Найбільший банк Львова, або хто перший організував приміщення для велосипедів у місті

2296
Найбільший банк Львова, або хто перший організував приміщення для велосипедів у місті

Львів належав до тих українських міст, які в другій половині XIX – першій третині XX ст., за часів австрійського панування, вирізнялися бурхливим ростом населення, промисловості, посиленням торговельно-економічних зв’язків. Швидкий темп росту визначало насамперед субстоличне становище Львова як центра так званого Королівства Галичини і Лодомерії (Володимирії). В місті були зосереджені державні, судові, церковні органи управління краєм, створювались та стрімко розвивались фінансово-кредитні установи, організації і товариства.

Колишня будівля Крайового Банку, зараз - головний корпус Львівського державного інституту фізичної культури, вул. Костюшка, 11. Фото 2015 року
Колишня будівля Крайового Банку, зараз – головний корпус Львівського державного інституту фізичної культури, вул. Костюшка, 11. Фото 2015 року

На початку XX століття найбільшим серед львівських банків був іпотечний Банк Крайовий (Bank Krajowy dla Krolewstwa Galicii i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim), що був заснований 1881 року з капіталом у 2 мільйони крон для здешевлення іпотечного кредиту, прискорення аграрної реформи і кредитування сільського господарства.

Банк Крайовий у Львові. Фото кін. XIX ст.
Банк Крайовий у Львові. Фото кін. XIX ст.

Протягом 1895-1903 років, за проектом архітектора Юліана Цибульського, для установи зведено нову будівлю. Стиль споруди – історизм (неоренесанс). Будинок розташований на розі вулиці Костюшка та пл. Григоренка, в плані має V-подібну конфігурацію. Особливість, що одразу привертає увагу – вікна, на другому поверсі вони мають аркову форму, на інших поверхах – прямокутну. Прорізи вікон оздоблені маскаронами, рельєфними медальйонами та іншими формами ліпного декору. Вхід з вул. Костюшка оформлено порталом. Скульптурна композиція прикрашала й портик наріжника будівлі, проте вона не зберіглась…

Фрагмент оформлення порталу Банку Крайового. Фото 2015 року
Фрагмент оформлення порталу Банку Крайового. Фото 2015 року

Справи банку просувались непогано, за його роботою стежив Крайовий сейм, що призначав членів Ради установи. До 1907 року капітал Банку Крайового зріс до 15 мільйонів крон, і він стає найбільшим у Галичині також і за розміром капіталу. Установа могла надати 5%-ий кредит із найменшою сумою у 200 крон, це приваблювало дрібних кредиторів, проте дві третини клієнтів все ж були великими позичальниками. Це було найкращим свідченням успіху та популярності Крайового…

Наріжник будівлі Банку Крайового. Фото 2015 року
Наріжник будівлі Банку Крайового. Фото 2015 року

Звісно ж, не лише вигідими пропозиціями і фінансовим кліматом приваблював цей банк… Цікавий факт, Крайовий банк у Львові, тримаючи марку №1 в Галичині, організував перше у Львові приміщення для велосипедів своїх клієнтів і працівників.

Використані джерела :

http://map.lviv.ua/ , roverompolvovu.wordpress.com , http://www.lvivcenter.org/ , Фінансові центри України та ринок…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.