На Львівщині відновлюють хату, де в 1943 році відбулася конференція ОУН (відео)

10628
Хата, в якій відбулася конференція ОУН 1943 року, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук
Хата, в якій відбулася конференція ОУН 1943 року, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

 У лісі біля села Теребежі на Львівщині зберігся столітній будинок, де в 1943 році відбулася конференція ОУН. Зберегти й відновити хату взялася спілка учасників війни “Форпост”.

Більше про це Суспільному розповів голова спілки Роман Семчишин.

“Ми влаштовуємо огорожу. Вона має свідчити, що тут ходять люди, нею хтось опікується. І вона має захистити від худоби. Захищаємо, щоб не тік дах. Намагаємося зберегти стіни. Вирубали дерева, приберемо сміття”, — розказує Роман Семчишин.

Конференція ОУН відбулася у лютому 1943 року, після поразки німецьких військ у битві під Сталінградом. У ній брав участь і Роман Шухевич, каже голова громадського комітету для вшанування пам’яті українських героїв Олесь Ворона:

“Керівництво ОУН зрозуміло, що треба готуватися до приходу, повернення Червоної армії на наші терени. І були розбіжності між керівниками. Одні були за те, щоб почати антинімецьке повстання. Інші – Шухевич, наприклад – наполягали на тому, що треба готуватися до війни на два фронти: з німцями та з більшовиками. І оця конференція – тут були обговорені засади й поставлені задачі. На тезах конференції відбувся третій великий збір, який мав переломне значення”.

Поблизу будинку волонтери встановили пам’ятний знак з іменами учасників конференції ОУН 1943 року. Це вже п’ятий такий знак на Львівщині, каже голова правління громадського об’єднання “Галицькі сурми” Юрій Ліпар.

Пам'ятний знак біля хати, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук
Пам’ятний знак біля хати, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

“Ми маркуємо місця, які пов’язані з боями УПА. В розробці в нас шостий пам’ятник, який буде ставитися цього літа біля Жовкви, де був великий бій УПА. Мотивує те, що мусимо нашу історію передати наступним поколінням, щоб вони знали правду”.

У майбутньому з будинку посеред лісу планують зробити туристичну локацію.

Підвісний міст до будинку, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук
Підвісний міст до будинку, червень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

“Врятувати поки що від нищення. А у майбутньому – музеєфікація, яка буде зроблена із залученням фахівців. Наш центр туристично-реабілітаційний. І це один з наших експонатів. Ми дали документи на внесення її в реєстр пам’яток історії”, — каже Роман Семчишин.

Наразі спілка й волонтери вже облаштували підвісний міст над яром, по якому можна пройти до будинку.

Олія РАВЛЮК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.