них є 16 пам’яток національного значення, 72 – місцевого значення та 6 – щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

В цьому ж пресрелізі Міністерства культури та інформаційної політики України наголошено, що найбільше від окупантів постраждали релігійні об’єкти. Станом на 23 квітня знищено або пошкоджено 92 споруди. Це православні храми, протестантські молитовні будинки, мечеті, синагоги. З них 35 перебувають на обліку як пам’ятки історії, архітектури та містобудування.

Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця
Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця

До нових епізодів воєнних злочинів належать обстріли знакових для українців культурних об’єктів (жертви і поранення серед працівників теж є). 21 квітня ворожими ракетами агресор обстріляв острів Хортиця в Запоріжжі – найбільший острів на Дніпрі. Тут знаходиться Музей історії запорізького козацтва. До 24 лютого 2022 року музей на острові відновлювали в межах програми «Велика реставрація».

На Київщині пошкоджена будівля початку ХХ ст. – Макарівська публічна бібліотека.

Нещадно ворог руйнує і культурну спадщину Слобожанського краю. Серед його нових жертв ‒ старовинний Будинок вчителя 1925 року на Харківщині.

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

Зі свого боку митці цього краю намагаються зберегти пам’ять про зруйновані споруди з допомогою арт-проектів. В одній зі статей інформаційно-аналітичного видання «Новое Время» розповідається про те, що художниця Ганна Середа і фотографиня Вікторія Хоменко представили арт-проєкт, що отримав назву «Ліхтарики». З його допомогою адміністрація «Каразінського університету» (народна назва –  прим. І. С.) хоче нагадати про те, що університет — це не тільки будівлі, а перш за все «люди і їхні таланти». Як ми повідомляли у березні, рашисти через регулярні обстріли Харкова зруйнували частину корпусів одного з найпрестижніших університетів України — Харківського національного університету імені Каразіна

Залишаються труднощі з отриманням інформації про руйнування з тимчасово окупованих територій та зон активних бойових дій, та завдяки фактам місцевих мешканців – свідомих громадян ‒ Міністерство продовжує їх верифікувати.

Ігор СКЛЕНАР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.